1:19 am - Cumartesi Aralık 3, 2016

Sanat Tarihi Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:09 | Güncel | 29 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sanat Tarihi bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sanat Tarihi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sanat Tarihi Bölümü Tanıtımı:

Bölümde Türk Sanatı temel alınarak İslam ve Dünya Sanatının eğitimi ve öğretimi yapılır. Bölümden mezun olanların çalışma alanları son derece özgün olduğundan genellikle iş bulma imkanları sınırlıdır. Mezunlar, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, müzeler ve turizm kuruluşlarında görev almaktadırlar.

Programın Amacı: Sanat tarihi programının amacı, Türkiye’de ve dünyada üretilmiş sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sanat tarihi programında İslam sanatı, batının ve çağımızın sanatı, eleştiri ve yöntembilim, teknik resim, fotoğrafçılık, Türk süsleme sanatları, minyatür sanatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Sanat tarihi programında okumak isteyenlerin, her şeyden önce, güzel sanatlara ve sosyal bilimlere ilgili, uyarıcılar arasındaki farkları algılayabilme ve analitik düşünme gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sanat tarihi programını bitirenler “Sanat Tarihçisi” ünvanı ile görev yaparlar. Sanat tarihçisi resim, minyatür, mimarlık eserleri gibi sanat eserlerini değerlendirir, korur ve tanıtır, halkta sanat sevgisinin gelişmesi ve tarihi eser kaçakçılığına karşı halkın uyanık olması için konferanslar verir, yayınlar yapar. Sanat tarihçilerinin iş çevreleri genellikle müzelerdir. Ancak sanat tarihçileri geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katıldıklarından, zaman zaman arazide çalışmak zorunda kalabilirler. Müzelerde çalışan sanat tarihçileri, müzeye gelen eserleri, geliş yollarına göre sınıflandırır, kayıtlarını tutar, depolanmasını ve halka uygun yer ve zamanlarda sunulmasını sağlarlar.

Çalışma Alanları: Sanat tarihçileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlar (müzeler) turizm kuruluşları gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler.

Sanat Tarihi Nedir, Sanat Tarihi Ne İş Yapar, Sanat Tarihi Maaşları, Sanat Tarihi İş İmkanları, Sanat Tarihi İş Çalışma Alanları, Sanat Tarihi Mesleği Hakkında Bilgiler, Sanat Tarihi Bölümünün Geleceği, Sanat Tarihi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sanat Tarihi Bölümü Tercih Edilir mi, Sanat Tarihi Tanıtımı, Sanat Tarihi Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yaparlar , Sanat Tarihi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sanat Tarihi İş Bulma Durumu

> Sanat Tarihi Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

29 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sanat Tarihi Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. kararsız diyor ki:

  Merhaba puanım 269 sizce sanat tarihi gelir mi yardımcı olabilir misiniz acaba

 2. cansel diyor ki:

  Bu bölüme ıngilizce hazırlık şart mi

 3. emin diyor ki:

  Arkadaşlar ben bu bölümü düsünüyorum bilgi verebilirmisiniz.

 4. Kararsız diyor ki:

  Merhaba. Benm bu bölüme karşı çok ilgim var okumayı gerçekten çok istiyorum başarılı olacağıma inanıyorum. Akademik kariyer yapmak istiyorum. fakat puanm edebiyat ve tarih bölümünede yetiyor sizce ne yapmalıyım

 5. Şamil diyor ki:

  Bu bölümü okumak için herhangi bir özel yetenek gerekli mi??
  Sadece LYS puanı mı gerekiyor yoksa eksra olarak özel yetenek sınavları falan var mı??

  • Cengiz diyor ki:

   Sadece liste puanıyla giriyorsun ama yazmanız tavsiye etmiyorum şu an 4. Sınıfım ve iş imkanı 0

 6. mine diyor ki:

  Ben bu bölümü ciddi ciddi okumak istiyorum kendimi nasıl geliştirebilirim lütfen yardımcı olun.

  • Yasin Bahçeci diyor ki:

   Ben de yazmayı düşünüyorum bu sene ,bi defa iyi bir okulda bu bölümü okumalisin,ayrica tabi ki ingilizce ogrenmelisin. Fotoğrafa, resime ilgili olmalisin.

