Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Oyunun Çocuk Gelişimindeki Etkileri

Oyunun Çocuk Gelişimine Olan Etkileri Nelerdir

Oyun, kelime kökeni tarafından öz Türkçe’den gelmektedir. “Oy” kökünden türemiştir. “-in” ekinin de gelmesiyle bir isim olur. “Oy” kelimesinin anlamı kazmak, derinleştirmek demektir. Bunun yanında eğlenmek, devinmek gibi anlamları da bulunur.

Çocukların yaratıcılığını geliştiren en önemli uygulama oyundur. Bütün toplumların kendine has oyunları bulunmaktadır. Kişisel yetenekleri geliştirmesinin yanında kaliteli zaman geçirmenin de en iyi yöntemidir. Kişilerin ait olduğu yaş gruplarına göre çeşitli zorluklarda oyunlar oluşturulabilir. Oyun, çocukların kişilik gelişiminde büyük bir yer kaplar. Gördüklerini anlamlandırma, duygularını geliştirme açısından en iyi deneysel yöntemdir.

Yetişkinler ve çocuklar arasında sağlıklı bir iletişimin kurulmasında da oyunun büyük katkısı vardır. Çocuklar ve yetişkinler oyun oynarken bir şekilde etkileşim içinde bulunurlar. Bu etkileşim, çocukların karşılarına çıkan sorunları çözümlemede yardımcı olur. Yaratıcılıklarını arttırır, düşünce ufuklarını geliştirir.

bilgisayar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul