Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Nisan 2017

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Hastane yöneticisi (müdür), sağlık kurumlarında, çeşitli etkinliklerin, düzenlenme ve yürütülmesinde gerekli personel, araç ve gerecin sağlanması, sağlık ve muayene ücretlerini saptayacak eleman olarak yetiştirilir. Doktorlar, hemşireler ve sağlık personeliyle iyi ilişki kurabilen, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü ve soğukkanlı bireyler olmaları, ayrıca insanlara, yardım etmekten zevk duymaları gerekmektedir.

Programın Amacı: Sağlık kurumları işletmeciliği programının amacı çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sağlık kurumları işletmeciliği programında matematik, bilgisayar, ekonomi, işletme, istatistik, hukuk, özgür kuramı ve tasarımı, tıbbi sosyoloji, sağlık işletmelerinde finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, sağlık politikası ve planlaması sosyal politika ve sağlık sigortacılığı, sağlık ve etik, koruyucu sağlık hizmetleri yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Bu programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Gereken Nitelikler: Sağlık kurumları işletmecisi olmak isteyenlerin matematik ekonomi ve işletme konularına ilgili ve bu alanda başarılı, analitik düşünme, problem çözme,başkalarını etkileme ve yönlendirme yetenekleri gelişmiş, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sağlık kurumları işletmeciliği programını bitirenlere “Sağlık Kurumları İşletmecisi (Yönetici)” ünvanı verilir. Sağlık kurumları işletmecisi sağlık kurumlarının personel ihtiyacının karşılanması, personelin verimli bir şekilde çalıştırılması, gereken araç-gereç vb. satın alınması, çalışmalarının planlanması ve etkin bir biçimde yürütülmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Sağlık kurumları işletmecileri kamu, üniversite vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, Emekli Sandığı, Bağkur, SSK gibi kuruluşların sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde, özel sigorta şirketlerinde, ilaç, tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Sağlık kurumlarının özelleştirilmesi veya resmi kuruluşlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinme artacaktır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ne İş Yapar, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş İmkanları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tanıtımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sahin dedi ki:

  Sizce bu mesleği secmelimiyiz

 2. Zeyno dedi ki:

  Meraba ben suan 2 yillik buro yönetimi okuyorum ve eğitimimi 4 yila tamamlamayi dusunuyorum. Bunun icin de saglik kurumlari isletmeciligi okumak ıstiyorum. Dersleri nasil zor mu ?ve iş imkanim nasil.yardimci olursaniz sevinirim

 3. nurcan dedi ki:

  arkadaşlar aöfden iki yıllık okuduktan sonra dört yıllığa tamamlamak için dgsye giriliyormuş açıktan dört yıllığa tamamlanabiliyormu dört yıllık açıktan tamamlama bölümleri kısıtlı işletme iktisat diye işletmeyle tamamlasam yönetici mezunumu oluyorum işletme mezunumu bana bi akıl verin beynım yandı resmen :)

 4. Gamze dedi ki:

  Ayriyetten 1 sene İngilizce hazırlık yazıyor nasıl olacak 2 sene okul 1 sene daha İngilizcemi nasıl olacak?

 5. Gamze dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği olmam için 2 sene AÖF ten okumak yeterli oluyormu ?

 6. Gürkan Şero dedi ki:

  Arkadaşlar ben bu bölümü Karabük Üniversitesinde okuyarak 2016 haziranda mezun oldum. Bölümün ders içerikleri işletmeci olmak için gayet yeterli ve uygun. Fakat gelin görün ki tavsiye etmem. Çünkü iş olanağı gerçekten kısıtlı. KPSS den kadro kesinlikle yoktur. Bunu kafanızdan çıkarın. Ayrıca kimse 2 yıllık mezun birini getiriğde hastaneye yönetici yapmaz. Özel hastanelerin yönetim kadrosu zaten bellidir. Herkes kendi adamını koyar yada sağlık sektörüne yıllarını vermiş 35 yaş üstünde ki bireyler ancak olabilirler. Onlarda dediğim gibi sağlık sektöründe yönetici mevkinde yıllarını vermiş kişilerdir. Ben şuanda özel bir hastanenin hasta kabulünde çalışıyorum. Bunun için lise mezunu olmanızda yeterlidir.Mezun olan diğer birkaç arkadaşımda benimle aynı konunmda diğerleride henüz iş araştırması içerisindeler. Ve ben bu bölümü dereceyle bitirdim. He yok ben sabrederim diyorsanız bu bölümün yüksek lisansınıda tamamlamanızı tavsiye ederim.Belki ancak o zaman önünüz açılır. Bana sorucak olursanız hastane sektöründe ilerlemeyi düşünüyorum. Diplomanız işe yarar fakat yönetici olmak istiyorsanız mezun olduktan sonra en az 5 yıl deneyim arkadaşlar..

  1. Zeyno dedi ki:

   Hazirlik var mi.hazirlik var falan duydum da

 7. Su perisi dedi ki:

  Mrb. Ben aöf ikinci sınıf sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum bu bölümü 4 yıllığa yani işletme,maliye,iktisatla tamamlarsam hangi iş imkanlarına sahip olurum.

 8. Ahmetcan dedi ki:

  Meraba bu meslek dalını ygs 6 ile 4 yıllık alan üniversite varmı.Bu meslek üzerine çalışanlara bir sorum var bu mesleğin iş olqnları nasıl çqlışmak için ila kpss ye girmek gerekirmi

 9. fatma dedi ki:

  Ben daha lise 11 e gidiyorum şimdiden meslek seçmem gerekiyor benim aklımda da bu meslek var bu meslek alanında uzman birine soruyorum size bu meslek nasıl

 10. hln dedi ki:

  Mrblar.ben 4 yıllık işletme mezunuyum ve şuanda anestezi okuyorum meraktan soruyorum benim iş bulma olanağım nedir biri yardımcı olabilir mi ?

 11. İSMIM Mİ KARİSİK KAFA dedi ki:

  yaj ne bu böylf o guzel dgl bu guzel dgl niyeyse tûm böjkumlere bkıorum o guzel dgl atamasi yol of vala sabha kadar bksam da çare yok heralde bu ne ya óf

 12. Mustafa dedi ki:

  İle imkanı ve çalışma saatleri maaşı Nasıl bu bölümün ???

 13. nurdan dedi ki:

  Özel sektörde iş bulabilir miyiz ve hangi konumda işe başlarız..

 14. ümit demir dedi ki:

  herkes bi farklı konusuyor arkadaşlar oku diyen kaç kişi var acaba okumaya deger diyen (aöf) ama

 15. Kübra dedi ki:

  Torpiliniz varsa kesinlikle açıkta kalmazsınız mutlaka bi iş bulursunuz ama torpiliniz yoksa bu pek mumkun olmayabilir. Ama sunu soyliyim bu atama yok laflari cidden bos mutlaka ama mutlaka bi is bulursunuz ama iyi ama kotu. Kotu olursa begenmemezlik yapmayin zaten puanlari dusuk. O dusuk puanlarla da doktor maaşı beklemeyin ?

 16. Huru dedi ki:

  Kesinlikle yazma 4 yilligida ayni atama yok mezun cok

 17. selin dedi ki:

  Bu bölüm YGS ile aldiginda 4 yillik mi 2 mi (her YGS puaniyla alan bolum 2 yillik değil bilgisi olanlar yardimci olsun lütfen)

  1. Ömer dedi ki:

   2 yıllıkta var hanımefendi

 18. Gamze dedi ki:

  Ya arkadaşlar lütfen doğru düzgün yardimci olur musunuz bu sene lise bitti uni için tercih yapıcam bu bölüm nasıl lütfen detaylı bir şekilde yardimci olunuz

 19. Arslan Mustafa kılıç dedi ki:

  Ben askeri personelim bu bölüm okusam Kiss den kaç puan almam gerekir kamu ya girmem için… teşekkür ederim

 20. Hilal dedi ki:

  Meraba bende sağlık isletmeciligi tıbbi dokumasyon ve sekreterlik arasında kaldm hangusini okumaliyim neden

  1. Kevser dedi ki:

   Tabikide sağlık işletmeciliği iş alanında yükselirsin dökümantasyonun alanı sınırlı seviyosan yap ama yükselmek istyo çabalarsan işletmecilik

   1. mustafa dedi ki:

    14 yıldır sağlık bakanlığında çalışan (memur)ve sağlık kurumları işletmeciliği (aöf)mezunu biriyim. sağlıkta yönetici olmak için bu bölüm mezunu olmak gerekmiyor şu an kadrolu yönetici dönemi zaten sona erdiriliyor artık sözleşmeli olarak uzman adı altında personeller eliyle idarecilik yürütülüyor. bu bölüm mezunu olanlar ancak memur veya veri hazırlamacı olarak atanır (ki bunu yapmak için en basit bölümü bitirmek bile yeterli) yani nacizane kanaatim şudur ki kariyer düşünenler için doğru seçim değil. tıbbi sekreter olun hem bu bakanlıkta bi etiketiniz olur hem maaşınız 300-500 tl daha fazla olur.

 21. Hacer dedi ki:

  Ben matematik mezunu olucam açıktan bu bölümü okuyorum son yılım açıkcası ben de ümitsizliğe kapılmaya başladım yorumlardan sonra ve nerelerde ne iş yapabilirim ekstra bilgisi olan?

 22. burcin dedi ki:

  Is imkanini soran arkadaslar is bulamazsiniz ben hemsireyim disardan alim yapcaklarina bu bolumu okuyan hemsire saglik memuru kadifiye elamanlar var zaten ve bunlar icinde sinava gerek yok saglik okuyupta bu bolumun lisansini yapsaniz ok de

 23. nisay dedi ki:

  yorumların dikkate alınmadığı bir durumla karşı karşıyayız maalesef.

 24. Şeyma dedi ki:

  merhaba ben iktisat lisans mezunuyum. Açık öğretimden de sağlık kurumu işletmeciliğine başladım. Bana kariyer anlamında ileride rehabilitasyon kurumu müdürü gibi iyi pozisyonlarda iş imkanı açar mı acaba , bilgili bir arkadaştan yorum bekliyorum.

 25. emrullah dedi ki:

  ben saglık kurumları işletmeciligi mezunuyum kpss puanım 89,122 ama atama yok atama

 26. gozde dedi ki:

  Bende iki yıllık okuyorum son sınıftayım rahat olun ya sağlık sonuçta su hayale kapılmayın mezun olup yönetici olcaç vs. Dört yılda okusan 10senede kimse seni hastane basına koyar mı hemen her iste böyle küçük birimlerden baslanır. Ve is sizde bitiyor kendini sevdirirsen konusmanla tatlı dilinde bilginle her iste böyledir daha şanslı olursunuz insan kendini geliştirmiş olmamı. Benim staj yaptığım hastanede mudurumuz ambulans soforıymus öyle başlamış. Her neyse bu bolumu dört yıllık okumakta fayda var tabikii her bölümde dört yıllık genelde tercih edilir dgsyle tamamlayamazsan en kotu acıktan tamamlanabiliyor ama su da gerçek acıkogretim mezunları pek tercih edilmiyor herkese başarılar ?

  1. Harun dedi ki:

   Bu bölümü bu yıl açıköğretimden 2 yillik okumaya basladim ve atanmasının zor olduğunu yeni ögrendim sevinmistim bu bölüm çıkınca ama atanmasının zor olduğunu öğrenince moralim bozuldu gerçekten bu iste ümit yok mu?

   1. Kübra dedi ki:

    Torpilin varsa her turlu girersin atanirsin rahat ol ama torpil yoksa ayni seyi diyemeyecegim

 27. elif dedi ki:

  okumanın kötüsümü olurmuş sonuçta sağlık bölümü ve sağlığın herzaman önü açık ve şuan en çok ihtiyaç duyulan bölümlerden biri

 28. Yunus emre dedi ki:

  Arkadaşlar ben bu bölüm mezunuyum kpss 69 istiyor atan ma ama yükselir

 29. Rabia dedi ki:

  Ya biriniz dogru bisey soylesin kimi diyo atama var. Kimi diyo yok. Üni ye gidip gitmemem bu yorumlara bağlı . iş olanagı var mi yok mu.

 30. büşra dedi ki:

  nasıl atanacaz bi yardım

 31. hatice dedi ki:

  Bu bolumu biri dogru duzgun soylesin ya biri hic is bulma olanagi yok diyor digeri bulabilirsiniz falan diyor hangi birinize inanalim lutfen kandirmayin birakin dogrulari soyleyim bi yukseltip bir alcaltmayin lutfen sizin dogru yorumlarinizi bekliyoruz

  1. önder dedi ki:

   ben bu bölüm mezunuyum. Atama yok denecek kadar az. Hatta yok bile deninebilir 2015 alımlarında 21 kadro verildi oda vhvki olarak. Gelelim özelde iş bulma imkanına. Özelde de size kimse 2 bin lira maaş vermez askeri ücretten biraz fazla olur. Bu bölümü yazmak yerine gidin sosyal hizmet yazın en mantıklısı. Sonra 4 yıl bitirdikten sonra oturur uzun uzun düşünürsün nerden okudum diye.

 32. Münevver dedi ki:

  Bu bölümün 4 yıllık ta ataması var mı yok mu detaylı anlatabilir misiniz varsa kaç puan la teşekkürler

 33. Merve dedi ki:

  Saglık kurumları ısletmecılıgı bolumu okuyanlar bılgı verebılır mı bolumu bıtırınce kac puanla ataması oluyor ıs ımkanı nedır maas durumu nedır sızce gelecegı olan bır meslek mıdır bu bolum acaba ? Lutfen cıddı cevaplar yazın bızde bılgı sahıbı olabılelım tesekkurler..

 34. ernesto dedi ki:

  Arkadaşlar eğer sağlık meslek lisesi mezunuysanız ve atandıysanız bu bölümler işe yarar diğer düz liseler falan boş yere vakit kaybetmesinler ha ben sağlık kurumları yöneticiliğini bitirir kendimi de geliştiririm diyenler varsa özelde 10 milyara kadar maaş alanlar var.

 35. TUBA COŞKUN dedi ki:

  sağlık işletmeciliğinden mezun birinin ataması nasıl olur

 36. ujıokunn dedi ki:

  Ya ben milleti anlayamıyorum bi öyle diyorlar bi böyle valla kime güveneceğimizi şaşırdık şuraya adam akıllı bir şeyler yazın da bizde tercihlerde sıkıntı yaşamayalım

  1. oguz dedi ki:

   Aynen kardeşim tercih yapıcaz haftaya biri yere göğe sığdıramıyo öteki sıfır atama diyor gerçek ne ?

 37. hatice karakoyun dedi ki:

  merhaba ben sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum,bu bölümün stajı yada bir eğitim alabileceğimiz bir yer ,benmi bulcam nasıl olacak?lütfen beni bu konuda aydınlatırmısınız….

  1. mert dedi ki:

   stajı yerini kendin belliliyon ama bölüm ün son çürük

 38. Nurcan dedi ki:

  Bu bölümde iş imkanı yok okumayın 2yıllık okudum ve şu an ev hanımıyım

  1. Adınız ... dedi ki:

   Cok iyi :))

 39. suna dedi ki:

  4 yıllık bir bölümden mezun olmuş biri bu bölümde iş bulabilir mi? yani devlet kurumlarında çalışabilir mi 4 yıllık bölüm bitirmek buna engel mi?

 40. Gizem aydın dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliğinin diğer işletmecilikten farı nedir ?

  Teşekkürler…..

 41. murat dedi ki:

  ben 2 yıllık mezunum açık öğretim den bu bölümü seçebilirmiyim.yani direk 3,sınıftan devam edebilirmiyim bide..cvblarsanız sevinirim

 42. MUSTAFA dedi ki:

  selam bem kadirli ticaret meslek lisesi mezunuyum sağlık kurumları işletmeciliğinin okumak istiyorum benim bölümü muhasebe ve finansman bölümü bu bölümü okuyabilirmiyim

  1. Gamze dedi ki:

   Ya bu bölümü bu sene tercih etmeyi düşünüyorum size Baya olmuş bir bilginiz varmı acil yardimci olsanız

   1. Gamze dedi ki:

    Bende aynı kadilidenim ticaret mezunu aynı bölüm

 43. nermin dedi ki:

  maaşları ne kadar… :D

  1. yaren dedi ki:

   henüz bölümün ataması olmadığı için maaşıda yok

  2. mert dedi ki:

   maaş 1200 veya 1600

 44. aynur dedi ki:

  ben bu bölümü şeçtim ve hiç pişman degilim boşta kalma işsiz kalma imkanı varmı

 45. aynur dedi ki:

  bu bölüm hakında bilgiler aldım ve çok severek seçeçegim ama işsiz kalma imkanı varmı bulamadım bana yardımcı olurmusuuz hemen iş başlamak istiyorum oukl bitinçe bu mümükübmü

  1. yaren dedi ki:

   Bende severek seçmiştim boşta kalmam diye, ama ataması olmayan bir bölüm olduğunu araştıramamışım

   1. Halil dedi ki:

    Ben bu yıl başlayacam işim var üniversiteyi yüksek dereceden emekli olmak için :)

 46. hasan dedi ki:

  nerede çalışırlar ve ne kadar maaş alıyorlar

 47. PINAR dedi ki:

  merhaba
  ben ticaret meslek mezunuyum da acaba bu bölüme direk geçiş yapabilir miyim beni bilgilendirin lütfen..

  1. Gamze dedi ki:

   Evet yaparsın

 48. tansu dedi ki:

  cok acıl ogrenmek ıstedıgım bılgı hazırlık egıtmı var mı .yanı ınglızce hazırlıkla beraber bolum 3 yıl mı oluyor?

 49. yasin çetin dedi ki:

  iş bulma imkanı varmı kpss kaçtan alıyor

 50. yasin çetin dedi ki:

  selam meslek liseliyim ve myo kayıtlıyım ygs girdim ve bu sene bana gelirmi ve iş bula bilirmiyim

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları