Rafineri ve Petrokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Rafineri ve Petrokimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Rafineri ve Petrokimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tanıtımı:

Rafineri ve petrokimya programının amacı ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Rafineri ve petrokimya programının amacı, ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rafineri ve petrokimya programında bilgisayar, teknolojinin temel ilkeleri, kimyasal süreç ilkeleri, petrokimya teknolojisi, işlem ölçümleri, teknik resim, kimya reaktörü, işlev ve işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Rafineri ve Petrokimya alanında eğitim görmek isteyenlerin, temel bilimlerde ve özellikle kimya alanında başarılı olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rafineri ve petrokimya programından mezun olanlara “Rafineri ve Petrokimya Teknikeri” ünvanı verilir. Rafineri ve petrokimya teknikeri kimya mühendisinin yönetimi ve denetimi altında, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Bunun için kullanılan katkı maddelerini ve bunlarla elde edilen ürünün standartlara uygunluğunun kontrolü için testler yapar; kimya mühendisine araştırmalarında yardımcı olur.

Çalışma Alanları: Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

Rafineri ve Petrokimya Nedir, Rafineri ve Petrokimya Ne İş Yapar, Rafineri ve Petrokimya Maaşları, Rafineri ve Petrokimya İş İmkanları, Rafineri ve Petrokimya İş Çalışma Alanları, Rafineri ve Petrokimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Rafineri ve Petrokimya Bölümünün Geleceği, Rafineri ve Petrokimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Rafineri ve Petrokimya Bölümü Tercih Edilir mi, Rafineri ve Petrokimya Tanıtımı, Rafineri ve Petrokimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Rafineri ve Petrokimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Rafineri ve Petrokimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Rafineri ve Petrokimya İş Bulma Durumu

> Rafineri ve Petrokimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

10 Yorum Yapılmış “Rafineri ve Petrokimya Bölümü Nedir Tanıtımı

  1. Ya bu meslekte ilerlemenin dört yıla tamamlamanın bu yolu yokmu bide yurt dışında nasıl çalışılıyor

  2. BN şuan lise son sınıfım ve petri kimya düşünüyorum sizce secmelimiyim is imkânı nasıl önü acikmi

  3. rafineri petro-kimya bölümünü bitirdim.. kpss puanı yok.. 3001 den yerleştiniz yerleştiniz… yerleşemediyseniz özel hastanelerde torpiliniz varsa üstünede para da koyarsınız çalışırsınız.. ben kpss ye çalışıyorum.. ne yapalım..

  4. Ben suan rafineri ve petro kimya bolumunu okuyorum ilk yilim bu benim bos bir bolum diyorlar gec olmadan biraksam mi bana yardimci olun lutfenn :(((

    1. Seçeceğiniz en son bölüm bile olsa seçmeyin bence. 5 yıldır bitirdim. Henüz o bölümden ise gireni görmedim. Batman da okudum 2009 mezunuyum boş bir bölüm

Bir Cevap Yazın

Top