9:41 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Sadaka Nedir Sadaka Çeşitleri Hakkında Bilgi

Perşembe, 22 Eylül 2016, 19:25 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Sadaka Nedir Sadaka Çeşitleri Hakkında Bilgi kısaca.

Sadaka-i cariye, fıtır sadakası, nafile sadaka, ve sadak olmak üzere 4 çeşit sadaka vardır.

Sadaka-i Cariye: Bireylerin bireylere değil, bir vakfa yardım yapması ve bu vakfın bu yardımları toplayıp hastane, okul, cami ve benzeri kamu yararına işlerde kullanması durumudur. Sevap amel defteri kazanmaksızın sürekli yazılır.

Fıtır Sadakası: Fakir ailelere Ramazan ayı içerisinde gücü yeten müslüman bireylerin verdiği yardımdır. Fakir aileleri doyurmak, para yardımından daha makbuldür.

Nafile Sadaka: Düşkünlere, yolda kalanlara ve fakirlere her zaman için verilebilecek, Allah rızası için yapılan sadakadır.

Sadak: İslam’ın beş şartından biri ve aynı zamanda zekat olan sadak, Ramazan ayında bireylerin elinde bulunan malın belli bir kısmını fakire vermesi biçimindeki yardımdır.

“Verenin malı çoğalır, veren hastalıktan ve kazadan korunur, sadaka veren binbir beladan kurtulur, sadaka veren azapsız cennete girer, sadaka veren sırat köprüsünden yıldırım hızında geçer”. Bunlar Hz. Muhammed’in sadaka hakkında buyurdukları ve sadaka vermenin beş fazileti olarak geçer.

İnsan yaşamı için sadaka vermenin ne kadar mühim bir konu olduğu buradan anlaşılmaktadır. Sadaka veren insanlar mallarının azaldığını düşünmemelidir. Aksine sadaka bereket getirir ve uzun vadede bireylerin malı artar. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın artmasını da sağlayan sadaka sonuçta tüm topluma faydada bulunur, huzur ve refah getirir. Paylaşımcı insan her zaman için sevap işler. Hastalıktan, beladan koruyan sadaka aynı zamanda bireylerin içinin rahat olmasını da sağlar. İnsanların mal edinme hırsını azaltan sadaka bu sayede toplumda gelir dağılımının dengesini korur ve toplumsal dayanışmayı arttırır.

fitre

Sadaka Nedir Kimlere Verilir Nelerden Verilir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Sadaka Nedir Sadaka Çeşitleri Hakkında Bilgi"

  1. Esk dedi ki:

    Bilmiyorum belki güzeldir

Yorum Yazın