   • Cengiz diyor ki:

    Fotoğraf ve resimle alakalı pek fazla ders yok resim olarak gorebileceğin dersler sadece minyatür ve Bizans sanatı gibi dersler kalan zamanda gorecegin resimler sadece yapi plan uzerine

 7. Sema diyor ki:

  Ben sanat tarihi 1.sınıf öğrencisiyim ve bölümümden çok memnunum bence bu bölümde kendini geliştirmek önemli yani calısmayana ekmek yok bizim bölümde daha cok calısmak lazım yan gelip yatarsan bizim bölümde tabi ki iş yok kendinizi geliştirin

 8. ufuk yaşar diyor ki:

  valla arkadaşlar ne derseniz deyin bende uşak üniversitesinde sanat tarihi okuyorum. bölümümü seviyorum mesela şuan ben 2. sınıf ögrencisiyim. kazılara katılabiliyorum yazın denizlide kazıdayım mesela siz çabalarsanız yaparsınız kimse size gel burda iş var demez sen araştırıp sen çabalıcen ki bişeyler yapasın biryerlere gelesin. sen oku atanamadım de ne yaptın atanmak için sadece sınavamı girdin yoksa ciddi ciddi hazırlandın mı?

 9. Deniz Hızlı diyor ki:

  Bu bölümü okurken başka hangi bölümler yandal olarak okunabilir?Mesela felsefe yandal olarak alınabilir mi?

 10. KASIM diyor ki:

  tarih mi yoksa sanat tarihimi tercih edilmeli

 11. ilknur diyor ki:

  arkadaşlar bu blümü çok araştrdım.atama oranı 0 denilecek kadar az.formasyon alıp öğretmen olsak ble yıllarca atama bkliycz .ben vazgeçtm bnce yol yaknken sizde vazgeçin.2 yıılık blümler ble daha elle tutulur oluyr..

 12. mimicao diyor ki:

  bu bölümde hazırlık var mı biri bilgi verebilir mi?

 13. gizem saka diyor ki:

  bende bu sene üni sınavına girdim sanat tarihi düşünüyorum ne yapmam gerekiyo bu bölümden öğretmen olabilir miyiz lütfen bana bilgi verinnnn

  • Yasin Bahçeci diyor ki:

   Ben de yazmayı düşünüyorum bu sene ,bi defa iyi bir okulda bu bölümü okumalisin,ayrica tabi ki ingilizce ogrenmelisin. Fotoğrafa, resime ilgili olmalisin.Öğretmenlik dusunuyorsan daha detayli bilgi verebilirim zira öğretmenlik yapiyorum ,teşekkürler

   • Performans Sanatçısı diyor ki:

    Bende sanat tarihi düşünüyorum bana detaylı bir bilgi verir misiniz?

   • Fatma Zehra diyor ki:

    Ben 12. sınıf öğrencisiyim. Bu sene sınava girip tercihlerime Sanat Tarihi Bölümü’nü yazmak istiyorum. Ama bölüm ve iş imkanları hakkında hiçbir bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz acaba ?

   • Hakan yiğit diyor ki:

    İyi günler yasin hocam,benim eşim gürcistan uyruklu türk vatandaşı kendisi yüksek lisans mezunu araştırmacı şuan denklik işlemlerini yapıyoruz iki kere yök gittim bir sefer daha gidecem inşallah bitecek bu aşamadan sonra ne yapmamız gerekir bilgi verebilirmisiniz.teşekkür ederim..05538584328

 14. cumali diyor ki:

  yaa buu bölüüm kaç yıllık

 15. seda diyor ki:

  Ben sanattarhi 1.snf ogrencisym. Okudgm bolumu bazen bosami okuyorum diye soruyorm kenfime ?

 16. pellekrini diyor ki:

  ben bir sanat tarihi böl. mezunuyum 2012 de sadece 2 öğretmen alındı. liselerdeki sanat tarihi derslerine ek ücret karşılığı resim öğretmenleri girmektedir. devlet bu işi ucuza getirmektedir. diğer yandan sanat tarihi böl. mez. olupta tanıdığım iki sanat tarihçi var ne yazık ki torpille işe girdiler. selamlar ve başarılar. öğretmen olmak içinde formasyon almanız gerekli ama ülkeye ne kadar gerekli tartışılır.

 17. cengiz diyor ki:

  öğretmen olmak için hangi şartlar gerekiyor çünkü ben öğretmenlik mesleğini seviyorum

  • kararsız diyor ki:

   Merhaba puanım 269sanat tarihi gelir mi acaba yardımcı olabilir misiniz lütfen teşekkürler

 18. kübra diyor ki:

  ögretmen olabilirmi oluyorsada gerekli şartlar

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar