Öyküleme Paragrafı Örnek

Bu sayfamızda öyküleme nedir sorusuna cevap vererek öyküleme paragrafı örnekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir veya birden fazla olayın arka arkaya sıralanması ile oluşturulmuş olan paragraflara öyküleme paragrafı adı verilmektedir. Öyküleme paragraflarında yazarın amacı okuyucuyu olay içinde yaşatmaktır. Ayrıca öyküleme ile betimleme iç içe olan anlatım teknikleri olduğundan bunların ikisini birbirine karıştırmamak gerekmektedir.

Öyküleme Örneği:

Ahmet Bey’in götürdüğü askerler toplamda yüz kişiydi. Bunlar Hisar’daki zayıflardan, bekçilerden, hastalardan ibaretti. Hepsi yüz on üç kişiydi. Düşman galiba öteki palangalardan çekiniyordu. Yoksa burasını bırakmaz mutlaka almaya kalkardı. Biraz eğildi, ince yosunlu soğuk sipere dirseklerini dayadı. Aşağıya baktı. İki üç asker beyaz koyunların arasında dolaşıyordu. Bir tanesi karşısına geçti iri bir koçu başına dokunarak kızdırıyor, tos vurduruyordu. Öbürleri elleri silahlarında bu oyunu seyrediyorlardı.

Ö. Seyfettin

Öyküleme Tekniği Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

22 yorum

  1. Güzel anlatmış ama başlıkta öyküleme paragrafına örnek demiş.Bu ise öyküleme hem paragrafının ne olduğunu açıklamış hem de öyküleme örneği vermiş çifte mutluluk yani.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.