Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Nedir Kısaca

Cenabı Allah (cc)’ın hikmetlerinden sual olunmaz. Her ne yaptıysa mutlaka bir nedeni vardır. Her yaratılmışın kendi has bir faydası vardır. Bu nedenle katı malzemeler sıvı, sıvı maddeler ise gaz halindeki yaratılmışlarla kıyaslanamaz. Yüce Allah insanları yaratmış ve ardından insanlara yol gösterici emir ve yasaklarını içeren kitaplar ve bu kitapları açıklayacak elçiler göndermiştir. Bu elçiler yine insanların içinden seçilmiştir. Peki peygamberler neden insanlar arasından seçilmiştir ? İşte cevabı;

1- Peygamberler insanlardan seçilmiştir Çünkü Allah (cc) tarafından gelen emirleri insanlara anlatırken onları anlayarak onların da anlayacağı üslüpla anlatabilmelidir.

2- Peygamberler insanlardan seçilmiştir. Çünkü;  Cenabı Allah tarafından emredilenleri önce kendileri uygulamalı böylece insanlara örnek olmalıdır.

3- Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin en önemli sebebi Allah’ın gönderdiklerini tebliğ etmeden kendileri uygulayarak temsil ediyorlardı. Bu temsiliyet insanlar üzerinde oldukça etki bırakıyordu.

4- Peygamberlik görevi insanlara verilmeseydi melek yada cinlere verilecekti. Bu dini münafıkların inkar etmesi daha kolay olacaktı. Bu emirler bize değil cinlere yada meleklere verilmiş biz niye yapalım deme hakları olacaktı. Bu nedenle Peygamberlik insana verilmiş bir görevdir.

5- Peygamberler insanlardan seçilmeseydi, evlenmek, yemek, kızmak, sevinmek ve gibi birçok fikhi konuda bilgileri olmayacaktı.

Rabbimizin yarattıklarının hiçbiri nedensiz değildir. Bunun yanı sıra emir ve yasaklarını insanlara yayması amacıyla elçiler vazifelendirmiştir. Bu Allah’ıın kullarına bir lütfudur. Buna karşı inançlı olmalı ve inancın gerektirdiklerini yerine getirmeliyiz.

Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

48 Yorum Yapılmış “Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

  1. hiç iyi değil bence bu siteden çalışmayın bana kötü kötü şeyler var sakın buna girmeyin eba dan girin -_-+++++ :D

    1. Cok guzel de cok uzunnn yazmislar ya banada hoca odev ver ama ben nasil yazcam bilimiyorum ya kisa da yok

  2. bence bu site süpermiş daha yeni öğrendim din kültürü ödevim vardı burdan baktım çok yararlı bir site süperrrrrrr:) :D

  3. Bu site 11. kez ödevlerime yardımcı etti.Hepsidede yıldız aldım :)) eödev sitesinden bile daha iyi ;)

  4. herkes adına teşekkür ederim yarın pazartesi puan almam lazım herkes benim için dua etsin hayırlı bir gün dileğiyle görüşmek üzere

  5. Bence çok güzel bizim hocamız bu konuyla 100soru yapmamızı ve cevaplamanızı istedi bende8soru bulabildim

  6. herkesin eline sağlık şu ben 10 ile ben 11 ne ya kendilerini süper kahramanmı sanıyo allah allah ya malaklar

Bir Cevap Yazın

Top