6:42 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:10 | Güncel | 61 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Hastane yöneticisi (müdür), sağlık kurumlarında, çeşitli etkinliklerin, düzenlenme ve yürütülmesinde gerekli personel, araç ve gerecin sağlanması, sağlık ve muayene ücretlerini saptayacak eleman olarak yetiştirilir. Doktorlar, hemşireler ve sağlık personeliyle iyi ilişki kurabilen, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü ve soğukkanlı bireyler olmaları, ayrıca insanlara, yardım etmekten zevk duymaları gerekmektedir.

Programın Amacı: Sağlık kurumları işletmeciliği programının amacı çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sağlık kurumları işletmeciliği programında matematik, bilgisayar, ekonomi, işletme, istatistik, hukuk, özgür kuramı ve tasarımı, tıbbi sosyoloji, sağlık işletmelerinde finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, sağlık politikası ve planlaması sosyal politika ve sağlık sigortacılığı, sağlık ve etik, koruyucu sağlık hizmetleri yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Bu programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Gereken Nitelikler: Sağlık kurumları işletmecisi olmak isteyenlerin matematik ekonomi ve işletme konularına ilgili ve bu alanda başarılı, analitik düşünme, problem çözme,başkalarını etkileme ve yönlendirme yetenekleri gelişmiş, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sağlık kurumları işletmeciliği programını bitirenlere “Sağlık Kurumları İşletmecisi (Yönetici)” ünvanı verilir. Sağlık kurumları işletmecisi sağlık kurumlarının personel ihtiyacının karşılanması, personelin verimli bir şekilde çalıştırılması, gereken araç-gereç vb. satın alınması, çalışmalarının planlanması ve etkin bir biçimde yürütülmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Sağlık kurumları işletmecileri kamu, üniversite vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, Emekli Sandığı, Bağkur, SSK gibi kuruluşların sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde, özel sigorta şirketlerinde, ilaç, tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Sağlık kurumlarının özelleştirilmesi veya resmi kuruluşlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinme artacaktır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ne İş Yapar, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş İmkanları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tanıtımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

61 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Gürkan Şero dedi ki:

  Arkadaşlar ben bu bölümü Karabük Üniversitesinde okuyarak 2016 haziranda mezun oldum. Bölümün ders içerikleri işletmeci olmak için gayet yeterli ve uygun. Fakat gelin görün ki tavsiye etmem. Çünkü iş olanağı gerçekten kısıtlı. KPSS den kadro kesinlikle yoktur. Bunu kafanızdan çıkarın. Ayrıca kimse 2 yıllık mezun birini getiriğde hastaneye yönetici yapmaz. Özel hastanelerin yönetim kadrosu zaten bellidir. Herkes kendi adamını koyar yada sağlık sektörüne yıllarını vermiş 35 yaş üstünde ki bireyler ancak olabilirler. Onlarda dediğim gibi sağlık sektöründe yönetici mevkinde yıllarını vermiş kişilerdir. Ben şuanda özel bir hastanenin hasta kabulünde çalışıyorum. Bunun için lise mezunu olmanızda yeterlidir.Mezun olan diğer birkaç arkadaşımda benimle aynı konunmda diğerleride henüz iş araştırması içerisindeler. Ve ben bu bölümü dereceyle bitirdim. He yok ben sabrederim diyorsanız bu bölümün yüksek lisansınıda tamamlamanızı tavsiye ederim.Belki ancak o zaman önünüz açılır. Bana sorucak olursanız hastane sektöründe ilerlemeyi düşünüyorum. Diplomanız işe yarar fakat yönetici olmak istiyorsanız mezun olduktan sonra en az 5 yıl deneyim arkadaşlar..

 2. Su perisi dedi ki:

  Mrb. Ben aöf ikinci sınıf sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum bu bölümü 4 yıllığa yani işletme,maliye,iktisatla tamamlarsam hangi iş imkanlarına sahip olurum.

 3. Ahmetcan dedi ki:

  Meraba bu meslek dalını ygs 6 ile 4 yıllık alan üniversite varmı.Bu meslek üzerine çalışanlara bir sorum var bu mesleğin iş olqnları nasıl çqlışmak için ila kpss ye girmek gerekirmi

 4. fatma dedi ki:

  Ben daha lise 11 e gidiyorum şimdiden meslek seçmem gerekiyor benim aklımda da bu meslek var bu meslek alanında uzman birine soruyorum size bu meslek nasıl

 5. hln dedi ki:

  Mrblar.ben 4 yıllık işletme mezunuyum ve şuanda anestezi okuyorum meraktan soruyorum benim iş bulma olanağım nedir biri yardımcı olabilir mi ?

Yorum Yazın