Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Bu okulları düşünenler için sağlık meslek liseleri nelerdir, hakkında bilgi verelim istedik. Siz de sağlık meslek lisesi tercihinde bulunacaksanız, sağlık meslek lisesi bölümleri tanıtımına ve rehberliğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyoruz. Hangi bölüm nedir, hakkında bilgi verelim.

saglikli-yasamak-icin-neler-yapmaliyiz
Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Bilgiler

Radyoloji Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumlarına başvuran hastaların teşhis ve tedavisinin yapılması amacıyla röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, ışın tedavi planını uygulayan, film raporlarını yazan ve bu belgeleri  arşive kaldıran teknik elemanların yetiştirildiği bölümdür.

Anestezi Teknisyeni Bölümü
Bir hekim danışmanlığında ve kontrolünde hastaları, ameliyata hazırlamak için anestezik maddeleri tekniğine göre uygulayarak hastayı uyutan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü
İnsanları kazalardan koruyarak ülkenin her kesimindeki vatandaşların beden, ruh ve sosyal yönden kaza geçirmeleri durumunda  tıbbın sağladığı bilgi ve becerilerle insanlara ilk yardım bakımını yapan ve kaza geçiren kişiyi acil bakım ünitesine götürerek ilk bakımını sağlayan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Laboratuvar Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumları kapsamında her türlü laboratuvarlarda, halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine yardım etmek amacı ile her türlü araç-gereç ve makineyi  kullanarak teknik olarak laboratuvar tetkik ve analizlerini gerçekleştiren, bu amaçla örnek alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatlarını hazır hale getiren  yaptığı bu tahlillerle hastalıklar arasındaki ilişkiyi saptayan, sonuçları raporlandırarak katda geçen sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Diş Protez Teknisyeni Bölümü
Ağız ve diş alanında, diş hekiminin direktif ve kontrolü doğrultusunda kendisine gönderilen ağız ölçüleri ile hastanın eksik olan diş ve ağız dokularının eksikliğini gideren, protez ve apareyleri tekniğine uygun olarak ortaya koyan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü

Tüm yerleşim bölgelerinde birey ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini tepit edip inceleyen, kontrol altında tutan, iyileştirme çalışmaları için elinden geleni yapan , bu amaçla atıklar , kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini sağlayan,  ruhsatlandırma yöntemleri ve zararsızlaştırma tekniklerini hayata geçiren ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü
Bireyin, ailenin ve toplumun her açıdan sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin imkanları doğrultusunda ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanan, hekimin isteği ile ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları teklif eden sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Tıbbi Sekreter Bölümü

Tıbbi istatistiklerle ilgili bilgileri  toplayan, topladığı bilgileri bilimsel yöntemlerle analiz ederek ilgili birimlere raporlayabilen , tıbbi birimlerdeki haberleşme ve yazışma işlerini yürüten, gerekli bilgileri toplayıp belgeye çevirebilen  sağlık personelin yetiştirildiği bölümdür.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

212 yorum

  • Meslek lisesinde “psikolog” bölümü olmaz malesef ..psikologluk yada diğer doktorluk dalları için önce iyi bir Anadolu yada Fen lisesi okumalı, üniv sınavından oldukça iyi bir puan alıp tıp fakültesini kazanmalısın… Doktorlukla ilgili bölümleri düşünenler meslek lisesini kesinlikle seçmemeli .. sağlık meslek liseleri daha alt kademe sağlık elemanı yetiştiren okullardır..

 1. Ordu Ünye civarında sağlık meslek lisesi arıyorum eğer bilgisi olan arkadaşlarım yazdığım yoruma cevap yazarlarsa sevinirim….. Hadi arkadaşlar puanlarıyla birlikte…..

 2. Arkadaşlar ben normal meslek lisesine gidicem fakat sağlık istiyorum puanım da biraz düşük 306 sizce gidebilir miyim okul açıldıktan 1 ay sonra ya da 2 . dönem nakil olur mu yani?

 3. arkadaşlar size baştan söyliyeyim sağlık meslek öğrencisiyim bu lisede okuduğuma bazen pişman olmuyo değilim çünkü sadece 9 ve 10. sınıfta fizik kimya biyoloji mat görüyorsunuz 11 ve 12 de yok o yüzden bu liseye gelmeden önce bi daha düşünün lys diye bi hayaliniz sadece dershaneye giderseniz olur

  • bi de şunu söyliyeyim eğer sağlık meslek okuyan varsa içiniz kararmasın okulunuz iyiyse sağlık meslek o kadar da kötü değil sadece sağlık dersleri çok o yüzden biraz zor

  • Bak kardeşim çok hevesliysen git ama olumsuz yanlarını bil bu okul 11.ve 12 sınıfta sağlık ağırlıklı dersler veriyor bu yüzden üniversitesi sınavına Anadolu liseleri gibi hazirlanamassin onlar haftalık 6 saat matematik görüyor ama biz 2 saat bide 12. Staj var işin daha zor ama şöyle güzel yanı var lise bittikten üniversiteye başlamadan hastanese çalışabilirsiniz ama hakkiniza hayırlısını isteyin Allah yardımcınız olsun

    • Sağlık lisesi mezunu olduktan sonra hemşire olamıyorsun artık hemşire yardımcılığı olunuyor 2 yıl değil 4 yıl okumak lazım üniversiteyi bende sağlık okuyorum da 12. Sınıf staj falan görüyoruz ama dersler biraz ağır ama çok güzel pişman değilim sağlık seçtiğime kutsal bir meslek.

     • Merhaba Eylül. Benimde bir kuzenim varda sizin gibi son sınıfta şimdi bu üniversiteye gitmeden bir yerlerde çalışabilirmi ve çalışırsa ne iş yapacak. İkincisi sınava girip hangi bölümleri kazanabilir. Son sınıfsınız bilginiz var diye düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler şimdiden.

 4. Merhaba hemsire yrd. Gbi henuz bir devlet kadrosu acilmamis . Hastanelerde bi damar yolu acmamiza bile izin yokmus dogrumu uni sart mi hastanede ise baslamak icin yani

  Sm lisesi cikti istiyorumda acikcasi

 5. S.a Arkadaşlar ben sağlik meslek lisesinde okuyorum 3. Sinifin gordugum kadariyla herkesin yardima ihtiyaci var ve kafasi karismis ben burda 1 kac yorumda anlatmaya calistim ama daha fazla merak ettiginiz seyler varsa bana instagramdan yazabilirsin
  Intagram: emrecan358

  • Sağlık lisesinde eskiden hangi bolimden mezun olursan iş bulabiliyordun ama yönetmelik değişti yardımcılık geldi üniversite okumak mecbur hale geldi sağlık lisesinde de kültür dersleri ( mat fizik kimya biyoloji ) dersleri birer ders görüyorsun bu da YGS ve LYS de geride kalman demektir. Dersane mecbur hale geliyor. Anlayacağın tercih yapmak istiyorsan kesinlikle Anadolu lisesi tercih etmen lazım. Üni de istediğin bölümü okursun

 6. İlk önce ben Turkiyenin birinci saglik lisesinde okuyorum. Bu bana bir avantaj kazandirmiyor. Lysyi cope atiyorsun bir kere. Lys de ki meslekleri unutun. En basta doktorluk. Diktor olurum kolaylil saglar diye asla gelmeyin. Pisman olursunuz. Bir kere yukaridaki bolumler kalkti sadece uc bolum geldi. Ve hepsi yardimcilik kotu isler. Bence 450liler buraya asla gelmesin. Guzek nir anadoluya gidip ordan tıp veya istediginiz bir meslek secebilirsiniz. Hayatinizda huzurlu olur

 7. Ben Turkiyenin birinci sagliginda okumama.ragmen ban bir avantaj kazandirmiyor. Usteki bolumlerin hepsu kalkti. Ve uc bolum geldi. Eger saglik dusunuyorsaniz lyseyi cope atin. Cunku ders yok. Doktot olmak istiyorsaniz asla gelmeyin normal anadolu da iyi bir sekilde tıp kazanabilirsiniz. Burada sansiniz sifir. Size avantajlari ise kpss ile hemsire olabliliyorsunuz. Yani acikcasi saglik lisesine gidip kendinizi heba etmeyin. Ozellkile su450 lerde puani olanlar.

 8. LÜTFEN CEVAP…
  Acaba lisede hemşire yardımcılığı bölümünü okuyup üniversıtesede anestezi bolumunu secebılıyor muyuz BİLGİSİ OLAN LUTFEN CEVPLASIN :)
  TEŞEKKÜRLER…

 9. Genceler saglik lisesi 3. Sinifa gectim okulda detayli bilgi veriyolar zaten ama okuldan once bilgi almak istiyosaniz bana instagramdan yazabikirsiniz
  Emrecan358 kullanoci adim

 10. ya lütfen cevaplayın ben sağlık Meslek Lisesini istiyorum ama anastezi radyoloji tıbbi sekreter felan bu gibi meslekler ordan olunabiliyor mu duyduğuma göre sadece ebe yardımcısı yetiştiriliyo ama ben hemşire olmak istemiyorum off lütfen cevap Yazın bu konuda

  • Yukarıda gördüğün bölümlerden birini seçip istedigin alanda okuyabilirsin ve lise bitiminden sonra meslegini eline alabilir yada üniversiteye okudugun bölümden yada başka bi bölümden devam edebilirsin tabi seçtigin bölüme göre yıl değişir.

