Rüzgar Enerjisinden Hangi Alanlarda Yararlanılır

Rüzgâr enerjisi çeşitli alanlarda faydalanılan enerji kaynaklarından bir tanesidir. Peki, rüzgâr enerjisinden hangi alanlarda faydalanılır?

Dünya atmosferinin ısınması güneş ışınları ile daha da artmaktadır. Hava ısındığında yoğunluğu üşmektedir ve bu hava yerini soğuk havaya bırakmaktadır. Bununla birlikte dünya kendi etrafında dönmeye devam etmektedir ve yeryüzünde bulunan hava akımı bu hareket ile birleştiğinde yeryüzünde kinetik enerji taşıyan hava hareketleri meydana gelmektedir. Yapılan tahminlere göre Güneş enerjisinin % 1’lik miktarı rüzgâra dönüşmektedir. Yeryüzüne bir saatte 100.000.000.000.000 kW güneş enerjisi gelmektedir. Bu enerjinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda bunun yüzde birinin çok büyük bir rakam olduğu söylenebilir.

Çok kuvvetli bir enerjiden oluşan rüzgarların ortaya çıkarmış olduğu enerji farklı enerji türlerine dönüştürülerek değerlendirilebilmektedir. Dünyanın geçmişi incelendiğinde çok eski zamanlardan bu yana rüzgar enerjisinden faydalanıldığı ortaya çıkacaktır.

Eski dönemlerde rüzgâr enerjisi yelkenli gemilerde, yel değirmenlerinde kullanılmışken içinde bulunduğumuz zamanda ise bu enerji rüzgâr türbinleri aracılığıyla elektrik üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında sulama tesislerinde, dağ evlerinde, şehir şebekelerinde ve telekomünikasyon şirketlerinde çokça kullanılmaktadır.

Rüzgâr Enerjisi Nerelerde Kullanılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

7 Yorum Yapılmış “Rüzgar Enerjisinden Hangi Alanlarda Yararlanılır

  1. bana göre bu yazı iyi ayrıca bu yazıda küfür , hakaret içeren ve etnik saldırı amaçlı yorumlar kullanmayın ayrıca bu yazıda kifür , hakaret içeren şeyler yoktur

Bir Cevap Yazın

Top