6:39 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Kısaca

Çarşamba, 6 Ocak 2016, 13:38 | Güncel | 14 Yorum

hacerul-esved-kabe-hakemligiPeygamber Efendimiz Hz. Muhammed, çevresi tarafından güvenilir bir kişiydi bu nedenle de çevresindeki herkes onun sözüne ve davranışlarına inanır ve güvenirdi. Hz. Muhammed’in kabe hakemliği olayı da bu güvenilirliği sayesinde meydana gelmiş bir olaydır. Bu olay peygamber efendimizin gençlik yıllarında yaşanan ve tüm insanlara örnek olan bir davranıştır.

Yeryüzündeki ilk mabet Kabe’dir. Kabe, Hz. İbrahim ve onun oğlu Hz. İsmail tarafından inşa edilmiştir. Kabe zaman zaman hasar görmüştür ve hasar gördükçe de tekrar onarılmıştır. Hz. Muhammed otuz beş yaşındayken sel felaketi yaşanmıştır ve bunun sonucunda da Kabe büyük zarar görmüştür ve tekrar eski temelleri üzerine yapılmıştır. Bu onarım esnasında sıra Hacer-i Esvet taşının yerine konulmasına gelmiştir ancak bu noktada bir anlaşmazlık çıkmıştır ve kabileler birbirine girecek hale gelmişlerdir. Bu durum üzerine Kureyş halkının ileri gelenlerinden birisi olan Ebu Ümeyye bin Mugire “Beni Şeybe kapısından Kabe’ye ilk giren kişiyi hakem olarak belirleyelim” demiştir ve bu düşünceyi herkes kabul etmiştir. Kapıdan içeri Hz. Muhammed’in girmesi ile herkes buna çok sevinmiştir ve onun hükmüne razı olduklarını dile getirmişlerdir.

Hz. Muhammed’e olay anlatıldıktan sonra peygamber efendimiz bir örtü üzerine Hacer-i Esvet-i koymuştur. ORada bulunan tüm kabile reisleri beraberce örtüyü kaldırarak taşı kendi elleriyle yerleştirmişlerdir. Bunun sonucunda da sorun ortadan kalkmıştır ve kabileler arasında barış sağlanmıştır.

Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Olayı Konusundaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen bize Yazın. 

14 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Peygamber Efendimizin Kabe Hakemliği Kısaca"

 1. Yunus dedi ki:

  Uzun ve güzel

 2. Aliihsan dedi ki:

  Odevime yardimci oldu

 3. burcu ceylin dedi ki:

  Çok uzun daha kısa isterim ama yinede çok güzelmiş bunu yazan kişiye tşkkür ederim uzun olmasına rağmen işime yaradı tşekkürler tekrer

 4. mustafa dedi ki:

  çok uzun ama işe yaradı çok teşekkurler

 5. mehmetemin dedi ki:

  Gerçekten kısa güzel olmuş tşkler

 6. stella dedi ki:

  Bu metin çok güzel ve çok duygusal bir metindir.

 7. stella dedi ki:

  Çok begendim gerçekten muazzam birde bence hiçe uzun değil ayette kısa bunu yazan kişiye , yazarına teşekkürlerimi iletirim.

 8. Ksjldksns dedi ki:

  Çok uzun olmuş daha kısa oşsaydı

 9. Ksjldksns dedi ki:

  Çok uzun daha kısaltın

 10. Sevde dedi ki:

  Çok güzel teşekkür ederiz din odevimde yardimci olsunuz

 11. Sevde dedi ki:

  Çok güzel teşekkür ederiz din odevimde yardimci olsunuz
  Rene

 12. Alper dedi ki:

  çok güzel bir site

Yorum Yazın