Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Peyami Safa Kimdir Kısaca Hayatı

Bu sayfamızda Peyami Safa kimdir kısaca sorusunun cevabını vererek Peyami Safa hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İstanbul’da doğan Peyami Safa meşhur şair İsmail Safa’nın oğludur. Düzenli bir öğrenim göremeyen Peyami Safa kendi kedini yetiştirmiş olan bir yazardır. Gençliğinde öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır. Hayatını yazıları ile kazanan Safa, İstanbul’da vefat etmiştir.

Yirminci Asır adlı bir akşam gazetesi çıkarmıştır. Bu gazetede ilk hikayelerini imzasız olarak yayınlayan Safa, aynı zamanda Kültür Haftası ve Türk Düşüncesi adlı iki de dergi çıkarmıştır. Peyami Safa öldüğünde Son Havadis gazetesinin başyazarlığını yapmaktadır.

Peyami Safa halk için yazmış olduğu ve edebi değeri olmayan romanlarını Server Bedii imzası ile yayınlamıştır. Sayıları sekseni bulan bu eserler arasında Cumbadan Rumbaya adlı romanı ile, Cingöz Recai adlı polisiye hikayeleri en ünlüleridir. Peyami Safa’nın fıkra ve makalelerinde sağlam bir mantık dokusu ve inandırıcılık görülmektedir. Romanlarında ise olaydan çok psikolojik tahlillere önem vermektedir.

Mahşer, Sözde Kızlar, Canan, Matmazel Noralya’nın Koltuğu, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Yalnızız en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Peyami Safa Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul