3:21 am - Pazartesi Mart 27, 2017

Şahmaran Efsanesi Kısa Özeti

Cumartesi, 28 Ocak 2017, 22:56 | Sizden Gelenler | 18 Yorum

Şahmaran efsanesi kısa özet hakkında bilgi kısaca, Şahmaran efsanesi

Çok eski tarihlerden bugüne ulaşabilmiş efsanelerden biri olan Şahmaran efsanesi esas olarak insanoğluna duyulan güvenin boşa çıkabileceğini ve insanların kıymet bilmez olduğunu anlatmaktadır. Efsane eski çağlarda anlatıla anlatıla bugüne kadar ulaşmıştır. Efsanede Şahmaran adı verilen yılan başlı bir kadın ve Camsab adındaki kişinin hikayesi anlatılmaktadır.

Efsanede yer alan kişilerin arasındaki olaylar Tarsus’ta meydana gelmektedir. Camsab Tarsus’ta arkadaşlarıyla birlikte bir kuyu bulur ve efsane başlar. Kuyu ilginç bir şekilde ağzına kadar bal ile doludur. Camsab kuyuya inerek balı çıkarmaya çalışırken arkadaşlarının açgözlülükleri yüzünden kuyuda kalır, arkadaşları onu yukarı çıkarmadan gitmiştir. Kuyuda bir çıkış yolu bulmaya çalışan Camsab bir ışık görür ve ışığa yönelir. Işığın yayıldığı delikten geçince çok güzel çiçekleri olan bir yerde bulur kendini. Bu güzelliklerle dolu yer aslında Şahmaran’ın evidir. Etrafı yılanlarla çevrilidir. Ancak Şahmaran Camsab’a onu misafiri olarak gördüğünü ve kendisine bir zarar vermeyeceğini dile getirir. Camsab da uzun yıllar boyunca burada, Şahmaran’ın yanında kalır.

Camsab uzun yıllardan sonra ailesini görmek ister ve Şahmaran’a giderek ailesinin yanına gitmek istediğini söyler. Şahmaran da Camsab’a izin verir ancak Camsab’dan asla hamama girmemesi ve burada yaşadığını kimseye anlatmaması şartını koşar. Bunu kabul eden Camsab Şahmaran’ın yanında ayrılır ve ailesinin yanına döner. Uzun zaman sonra bir gün ülkenin kralı hasta olur. Herkes bu hastalığın Şahmaran’ın etiyle geçeceğini söyler. Kralı kurtarmak için de herkes zorla hamama sokulur. Camsab da hamama girer ve tüm vücudunun pullarla kaplı olduğu görülür.

Şahmaran’ın yerini bildiğini düşünerek Camsab’ı sorguya alırlar. Camsab’ı sorguya alırlar ve konuşması için işkence yöntemlerini Camsab’ın üzerinde denerler. Camsab ise çektiği acılara yenik düşerek Şahmaran’ın yaşadığı yeri göstermeyi kabul eder. Şahmaran durumu anladığında insanoğluna güvenilmemesi gerektiğini öğrenir ancak yapacak bir şey yoktur. Her şeye rağmen son kez Camsab’a yardımcı olmak ister. Eti toprak çanakta pişirildiğinde çıkan ilk suyun zehirli olduğunu, bu nedenle de dikkatli olmasını söyler. Kral ise Şahmaran’ın etinden yediğinde iyileşecektir. Camsab da çıkan ilk zehirli suyu vezire içirir ve vezir ölür. Krala da Şahmaran’ın etini yedirerek kralı iyileştirir. Ölen vezirin yerine geçen Camsab ömrünün sonuna kadar vezirlik yapar.

Efsaneyle ilgili bir rivayete göre Şahmaran’ın yuvasındaki yılanlar Şahmaran’ın öldüğünü öğrendiği gün Tarsus yılanlar tarafından işgal edilecektir.

sahmeran

Şahmaran Efsanesi Kısa Özeti Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Şahmaran Efsanesi Kısa Özeti"

 1. kamer dedi ki:

  valla ha hiç kısa deyil çok kısa özet diyo açıyoruz upuzun

 2. türkiyem dedi ki:

  teşekkür ederim özet şahmaran olmuş iyi yani.

 3. Elif dedi ki:

  Zaten en kısa bulabildiğim bu ya ne kadar uzun muş hikaye

 4. gizem dedi ki:

  ya a-4 kâğıdıyla 6SAYfa sürdü

 5. ibo dedi ki:

  nasılsa adam kısa dedi uzunmuş

 6. nazlı dedi ki:

  kısa deil ama sayesinde yüksek not aldım

 7. Kşhjdags dedi ki:

  Çok kısa mahşallah o kadar kısa ki 1 sayfamı aldï?

 8. Yfjgjg dedi ki:

  Merhaba bu kadar uzun

 9. Yfjgjg dedi ki:

  Küçüktür

 10. Sanane dedi ki:

  Daha kısaları da var…

 11. Alara ÇAKMAK dedi ki:

  Kitabını da okumuştum. İlgimi çok çekti. Sonsuz teşekkürler !!

 12. Ali Kemal Çelik dedi ki:

  Harbi Çoook Kısa Ama Bilgili Tam Kısa Cevap….

 13. ecem dedi ki:

  Hiçte kısa değilmiş elim koptu yazarken

 14. emine dedi ki:

  Çok kısaymış sağolun inanın daha kısası yok maşallah çok kisa

 15. ibo dedi ki:

  hiçbirşey anlamadım

 16. can dedi ki:

  Çok kısa masallah

Yorum Yazın