Refik Halit Karay Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

Bu yazımızda Refik Halit Karay kimdir kısaca hayatı ve eserleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Refik Halit Karay, öykücü, romancı, gazeteci olarak tanınmaktadır. Siyasi bir şahsiyettir. Devlet görevlerinde bulunmuştur. 14 Mart 1888 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğretim ve orta öğretim eğitim ve öğretimleri görmüştür. Eğitimine İstanbul’da başlamıştır.

Veznecilerde, Şemsül Maarif ve Göztepe Taş Mektep okullarında öğrenim görmüştür. Mektebi Sultani’yi bitirmiştir. 1907 yılında Hukuk Fakültesi’ne girmiştir. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Serveti Fünun dergisinde de yazmaya başlamıştır. Siyasi, politik yazılar da kaleme almıştır.

Son Havadis Gazetesi’ni kurmuştur. 15 sayı devam eden gazeteden sonra Fecri Ati topluluğuna katılmıştır. Çeşitli mizah dergileri çıkarmıştır. Neşriyata ve muharrirliğe devam etmiştir. 1912 yılında İttihat ve Terakki’nin istenmeyenler listesine dahil edildi. Ziya Gökalp’in çabalarıyla geri dönmeye karar vermiştir. Daha sonra Robert Kolej’de bir süre öğretmenlik hizmetinde bulunmuştur.

Damat Ferit Paşa’ya yakınlığından ötürü Hürriyet ve İtilaf Fırkası’na katılmıştır. Posta ve Telgraf Umum Müdürlüğü de yapmıştır. İstanbul Hükümeti’nden yana tavır aldı. Milli Mücadele yıllarında Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Milli Mücadele’nin ardından Beyrut’a gitmiştir. 18 Temmuz 1965 yılında ölmüştür.

Refik Halit Karay’ın eserleri şu şekildedir:

*Memleket Hikayeleri

*Gurbet Hikayeleri

*İstanbul’un İç Yüzü

*Yezid’in Kızı

*Sürgün

*Anahtar

*Bugünün Saraylısı

*Ago Paşa’nın Hatıratı

*2000 Yılının Sevgilisi

*Yüzen Bahçe

*Ayın On Dördü

*Kadınlar Tekkesi

*İki Cisimli Kadın

Refik Halit Karay Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

6 yorum

  1. Refik Halit Karay; Bir dönem sürgün edilmiş, en önemli eserlerinden biri Memleket Meseleleri olan sürrealist yazardır. Önce Fecriati’de, sonra Milli Edebiyat topluluğunda yer almıştır. Hikayeciliği de çok gelişmiştir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.