Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2018

Saydam Madde Nedir Örnek

opak-maddeTabiatta kendiliğinden bulunan ya da insan eli ile üretilen bir çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin tümü kendine özgü bir takım özelliklere sahiptir; renkleri, şekilleri, kokuları, hacimleri ve dokuları dahi birbirinden farklılık göstermektedir.

Yeryüzünde bulunan maddelerin bazıları ışığı bünyesinden geçirirken bazı maddeler ise ışığı geçirmezler. Maddelerin ışığı geçirip geçirmeme durumları ise maddelerin saydam olup olmaması ile ilgili alakalı bir durumdur. Peki saydam madde nedir?

Saydam kelimesinin sözlükteki temel anlamı; ışığı içinden geçiren ve arkasındaki nesnenin görünmesini sağlayan, şeffaf olma özelliği anlamına gelmektedir.

Buna göre; eğer bir madde arkasında yer alan maddelerin ya da nesnelerin görülmesine ve ışığın içinden geçmesine izin veriyor ise bu maddelere “Saydam Madde” adı verilmektedir.

Saydam Maddelere Örnek:

Su, cam, pet şişe, hava, muşamba, poşet gibi nesneler ışığı geçirdiğinden dolayı saydam madde olarak adlandırılmaktadır.

Yeryüzünde bulunan bazı maddeler ışığı içinden tamamen geçirirken bazı maddeler ise ışığın bir kısmını geçirir ve ışığın bir kısmını içinden geçiren ve dolayısı ile de arkasındaki nesnenin belirgin ve net bir şekilde görülmesine izin vermeyen maddelere “Yarı saydam maddeler” adı verilmektedir.

Yarı Saydam Maddeler Örnek:

Buzlu cam, yağlı kağıt, naylon torba gibi maddeler yarı saydam maddelere örnek gösterilebilir çünkü bu maddeler ışığı içinden yarım geçirir ve arkasında bulunan maddeleri belirgin olarak göstermezler.

Saydam Madde Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları