Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2017

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Bu okulları düşünenler için sağlık meslek liseleri nelerdir, hakkında bilgi verelim istedik. Siz de sağlık meslek lisesi tercihinde bulunacaksanız, sağlık meslek lisesi bölümleri tanıtımına ve rehberliğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyoruz. Hangi bölüm nedir, hakkında bilgi verelim.

saglikli-yasamak-icin-neler-yapmaliyiz
Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Bilgiler

Radyoloji Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumlarına başvuran hastaların teşhis ve tedavisinin yapılması amacıyla röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, ışın tedavi planını uygulayan, film raporlarını yazan ve bu belgeleri  arşive kaldıran teknik elemanların yetiştirildiği bölümdür.

Anestezi Teknisyeni Bölümü
Bir hekim danışmanlığında ve kontrolünde hastaları, ameliyata hazırlamak için anestezik maddeleri tekniğine göre uygulayarak hastayı uyutan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü
İnsanları kazalardan koruyarak ülkenin her kesimindeki vatandaşların beden, ruh ve sosyal yönden kaza geçirmeleri durumunda  tıbbın sağladığı bilgi ve becerilerle insanlara ilk yardım bakımını yapan ve kaza geçiren kişiyi acil bakım ünitesine götürerek ilk bakımını sağlayan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Laboratuvar Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumları kapsamında her türlü laboratuvarlarda, halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine yardım etmek amacı ile her türlü araç-gereç ve makineyi  kullanarak teknik olarak laboratuvar tetkik ve analizlerini gerçekleştiren, bu amaçla örnek alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatlarını hazır hale getiren  yaptığı bu tahlillerle hastalıklar arasındaki ilişkiyi saptayan, sonuçları raporlandırarak katda geçen sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Diş Protez Teknisyeni Bölümü
Ağız ve diş alanında, diş hekiminin direktif ve kontrolü doğrultusunda kendisine gönderilen ağız ölçüleri ile hastanın eksik olan diş ve ağız dokularının eksikliğini gideren, protez ve apareyleri tekniğine uygun olarak ortaya koyan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü

Tüm yerleşim bölgelerinde birey ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini tepit edip inceleyen, kontrol altında tutan, iyileştirme çalışmaları için elinden geleni yapan , bu amaçla atıklar , kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini sağlayan,  ruhsatlandırma yöntemleri ve zararsızlaştırma tekniklerini hayata geçiren ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü
Bireyin, ailenin ve toplumun her açıdan sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin imkanları doğrultusunda ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanan, hekimin isteği ile ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları teklif eden sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Tıbbi Sekreter Bölümü

Tıbbi istatistiklerle ilgili bilgileri  toplayan, topladığı bilgileri bilimsel yöntemlerle analiz ederek ilgili birimlere raporlayabilen , tıbbi birimlerdeki haberleşme ve yazışma işlerini yürüten, gerekli bilgileri toplayıp belgeye çevirebilen  sağlık personelin yetiştirildiği bölümdür.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. A dedi ki:

  puanım410 hangi sağlığa gidilir

 2. zilan dedi ki:

  Ya ben bu sene liseye geçtim doktor olmak istiyorum sağlık meslek lisesinemi gideyim acaba

 3. Anonim dedi ki:

  Saglik mi anadolu mu sizce

 4. Anonim dedi ki:

  Merhabalar.sağlık

 5. mahmut dedi ki:

  Iyi günler sağlik lisesinde 2 yıllık veya 4 yıllik ta üniversite okunmadan meslek sahibi olunabilrmi

  1. Anonim dedi ki:

   Sağlık lisesinde eskiden hangi bolimden mezun olursan iş bulabiliyordun ama yönetmelik değişti yardımcılık geldi üniversite okumak mecbur hale geldi sağlık lisesinde de kültür dersleri ( mat fizik kimya biyoloji ) dersleri birer ders görüyorsun bu da YGS ve LYS de geride kalman demektir. Dersane mecbur hale geliyor. Anlayacağın tercih yapmak istiyorsan kesinlikle Anadolu lisesi tercih etmen lazım. Üni de istediğin bölümü okursun

 6. 365512 dedi ki:

  sağlık güzel mi cevap yazınız

 7. Anonim dedi ki:

  Sağlık meslek lisesinden doktor olunuyor mu lütfen söyle kafam çok karışık yardım edin

  1. Anonim dedi ki:

   Doktor olunmuyor hemşire ve ebe yardımcı olunuyor benim bildiğim kadarıyla okulda söylemişlerdi rehber hocalar

 8. Kimse dedi ki:

  Sağlık Lisesini tavsiye ediyor musunuz sizce gideyim mi?

 9. isimsiz dedi ki:

  İlk önce ben Turkiyenin birinci saglik lisesinde okuyorum. Bu bana bir avantaj kazandirmiyor. Lysyi cope atiyorsun bir kere. Lys de ki meslekleri unutun. En basta doktorluk. Diktor olurum kolaylil saglar diye asla gelmeyin. Pisman olursunuz. Bir kere yukaridaki bolumler kalkti sadece uc bolum geldi. Ve hepsi yardimcilik kotu isler. Bence 450liler buraya asla gelmesin. Guzek nir anadoluya gidip ordan tıp veya istediginiz bir meslek secebilirsiniz. Hayatinizda huzurlu olur

  1. mahmut dedi ki:

   Hemşirlik okuyacam onerirmisiniz

 10. isimsiz dedi ki:

  Ben Turkiyenin birinci sagliginda okumama.ragmen ban bir avantaj kazandirmiyor. Usteki bolumlerin hepsu kalkti. Ve uc bolum geldi. Eger saglik dusunuyorsaniz lyseyi cope atin. Cunku ders yok. Doktot olmak istiyorsaniz asla gelmeyin normal anadolu da iyi bir sekilde tıp kazanabilirsiniz. Burada sansiniz sifir. Size avantajlari ise kpss ile hemsire olabliliyorsunuz. Yani acikcasi saglik lisesine gidip kendinizi heba etmeyin. Ozellkile su450 lerde puani olanlar.

 11. hiranur dedi ki:

  Ticaret okulundan saglik meslege gecis yapabiliyormuyum lutfen cevap yazin

  1. yhanre dedi ki:

   Onlar art

 12. dilek dedi ki:

  ben bu sene liseye gectim saglik okumak istiyorum okuma onu acik degil diyolar neyapmaliyim

 13. Amonim dedi ki:

  11.sınınfta staj görülüyormu? Ve Anestezi Teknisyenliği okumak istiyorum mümkün mü?

 14. İsmini Vermek İstemeyen Kızcık dedi ki:

  LÜTFEN CEVAP…
  Acaba lisede hemşire yardımcılığı bölümünü okuyup üniversıtesede anestezi bolumunu secebılıyor muyuz BİLGİSİ OLAN LUTFEN CEVPLASIN :)
  TEŞEKKÜRLER…

 15. seda dedi ki:

  Ya bende sagliga gitmek istiyorum kötü mü

 16. Emre Can Şahin dedi ki:

  Genceler saglik lisesi 3. Sinifa gectim okulda detayli bilgi veriyolar zaten ama okuldan once bilgi almak istiyosaniz bana instagramdan yazabikirsiniz
  Emrecan358 kullanoci adim

 17. Ceren dedi ki:

  Benim puanım 454 sizce saglık meslek tercih etmelimiyim ben kararsızim ve hedeflerim baska ama babam surekli zorlu tercih yapıcam lutfen cevap verin

  1. Ata dedi ki:

   Kimse senin aklını çelmesin bu hayat senin hayatın

  2. kader dedi ki:

   bence kesınlıkle sağlıka gıtmelısın cok avantajlı

  3. berii dedi ki:

   Sağlık okumak çok riskli is

   1. Ceren dedi ki:

    Ne gibi bi risk

    1. Melis dedi ki:

     Bence o puanla Anadolu’ya git sağlık lisesine gelme ama doktor hemşire att felan olucaksan git

 18. eda dedi ki:

  ya lütfen cevaplayın ben sağlık Meslek Lisesini istiyorum ama anastezi radyoloji tıbbi sekreter felan bu gibi meslekler ordan olunabiliyor mu duyduğuma göre sadece ebe yardımcısı yetiştiriliyo ama ben hemşire olmak istemiyorum off lütfen cevap Yazın bu konuda

  1. Ata dedi ki:

   Yukarıda gördüğün bölümlerden birini seçip istedigin alanda okuyabilirsin ve lise bitiminden sonra meslegini eline alabilir yada üniversiteye okudugun bölümden yada başka bi bölümden devam edebilirsin tabi seçtigin bölüme göre yıl değişir.

  2. Ata dedi ki:

   Yukarıda gördüğün bölümlerden birini seçip o alanda okuyabilirsin ve lise bitiminden sonra da meslegini eline alabilirsin yada üniversitede sectigin bölümden veya başka bi bölümden devam edebilirsin. Yani sabit bölüm yok gelecekte ne olacagini kendin seçmelisin.

  3. Emre Can Şahin dedi ki:

   OKUYUN YARDIMCI OLACAKTIR :D
   Merhaba arkadaşlar ben sağlik lisesinde okuyorum oncelikle eski avantaji kalmadi diyenler icin soyluyorum hickimse liseden cikinca hemsire olcak kadar deneyim sağlayamaz 4 sene egitim görmuş birine cocugunuza igne yapmasi icin guvenirmisiniz. Ayrica lisede sadece hemsire yardimciligi saglik bakik teknisyenligi ve ebe yardimciligi yok puani dusuk olanlar icin birde yaşli be hasta bakim bölumu var onu yazmamaniz buyuk eksik olmuş bu sene lise icin tercih yapacaklar yada aklinda soru olanlar bana i stagramdan yazabilirler
   Kullanici adim : emrecan358

   1. eda dedi ki:

    yani sağlık Meslek Lisesini okuyucam ordan hemşire unvanına sahip olucam ve üniversite okuyup başka bölümler seçebilir miyim(radyoloji,anastezi…vs)öyle mi lütfen cevap verin tercih döneminin bitmesine az kaldı :( :( :(

    1. eda dedi ki:

     bazıları diyorki sadece ebe yardımcısı olursun ama ben ebe yardımcılığını istemiyorum :( :(

     1. Anonim dedi ki:

      Ebe yrd. Hemşire yrd tıbbi teknisyen yrd. 3 bölüm var eğer hemşire yrd bitirirken üniversitesi de ise hemşire bitirirken baş hemşire oluyorsun.

 19. Anonim dedi ki:

  Anadolu mu meslek lisesi mi meslek liselerinde hangi bölüm tercih etmeliyiz.benim şimdi puanlar yükseldiğinden istediğimden düşük bir Anadolu lisesi çok rahat oluyor.diğerini ise yedek ten olur mu bilmiyorum.geçen sene olsa istedim yer çok rahat oluyordu ne yapmalıyım.akıl verin.yoksa imam hatipleri mi tercih etmeliyim.öğrencileri az

 20. Tuğçe dedi ki:

  Ben hem sağlık lisesi hem anadolu lisesi düşünüyorum.Laboratuvar bölümü istiyorum.Sağlık lisesinden oluyor mu?Ben lise tercihi yapicam bana yardımcı olabilir misiniz?

 21. Ruken dedi ki:

  Valla ben sporcu olmak istiyorum ama babam izin vermiyor o yüzden garanti meslek sağlık okumayı düşünüyorum.sizce nasil?😕😕😕

  1. Hümeyraa dedi ki:

   Hahaha kardeşim aynen bende o durumdayım. Futbolcuydum fakat spor lisesine göndermiyorlar. Nedeni ise abimde spor lisesi mezunu ve hiçbirşey olmadı. Sağlığa giderek sağlıklı düşünüyorsun:)

  2. berii dedi ki:

   Üzüldüm durumunuza olur mu öyle şey yaa babanızın sevdiği bir insan varsa onu araya koyun ve istediğiniz bölümü okuyun ilerde pişman olmamak için

 22. Sabiha dedi ki:

  Arkadaşlar sağlık meslek lisesini neden begenmiyorsunuz bende o liseye gitmek istiyorum da nasıl bir lise olduğunu merak ediyorum

 23. Anonim dedi ki:

  Ben doktor olmak istiyorum bu yüzden sağlığa gelmek istiyorum ben cevremden duyduğuma göre avantajları düşmüş bu durumda ve lys ve ygs derslerini vermiyorsunuz bunun için kurs veriyormusunuz veriyorsaniz ücretlimi

 24. Selda dedi ki:

  Ben sağlik kolejine gecmek istiyorum 10. Sinifi bitirdim 11 12 orda okuyabilirmiyim?

  1. Anonim dedi ki:

   Sağlık meslek lisesinde ilk yıl bir sağlık dersi gôrüyoruz ikinci yıl 4 ders geliyor o yüzden 9. Sınıftan başlarsınız.

 25. Hope dedi ki:

  Şuan 11. Sınıfa geçtim. 9 ve 10. Sınıfın ilk dönemini sağlıkta okudum çok pişman oldum çünkü eski sistem yoktu yardımcılık vardı şuan anadolu lisesindeyim çok memnunum. Tercihler yapıldı mı bilmiyorum ama kendinize uygun olan mesleği dusunerek karar verin, suan saglik liselerinin puanlari cok dusuk bir ozelligi kalmadigi icin. sonradan pisman olmayin nakil olmakla ugrasmayin..

 26. simay dedi ki:

  Merhaba anestezi lik okuyabilir miyim? Hangi bölümü seçerek okuyabilirim yardımcı olabilir misin iz?

 27. simay dedi ki:

  Anestezi okuyabilirsiniz?

 28. simay dedi ki:

  Lisede anestezi lik okuya bilir miyim?

  1. Serkan dedi ki:

   Lisede o bölümler kalktı sadece 3 bölüm kaldı ebelik – hemsirelik yardımcılıgı – saglık bakım teknisyenliği . o bölümleri üniversitede okuyabiliyorsunuz.

 29. ibrahim dedi ki:

  özel sağlık meslek liselerinde aynı alanlar mı söz konusudur yada okuldan okula farklılık gösterir mi

 30. G g dedi ki:

  390 taban yüzdelik 41 canakkale yüzdelik tutmuyor ne yapmam gerekiyor acaba

 31. Çd dedi ki:

  430 la saglik meslege girebilir miyim

 32. Zeliha erikli dedi ki:

  327 puânla sağlık meslek lisesine yerleşebilirmiyim

  1. Mertcan dedi ki:

   Sanmiyorum

 33. Anonim dedi ki:

  Sizce en iyi bölüm hangisi hemşire mi att mi yoksa sbt

  1. Emre Can Şahin dedi ki:

   Ben saglik lisesinde okuyorum 3. sinif agectim oncelikle att diye bi bölum yok o eskidendi artik hemsire yardimciligi saglik baki. Tekniseyeniligi ve ebe yardimciligi var ama saglik bakim teknisyenligide att yi kapsiyo sayilir
   Sorulariniz varsa i stagramda sirabilirsiniz
   Kullanici adim: emrecan358

 34. lale dedi ki:

  bir şey sorucam artık hemşire olunmuyormuş ebe yardımcılıgı veya hemşire yarfımcılıgı oluyormuş dogrumu inşallah doğru değildir çünkü ben hemşire olmak istiyorum

  1. Ceren dedi ki:

   Evet hemşirelik kalktı ama şöyle kalktı eskiden stajda hemşirelik yapıyodun şimdi stajda hemşire yardımcılığı yapıyosun yani liseden mezun olduktan sonra KPSS ye girerek hemşire olarak atanıyosun

  2. Anonim dedi ki:

   Doğru bi bilgi üniversite okuyarak artık hemşire olunuyo

  3. Isimsiz dedi ki:

   Doğru ama hemşire olabilirsin yine sağlık meslek lisesinde hemşire yardımcılığı bölümünü okuyacaksınız sonra da kesinlikle üniversite tutturamadım gerkiyo

  4. Anonim dedi ki:

   doğrudur 4 yıllık üniversite okumak ger
   kli

 35. Gizemli biri dedi ki:

  Sağlı k meslek lisesini okuyarak gerçek bi hemşire olabilirmiyim

  1. Emre Can Şahin dedi ki:

   Olmazsin

 36. Rabia dedi ki:

  Ya bölümler Çarşamba günü seçilecek fakat 3 bölüm var bu bölümler ne peki

 37. ZeyYun dedi ki:

  Anadolu bölümünde okuyorum sağlık bölümüne geçiş yapabilirmiyim

  1. Okh dedi ki:

   Bence geçiş yapma anadolu lisesindeysen universiteyi kazanamam mesleğim olsun diyorsan gel ama kazanmak istiyorum diyorsan 11 ve 12 ders görmüyoruz kültür dersleri ve 12. Sınıfta staj var 3 gün

   1. defne dedi ki:

    11-12 de ders görmüyoruz madem nasıl üniversteyi kazanacağız ki

    1. Anonim dedi ki:

     Buraya gelirken zaten onun farkında olup geliyorsun

   2. Ebru dedi ki:

    Anadolu lisesinden geçiş varmı bilginiz varmı

 38. buket dedi ki:

  evet olabilirsin benim kuzenlerimde sağlıkta okuyor bende bu bölümü seçmeyi düşünüyorum

 39. Elif dedi ki:

  Sağlık meslek lisesini okuyarak ATT olamazmıyım

 40. fazilet dedi ki:

  selam; sağlık meslek liselerinde geçen yıl sadece üç bölüm vardı hemşire yardımcılığı,ebe yardımcılığı ve acil tıp yardımcılığı ??

  1. rabia dedi ki:

   2 yada 4 yillik unuversiteye girmen lazim o zaman yardimci falan yok

 41. Anonim dedi ki:

  Sağlık meslek lisesini okuyarak çocuk doktoru olabilir miyim

  1. Gg dedi ki:

   Eğer derslerin cok iyiyse olabilirsin lys icin ders görmüyoruz. Kaçıncı sınıfsın

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları