Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası İle İlgili Yazı

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası İle İlgili Yazı hakkında bilgi kısaca.

Sosyal güvenlik bilincinin topluma yerleştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sosyal güvenlik haftasının esas amacıdır. Anayasal bir hak olan sosyal güvenlik hakkı temel insan haklarından sayılmaktadır. Bu olgu sanayi toplumuyla birlikte oturmuştur. Türkiye’de sosyal güvenlik adına 2006 senesinden önce üç kurum vardı. Bunlar emekli sandığı, bağ-kur ve SSK idi. 2006’dan sonra ise bunlar bir çatı altında birleşti. Bu durum 5502 sayılı kanun ile kesinleşmiştir. SGM’da fiilen norm ve standart birliği ise 2008 senesi Ekim ayı başlangıcında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yürürlüğe girmiştir.

Son yıllarda yapılmış olan bu reformlar sosyal güvenlik hakkındaki televizyon programlarının ve köşe yazılarının sayısını arttırmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu toplum için faydalı pek çok bilgi vermektedir fakat burada mühim olan bu bilginin toplum içerisinde yayılabilmesidir. Sosyal Güvenlik Haftası işte bu amaçla vardır. Senede bir hafta boyunca topluma yoğun bir hatırlatma yapılır.

Her sene 16 Mayıs gününden bir sonraki pazartesi başlayan hafta Sosyal Güvenlik Haftası kabul edilir. Örneğin 11-17 Mayıs günleri arası 2009 senesinde, 10-16 Mayıs günleri arası 2010 senesinde sosyal güvenlik haftası olarak belirlenmiştir ve çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

Bu etkinliklerin kapsamında SGK’nın ne iş yaptığının anlatılması, hangi hizmetleri verdiğinin açıklanması, vatandaşın bu hizmetlere ulaşma yollarının anlatılması, amacın sadece aylık ödeme olup olmadığı gibi konular vardır. Bunlar genellikle üst düzey SGK yöneticileri tarafından televizyon programlarında yanıt bulur. Çeşitli yarışmalar da düzenlenebilir. Örneğin ortaöğretim öğrencileri bir resim yarışmasına girme şansı kazanmaktadır. Konferans ve sempozyumlar yoğunluktadır. Kısa film gösterileri, bilboard afişleri, broşürler, stantlar ve bürolar da SGK’nın tanıtılmasına yardımcı olur.

sosyal-guvenlik-haftasi

Sosyal Güvenlik Haftası Ne Zaman Etkinlikleri Hakkında  Yorum Yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul