Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Tanıtımı:

Bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama, gizli güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirme ile ilgili eğitim yapılır. Resmi ve özel okullarda, özel dersanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk mahkemelerinde ve ıslah evlerinde çalışılabilir.

Programın Amacı: Rehberlik ve psikolojik danışma programlarının amacı, bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama; gizil güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rehberlik ve psikolojik danışma programlarında eğitime giriş, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, eğitim tarihi, istatistik ve araştırma gibi temel dersler yanında, öğrenme psikolojisi, çocukluk, gençlik psikolojisi, sosyal psikoloji, ölçme ve değerlendirme, psikometri, ruh sağlığı, rehberlik, psikolojik danışma mesleki rehberlik, özel eğitim programları, uyumsuz çocukların eğitimi, zihin özürlü çocukların eğitimi gibi alan dersleri okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Rehberlik ve psikolojik danışma programına girmek isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere, özellikle psikolojiye ilgili ve bu alanda yetişmiş, hoşgörü sahibi, sabırlı, insanlara içten sevgi ve saygı duyan, dinlemesini bilen, kendinden hoşnut, başkalarını oldukları gibi kabul edebilen bir kimse olmalıdır. İnsanlara yardım etmekten hoşlanan bir kimse için rehberlik, doyum sağlayıcı bir çalışma alanı olabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rehberlik ve psikolojik danışma programı bitirenler okullarda Rehberlik ve Araştırma merkezinde ve dershanelerde “Rehberlik Öğretmeni” olarak görev alırlar Rehberlik öğretmeni başarısız veya uyum güçlüğü gösteren öğrencilerle veya onların aileleri ile görüşür; onların davranışlarını gözlemler, testler uygular ve sorunların kaynağını ortaya çıkarmaya çalışır, tüm öğrencilerin, yetenek ve ilgilerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olur; bunun için bireylere bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verir, ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara havale eder.

Çalışma Alanları: Rehberlik ve psikolojik danışmanlık programını bitirenler resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev alabilirler. Sekiz yıllık eğitim uygulamasından sonra okullarda rehber öğretmenlere duyulan gereksinme artmıştır. Ayrıca bu alanda eğitim görenler özel sektörde , insan kaynakları birimlerinde görev alabilmektedirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Nedir, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Ne İş Yapar, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Maaşları, Rehberlik ve Psikolojik Danışma İş İmkanları, Rehberlik ve Psikolojik Danışma İş Çalışma Alanları, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Mesleği Hakkında Bilgiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümünün Geleceği, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Tercih Edilir mi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Tanıtımı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Mezunları Ne İş Yaparlar , Rehberlik ve Psikolojik Danışma Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Rehberlik ve Psikolojik Danışma İş Bulma Durumu

> Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

35 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

 • bayram

  antalya alanya alaaddin keykubat üniversitesi rehberlik ve danışmanlık okuduğumuzda ne olarak mezun oluruz iş imkani nasıl devlet okullarında öğretmen olabilrmiyiz

 • tayfun

  pıskolojık danısmanlık ve rehberlık ılk nerede nasıl ortaya cıktı bununla ılgısı bılgısı olan var mı sımdıden tesekkur ederım

 • mert

  Ben ileride psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışman olmak istiyorum .Fakat daha tam karar veremedim.Bu meslek öğretmenlik içine mi giriyor?Eğer öyleyse atamaları da öğretmenliğe benzer mi ?Çünkü okulu da bitirdikten sonra direk mesleğime başlamak istiyorum .Lütfen biraz yardımcı olur musunuz?

  • aysenur

   Benim bildiğim kadarıyla rehberlik öğretmenlerinin atamaları kolay oluyor hemen atanabiliyorlar bana da öğretmenim onermisti oradan biliyorum

 • Hilal

  Merhaba arkadaşlar, ben psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyorum. Bölüm ile merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz

 • Tuğçe

  Pdr bölümünü kazanabilmem icin ygs ve lys den kacar net yapmam gerekiyor birazcık bilgi verirmisiniz ? Ataması çokmu, atanmak icin kac puan almam lazım ?

 • Hale

  Özel bir üniversitenin Rehb.psi.danşm.bölümünü bitirirsek, devlet okulu( ilk,orta), rehber öğretmen olarak çalışabilir miyiz?

 • Hale

  Özel bir üniversitenin rehberlik bölümü bitince devlet okulunda rehberlik öğretmeni olarak çalışılır mı? Rehberlik öğretmenliğinde özel, devlet Üniversitesi fark eder mi, öğretmenlikte.

 • rehberci

  tm-3 sıralaması 20 bin ila 40 bin olan arkadaşlar bu bölümü yazabilirler.iş imkaı son derece iyidir.hem meb okularında hemde özel çaışabilir maaş en az 3000.insan ilişkileri iyi insaların dertlerini paylaşıp çözüm üretme yeteneği olan arkadaşlar yazabilir.

  • ÖMER

   BEN ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE PDR OKUYORUM.10 YIL GİBİ BİR SÜRE DAHA KPSS İLK SIRADA ALINACAK REHBER ÖGRETMENLER

 • büşra

  meb ve yök ün aldığı karara göre eğitim fakültelerine 3 yıl öğrenci alımı durdurulmuş pdr ve dört bölüm hariç pdr nin puanı düşer mi? Düşerse en fazla kaç puan düşer lütfen bilgi verin

 • MESUT

  ÖGRETMEN LİSESİ ÖĞRENCİSİYİM PDR BÖLÜMÜNÜ TERCİH YAPACAĞIM OKULUMUN EĞİTİM FAKÜLTESİ İÇİN VERDİĞİ EK PUAN BU BÖLÜME YANSIR Mİ

 • bjtanemsjn hayatjmm

  Ben meslek lisesinde okul öncesi bölümünü okuyorum. Fakat bu bölümü tercih etmek istiyorum. Psikolojik danışmanlığı tercih edersem bölümümün bana vereceği puanı yine alır mıyım

  • hasan

   evet alırsın. bende sağlık meslek okuyorum ama sağlık alanında çalışmak istemşyroum bnde bu bölümü istiyorum allah yardım etsin hepimize..

   • Gülsüm

    Birşey sorabilir miyim? bende sağlık meslek lisesindeyim ve hemşire olmak istemiyorum bu bölümü istiyorum ama ygs ye yönelik dersler görmüyorum

  • ömer

   normal üniversite ve ücretli üniversite hakkında bilgi almak istiyorum bana yardımcı olur musunuz ?

   Puan türü ve kac puan almam gerekiyor kpss’de puanı ne kadar …şimdiden teşekkürler

 • gökhan

  ben eşit ağırlık bölümündeyim.merak ettiğim bir kaç konu vardı.birincisi bir pedere uzmanının maaşı ne kadar?ikincisi güzel bir yer tutturmak için en az kaç puan almalıyım?

 • ahmet

  ben sözel bölüm ögrencisiyim. bu bölüm tam bana göre çok istiyorum. bu bölüme girmek için ygs den kaç net lys den kaç net yapmam lazim. türkçe 30 sos 30 temel mat 10 yaparsam lys 3 de kaç net yapmam lazim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.