Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Peyzaj Mimarlığı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Peyzaj Mimarlığı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Peyzaj Mimarlığı Bölümü Tanıtımı:

İnsanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özelleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktadır. Peyzaj mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirileceği konusunda incelemeler yapar. Peyzaj mimarları genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.

Programın Amacı: Peyzaj mimarlığı programının amacı, insanın doğal çevresinin bilinçli bir biçimde, insanlar için yararlı ve estetik özellikleri olan bir çevre halinde düzenlenmesi konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırmalar yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Peyzaj mimarlığı programında fizik, kimya, zooloji, botanik, jeoloji, meteoroloji, peyzaj mimarisi teme ilkeleri, perspektif model çizme tekniği, süs bitkileri üretim tekniği, şehir ve bölge planlamanın temel ilkeleri, peyzaj ekolojisi, kırsal çevre sorunları, ağaçlandırma, bitki sosyolojisi gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Peyzaj mimarlığı alanında çalışmak isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yetenek dışında şekil-uzay yeteneğine ve estetik görüşe sahip, biyolojiye ilgili ve tabiatı seven bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Peyzaj mimarlığı programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” ünvanı verilir ve diplomada bölümün adı belirtilir. Peyzaj mimarlığı alanında yetişen ziraat mühendisi doğal çevreyi bozmadan, insan ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için planlar yapar, bir kentte parkların, bahçelerin, tarım alanlarının, yol ve binaların nerelere yerleştirilmesi gerektiği konusunda incelemelerde bulunur.

Çalışma Alanları: Peyzaj mimarlığı genellikle belediyelerde ve toplu konut yapan inşaat şirketlerinde görev alabilirler.

Peyzaj Mimarlığı Nedir, Peyzaj Mimarlığı Ne İş Yapar, Peyzaj Mimarlığı Maaşları, Peyzaj Mimarlığı İş İmkanları, Peyzaj Mimarlığı İş Çalışma Alanları, Peyzaj Mimarlığı Mesleği Hakkında Bilgiler, Peyzaj Mimarlığı Bölümünün Geleceği, Peyzaj Mimarlığı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Tercih Edilir mi, Peyzaj Mimarlığı Tanıtımı, Peyzaj Mimarlığı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Peyzaj Mimarlığı Mezunları Ne İş Yaparlar , Peyzaj Mimarlığı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Peyzaj Mimarlığı İş Bulma Durumu

> Peyzaj Mimarlığı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

42 yorum

 1. 1-Dersleri biraz zor mesela bitkilerin latincesini bilmeniz lazım en az 100 150 tane. 2-Günlerce çizim yapmanız gerekecek 5 günde yaptıgınız projeye hoca 1 dk da bakıp beğenmezse tekrar yap diyecek 3-Bir şekilde mezun oldun, özelde sana 1800 verirler en fazla 4-devlet ataması yok gibi bir şey 5-Özel sektörde de iş imkanları kısıtlı 6-Bu bölüm için herkes çok güzel diyor ama zevkli olduğu için çok güzel diyorlar o güzel diyenlere iş imkanlarınıda sorun yine güzel derler mi. İçinizi karartmak istemem ama gördüklerim bunlar.

 2. 8 yıllık peyzaj mimarıyım ve kesinlikle bu bölümü yazmayın diyorum. Kamuda istihdam yok denecek kadar az, mesleğe gösterilen saygı yerlerde Özel sektörde alacağınız ücret berbat nadir kişiler iyi para kazanır.Çekilecek dert değil kesinlikle yazmayın bu bölümü yazana kadar gidin ziraat mühendisi orman mühendisi olun en azından memur düşük puanlarla olursunuz

 3. ben ortaokul 8i sınıftayım gelecekte iş imkanını arştırdım bundan sonraki 20 yıl içerisinde bu bölümü bitirenler dahada ilgi görüp kolayca iş teklifleri bile alabilecekmiş bu bölümü seçmeyi düşünüyorum hayal gücüm çok güçlü ve problemleri mantık yoluyla çözebiliyorum yaptığım arştırmalara göre çpk iyi bir bölüm …

 4. Ben peyzaj mimarlığı 1. Sınıf ögrencisiyim. Bu yaz bölümümle alakalı gidebilcegim faydalı olucak bir kurs ya da ilerde bana artısı olucak almam gereken sertifikaları nasıl alabilceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. bn suan rte üniversitesinde okuyorum sınıfımız dokuz kişi üç tane bölüm hocamız var ve bildiğinz özel ilgi görüyoruz herkes hocalarından şikayet edıyo ama biz ove ove bitiremiyoruz bu sıcakkanlılığı ilkokulda görmedim garantisini verebilirim :))
  arkadaşlar ayıca gerçekten bu bölümü seçtiğim için çok mutluyum calışmanız için torpil gerekmiyo sürekli kendinizi geliştirip her gelişmeden haberinizin olması gerekiyo diplomayı almakla yetmiyo bn daha okurken bunun farkındayım bölümü bitirenler nasıl işsiz kalıyo gercekten anlamıyorum.

 6. Arkadaşlar ben peyzaj mimarıyım ve 2011 yılında mezun oldum. Yıl 2014 sadece 2 projede çalıştım Uygulamalı olarak. Iş bulmakta çok güçlük çekiyorsun ve torpil çok fazla özel Kuruluşlar ya paranı vermıyor veya proje bitince Güle Güle yada 1.500 tl çalıştırmak istiyorlar genellikle bitki satan sera Tarzı yerlerde. Benim şuan ki Aklım olsa mimarlık okurdum. Kısaca tavsiye etmıyorum

 7. peyzaj mimarları ziraat mühendisi değildir.arkadaşlar puanının düşük olması peyzaj mimarlığının ülkemizde hala bilinmemesi ve insanların mimarlık konusunda bilgisinin olmamasıdır.ayrıca peyzaj mimarlığı mimarlığın alt kolu değildir.nasıl bir mimar peyzaj tasarımı yapamazsa bir iç mimar da yapamaz.üçü birbirinden farklı meslek disiplinidir.ben bir peyzaj mimarlığı öğrencisi olarak tavsiye ederim.önemli olan meslek seçiminde para değil mutlu olabileceğiniz işi ömür boyu yapacak olmanızdır.işi kavradığınızda ve kendinizi özgüven, girişimcilik ve dil konusunda geliştirdiğinizde maaşınız da artacaktır.insanların olumsuz düşünceleriyle kararınızdan vazgeçmeyin.iş imkanı konusunda en rahat meslek bu ülkede doktorlardır.tıp okuyup 6 yılınızı verdikten sonra bir hasta yakını tarafından öldürülen doktorlar var bu ülkede.yani burada önemli olan zevkle yapabileceğiniz bir işte en iyisi olmanız ve gerisini Allah a bırakmanızdır…

 8. Sayın İlgili,

  İsmek te bahçıvanlık kursuna gitmekteyim. Peyzaj konulu ( 25/01/2014 sunum trh) bir sunum hazırlamam gerekiyor. Peyzaj tarihi hakkında bilgilere ulaştım. Fakat, amatörce ya da genel anlamda peyzaj nasıl yapılır? konusuyla ilgili net bilgiler elde edemedim. Bana bu konuda, bilgi aktarımı yapabilir ya da bu bilgilere ulaşabileceğim bir kaynak tavsiye edebilir misiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla, Sibel NAl

 9. arkadaşlar bu bölümde okumak eylenceli ama biraz kapsamlı araştırırsanız iş olanagının vasatın altında oldugunu anlarsınız bunu puanlardanda çok rahat anlayabilirsiniz

 10. Arkadaşlar : Peyzaj mimarlığı ülkemizde hızla gelişmekte olan bir bölüm bölümün puanı düşük ama 2012 de tüm bölümlerin puanları düşerken peyzaj mimarlığında tam tersi yükseliş olmuştur. Peyzaj mimarlığı Mimarlığın bir koludur >Mimarlık : İç mimarlık Peyzaj Mimarlık ve Mimarlık < Mühendislikle bir alakası yoktur peyzaj mimarlığının çok zevkli bir bölüm ve geleceği parlaktır bence iyice araştırın bölümü ama dikkat edin bu bölüm yeni yeni gelişmekte Olumsuz yorumlar ise 2009 2010 yıllarında gelmektedir ona lütfen dikkat edin peyzaj mimarlığı 2011 den beri yüksek bir çıkışta ve öylede olmak zorunda parklar olmadan ağaçlar olamdan çevre düzenlenmesi olmadan İNSAN YAŞAYAMAZ !

  • peyzaj mimarlıgı güzel bi meslege benziyor ama benim anlamadgım ögrenim görülen fakültelerin farklı olması.yani bi ziraat fakltesiyle bi orman fakültesi arasındaki fark ne? artı gelecekte gerçkten önü açık mıdır? maaşları hakkında bilginiz var mı? KTÜ peyzaj tutuyo fakat tercih konusunda kararsız kaldım yardımcı olabir misiniz bi bilginiz varsa :( ..

    • Merhaba, bölümün farklı fakültede olması çıkısta biseyi değiştirmez yine peyzaj mimarı olarak mezun olursunuz. Orman fakültesinde ise bitki alanında vs dersler olur hocalardan dolayı, ziraatta ise budama sulama gübreleme vs bu tarz dersler alırsınız. Okula bağlı bir seçimdir biraz. Ve bi fark yok yani ama mimarlık fakültesinde olması en uygunu bence :)

 11. ileride düşündügüm meslek peyzaj mimarlıgı ve yaptıgım araştırmalar boyunca çok zor yollardan geçecegim peki ben bu çalışmalarımın hakkı gelirmi kendi ülkemde türkiyede iş bulma olsılıgım kaç…

 12. ben 12 yaşındayım araştırdım ve bu meslek çok hoşuma gitti. ancak kazananların puanlarına baktım ama düşük ben yapabileceğimi ve kazanacağımı düşünüyorum . siz peyzaj mimarlığı hakkında ne gibi olumsuz düşünceler içindesiniz ?

 13. Tm çıkışlı birisi Peyzaj mimarlığı okuyabilir mi? Tm alanı mesleğiyse peyzaj okuyan birisi nasıl mezun olduktan sonra mühendislik ünvanı alıyor? teşekkürler.

  • Bu sene TM çıkışlı biri olarak peyzaj mimarlığı kazandım.Olamıcak birşey değil kesinlikle öyle düşünmeyin.Sayısala ağırlık verip mf puan türü sınavlarına girmeniz gerek.

 14. Ülkemizde Mimarlık, Mimarlık ve Tasarım, Güzel Sanatlar, Ziraat ve Orman Fakültelerinde (en doğru yapılanma örneği İTÜ’deki yapılanmadır) eğitim yapan Peyzaj Mimarlığı Bölümleri 1990 yılından itibaren “Peyzaj Mimarı” ünvanı ile mezun vermektedir ve mezunları TMMOB bünyesindeki “Peyzaj Mimarları Odası”nda mesleki olarak örgütlenmektedir. Bu bağlamda yukarıdaki açıklamaların düzeltilmesi gerekmektedir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.