  • Yukarıda gördüğün bölümlerden birini seçip o alanda okuyabilirsin ve lise bitiminden sonra da meslegini eline alabilirsin yada üniversitede sectigin bölümden veya başka bi bölümden devam edebilirsin. Yani sabit bölüm yok gelecekte ne olacagini kendin seçmelisin.

  • OKUYUN YARDIMCI OLACAKTIR :D
   Merhaba arkadaşlar ben sağlik lisesinde okuyorum oncelikle eski avantaji kalmadi diyenler icin soyluyorum hickimse liseden cikinca hemsire olcak kadar deneyim sağlayamaz 4 sene egitim görmuş birine cocugunuza igne yapmasi icin guvenirmisiniz. Ayrica lisede sadece hemsire yardimciligi saglik bakik teknisyenligi ve ebe yardimciligi yok puani dusuk olanlar icin birde yaşli be hasta bakim bölumu var onu yazmamaniz buyuk eksik olmuş bu sene lise icin tercih yapacaklar yada aklinda soru olanlar bana i stagramdan yazabilirler
   Kullanici adim : emrecan358

 11. Anadolu mu meslek lisesi mi meslek liselerinde hangi bölüm tercih etmeliyiz.benim şimdi puanlar yükseldiğinden istediğimden düşük bir Anadolu lisesi çok rahat oluyor.diğerini ise yedek ten olur mu bilmiyorum.geçen sene olsa istedim yer çok rahat oluyordu ne yapmalıyım.akıl verin.yoksa imam hatipleri mi tercih etmeliyim.öğrencileri az

 12. Ben hem sağlık lisesi hem anadolu lisesi düşünüyorum.Laboratuvar bölümü istiyorum.Sağlık lisesinden oluyor mu?Ben lise tercihi yapicam bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Hahaha kardeşim aynen bende o durumdayım. Futbolcuydum fakat spor lisesine göndermiyorlar. Nedeni ise abimde spor lisesi mezunu ve hiçbirşey olmadı. Sağlığa giderek sağlıklı düşünüyorsun:)

 13. Ben doktor olmak istiyorum bu yüzden sağlığa gelmek istiyorum ben cevremden duyduğuma göre avantajları düşmüş bu durumda ve lys ve ygs derslerini vermiyorsunuz bunun için kurs veriyormusunuz veriyorsaniz ücretlimi

 14. Şuan 11. Sınıfa geçtim. 9 ve 10. Sınıfın ilk dönemini sağlıkta okudum çok pişman oldum çünkü eski sistem yoktu yardımcılık vardı şuan anadolu lisesindeyim çok memnunum. Tercihler yapıldı mı bilmiyorum ama kendinize uygun olan mesleği dusunerek karar verin, suan saglik liselerinin puanlari cok dusuk bir ozelligi kalmadigi icin. sonradan pisman olmayin nakil olmakla ugrasmayin..

  • Lisede o bölümler kalktı sadece 3 bölüm kaldı ebelik – hemsirelik yardımcılıgı – saglık bakım teknisyenliği . o bölümleri üniversitede okuyabiliyorsunuz.

  • Ben saglik lisesinde okuyorum 3. sinif agectim oncelikle att diye bi bölum yok o eskidendi artik hemsire yardimciligi saglik baki. Tekniseyeniligi ve ebe yardimciligi var ama saglik bakim teknisyenligide att yi kapsiyo sayilir
   Sorulariniz varsa i stagramda sirabilirsiniz
   Kullanici adim: emrecan358

  • Benim kızım sağlık meslek istiyor bu sene liseye başlayacak bir sağlıkçı olarak kararsızım çünkü eski popülerliği yok eski sistem olsa puanı anadolu lisesiyle hemen hemen aynı olur evet sağlığın önü açık asla issiz kalmazsınız fakat artık üniversite şart önceden liseden mezun olup üniversite okuyokuyunca başhemşitelige kadar yükseliş oluyordu ama maalesef artık olmuyor meslek liselerinden üniversite kazanmak çok zor çünki temel dersler görülmüyor bu okuldan tıp düşünen gitmesin yazık olur kazanmak çok zayıp ihtimal ama sağlıkçı olmak ayrıcalıktır bana göre çok ince düşünmek lazım gençler herkesin yolu açık olsun

 15. bir şey sorucam artık hemşire olunmuyormuş ebe yardımcılıgı veya hemşire yarfımcılıgı oluyormuş dogrumu inşallah doğru değildir çünkü ben hemşire olmak istiyorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.