Restorasyon Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Restorasyon bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Restorasyon Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Restorasyon Bölümü Tanıtımı:

Restorasyon programı, her türlü tarihi binanın restorasyonu, onarımı ve korunması ile ilgili restorotör mimara yardımcı ara meslek elemanı yetiştirir. Restorasyon teknikerleri, serbest piyasadaki restorasyon uygulamalarında çalışabilecekleri gibi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Müzeler, Milli Saraylar, Milli Parklar, Karayolları Genel Müdürlüğü, Belediyeler vb.. kamu kuruluşlarında görev alabilirler.

Programın Amacı: Restorasyon ve konservasyon programının amacı, tabiat ve kültür varlıklarının korunması ve onarımı alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Restorasyon ve konservasyon programında, kimya, fizik ve mineroloji gibi temel bilim dersleri, güzel sanatlar, klimatoloji, müzecilik, sergileme ve depolama, fotoğrafçılık, restorasyon-konservasyon uygulamaları, teknik resim gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Restorasyon ve konservasyon programında eğitim görmek isteyen kimsenin üst ün bir renk ve şekil algısına, parmaklarını ve ellerini ustalıkla kullanabilme gücüne ve estetik gücüne sahip, güzel sanatlara ilgili ve açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Restorasyon ve konservasyon programını bitirenlere “Restoratör-konservatör” ünvanı verilir. Restoratör ve konservatörler müzelerde, kütüphanelerde, ören yerlerinde, sit alanlarında zamanla bozulan kültür varlıklarının onarımını yapar, müzelerdeki eşyaların bozulmalarını önleyici tedbirler alır.

Restorasyon Nedir, Restorasyon Ne İş Yapar, Restorasyon Maaşları, Restorasyon İş İmkanları, Restorasyon İş Çalışma Alanları, Restorasyon Mesleği Hakkında Bilgiler, Restorasyon Bölümünün Geleceği, Restorasyon Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Restorasyon Bölümü Tercih Edilir mi, Restorasyon Tanıtımı, Restorasyon Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Restorasyon Mezunları Ne İş Yaparlar , Restorasyon Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Restorasyon İş Bulma Durumu

> Restorasyon Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

12 Yorum Yapılmış “Restorasyon Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. Ben bu bolumu sokakta birebir calisip, tarihi eserlere dokunarak calismak istiyorum. Maksadim asla masa basi bir is degil. Mimarlikta istemiyorum. Ama madem mimarligin alt kademesi ilerde isteyen mimarlik sinavlarina girebilme imkani buluyor. Simdi benim dedigim tarzda disarda calisabilme imkani var mi bu isin. Ona gore soyleyin bosuna okumayalim.

  1. hülya bende bu sene bu bölümü yazıcam kesinlikle iyi şekilde mezun olursan iş imkanı var ablam bu bölümden mezun oldu 3 bin lira maaşla işe başladı inşallah yazar kazanırız

 2. arkadaşlar 2013’te muğla sıtkı koçmana girdim 2015 te okul 3. sü olarak mezun oldum. emin olun internet linklerinde yazanların hepsi dalavere size bölümü bütün gerçekliğiyle anlatayım.ders hocaları hiç bir bilgiyi doğru düzgün öğretmiyor çini ve ahşap uygulama dersleri var. ama piyasada bunlar üzerine iş tutmuyosun (yani aşırı gereksiz) en önemli olan 3 ders restorasyon projesi, röleve, bilgisayar destekli tasarım. derse giricek hoca yok :) bölüm başkanının tanıdık mimarı geliyor ve derste müzik açıp kendi özel işlerini derste yapıp bizi serbest bırakıyor şikayetler sonucu biz mezun olduktan sonra yeni hoca gelmiş sonunda, ama biz mağduruz şuan restorasyon adına ne biliyosun dediklerinde sadece gülüyorum. bu bölümü dgs yapıp mimarlığa geçicekseniz biçelmez kaftan ama yok ben piyasada çalışıcam diyosanız normal amele statüsündesiniz bütün işin kaymağını mimar ve mütahitler yer. sen orda şantiye sorumlususun en fazla oda asgari ücret maaş :) şimdi bunu okuyanlar, e kardeşim sende kendini geliştir ihaleyi sen al diyor :) öyle olmuyo işte senin imza yetkin yok bikere canım benim. sen orda vasıfsız elemansın. kamuya giricem diyosanız en son 2013 te 121 kişi alınmış. heryıl 2000 den fazla mezun olduğunu varsayın vay halimize :) bir alternatif olarak mimarlık ofisine girirsin resto proj. değilde normal bina projesinde kendini geliştirirsin teknik ressam olarak piyasada iş bulursun. resto da kendini geliştirmek zor piyasada çok ezilmen gerekiyor hadi selametle :)

 3. MERHABALAR BEN İAÜ’DE MİMARİ RESTORASYON BÖLÜMÜNDE OKUYORUM 2 SİNİFİM BÖLÜMÜM İLE İLGİLİ ÇALİŞMAK İSTİYORUM NE VE NASİL İŞ YERİNDE ÇALİŞİRSAM BENİM İÇİN VERİMLİ OLUR YARDİMCİ OLURSANİZ ÇOK MİNETTAR OLURUM. TEŞEKÜRLER

 4. bende bu bölümü tercihlerimi yazıcam. bu bölümü okumak istiyorum. iş imkanları yok deniliyor ama böyle birşey yok. bu bölümü okumadım işsizim diyenlerin bircogu ya parasını begenmemiştir ya calısma ortamını. restorasyon için birsürü iş ilanları verliyor. ama bizim insanımız iş begenmiyo. bizim ülkemizde işsizlik yok. iş begenmeme var.

 5. merhaba arkadaşlar bende bu bölümü okumayı düşünüyorum 2 yıl sonrasında dgs ile mimarlık sizce zor mu yani eger mimarlığa geçemezsem bu bölümün iş imkanları nasıl sizce boş boş gezmekten korkuyorum

 6. merhaba, mütercim-tercümanlık lisans mezunuyum. şimdi restorasyon bölümünde okumak istiyorum. nasıl bir yol izlemem gerekiyor? yardımcı olur musunuz?
  teşekkürler

 7. Ben bu bölümü düşünüyorum,fakat iş imkanının olmadığını söylüyorlar.Bunun içinde bi açıklama yaparsanız sevinirim.

  1. arkadaşlar Ben bu bölümden 2008de mezun oldum ama halen o bölümde iş bulamadım. bilmeyen arkadaşlara tavsiyem şudur ki; kesinlikle ve kesinlikle uzak durun. çünkü bu bölümde bizim Ülkemizde iş olanakları yok denecek kadar az. 4 yıllık restorasyon yok ama KPSS’de 4 yıllık bölümlere tercih hakkı veriliyor önlisans bölümlerine açılmıyor bile. memurlukta hiç bir bölüme tercih yapamıyoruz sadece 3001 kodlu herhangi bir önlisans bölümünden mezun olanların tercih yapabileceği düz memurluğa tercih yapabiliyoruz. böyle saçma bir düzen içindeki kaybolmuş gitmiş bir cevher gibi ama maalesef hiçbir zamanda keşfedilemeyecek bir cevher. Çok üzgünüm.

Bir Cevap Yazın

Top