Rafineri ve Petrokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Rafineri ve Petrokimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Rafineri ve Petrokimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tanıtımı:

Rafineri ve petrokimya programının amacı ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Rafineri ve petrokimya programının amacı, ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rafineri ve petrokimya programında bilgisayar, teknolojinin temel ilkeleri, kimyasal süreç ilkeleri, petrokimya teknolojisi, işlem ölçümleri, teknik resim, kimya reaktörü, işlev ve işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Rafineri ve Petrokimya alanında eğitim görmek isteyenlerin, temel bilimlerde ve özellikle kimya alanında başarılı olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rafineri ve petrokimya programından mezun olanlara “Rafineri ve Petrokimya Teknikeri” ünvanı verilir. Rafineri ve petrokimya teknikeri kimya mühendisinin yönetimi ve denetimi altında, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Bunun için kullanılan katkı maddelerini ve bunlarla elde edilen ürünün standartlara uygunluğunun kontrolü için testler yapar; kimya mühendisine araştırmalarında yardımcı olur.

Çalışma Alanları: Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Rafineri ve Petrokimya Nedir, Rafineri ve Petrokimya Ne İş Yapar, Rafineri ve Petrokimya Maaşları, Rafineri ve Petrokimya İş İmkanları, Rafineri ve Petrokimya İş Çalışma Alanları, Rafineri ve Petrokimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Rafineri ve Petrokimya Bölümünün Geleceği, Rafineri ve Petrokimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tercih Edilir mi, Rafineri ve Petrokimya Tanıtımı, Rafineri ve Petrokimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Rafineri ve Petrokimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Rafineri ve Petrokimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Rafineri ve Petrokimya İş Bulma Durumu

> Rafineri ve Petrokimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

15 yorum

  1. Bi sorum olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Azerbaycanda 2 yıllık petrol bitiren biri Türkiye’de nerde çalışabilir. Özel şirketler var mı çalışabileceği. Başka ne şartlar var çalışabilmesi için.

  2. ARKADASŞLAR bu bölüm mühendisliğin 4 te 3ü resmen nasıl bos bölüm oluyor saçma konusuyorsunuz yanı başarılı olursanız her türlü peşinizde koşan olacaktır emın olun ama 50 puanla üniyi bıtırırsenız olmaz tabi ve dıkey geçiş yerleri bölümleri cok iyi kafayı calıstırın

  3. Ya şu boş yorumları bırakın bir sürü kimya firmalarının yeni projelerı arasında petro kimya da var o yüzden boş boş gezmeyin kendinizi geliştirip bitirirseniz havada kaparlar sizi merak etmeyin ve tabiki ingilizce şart.

  4. rafineri petro-kimya bölümünü bitirdim.. kpss puanı yok.. 3001 den yerleştiniz yerleştiniz… yerleşemediyseniz özel hastanelerde torpiliniz varsa üstünede para da koyarsınız çalışırsınız.. ben kpss ye çalışıyorum.. ne yapalım..

    • Seçeceğiniz en son bölüm bile olsa seçmeyin bence. 5 yıldır bitirdim. Henüz o bölümden ise gireni görmedim. Batman da okudum 2009 mezunuyum boş bir bölüm

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.