ÖSYM LYS Tercih Kılavuzu 2013

Tercihler son sürat devam ediyor. 18 Temmuza kadar sürecek olan üniversite tercih sürecinde adaylar, gerek tercih bürolarında gerekse kendilerinin kişisel çabalarıyla bir tercih listesi oluşturulmaya çalışıyor.Doğru ve isabetli bir tercih listesi oluşturmak her adayın öncelikli hedefi. ÖSYM LYS tercih kılavuzunu internet sitesi aracılığıyla yayınlandı. Üniversite adaylarının tercih sürecinde ihtiyaç duydukları gerekli bilgiler ÖSYM 2013 LYS tercih kılavuzu ve kontenjanları kitapçığında bulunmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili tablolara göz atarak tercih listesi oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Tercih yapacak olan adayların son tercih gününün 18 Temmuz olduğunu dikkate almaları ve 2013 LYS tercih kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.  Tercih yaparken dikkate alınması gerekli olan şey, puanınız değil başarı sırasıdır. Bu noktadan hareketle 2013 LYS tercih kılavuzu ve ÖSYS kontenjanlar tablosunda da yer alan bir önceki yılın taban puanlarına göz atarak tercih yapmak sizleri ciddi derecede yanılgıya uğratabilir. Tercih yapacağınız bölümün önceki yıl ki başarı sıralamasını ve sizin 2013 LYS Yerleştirme başarı sıralamanızla mukayese edin. Tercih listenizi bu karşılaştırmaya göre oluşturunuz. Adayların tercih sürecinde gereksinim duyacakları her türlü bilgi ve belge 2013 LYS tercih kılavuzunda bulunmaktadır.

 

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (8-18 Temmuz 2013)

Linklere Tıklayarak İnceleyebilirsiniz.

Tablolar

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu indir

 

2013 LYS Tercih Kılavuzu ve Kontenjanları İle İlgili  Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz.

60 yorum

 1. Ben sıralamamın 30.00 , 67.00 bir tercih yazıcamancak fen edebiyatların yükselme durumuda var bu derece bir yükselme olurumu sizce ? Bu durumda yerleşe bilirmiyim ?

 2. s.a arkadaşlar
  tm1 300 147000
  tm2 312 120000
  tm3 328 110000
  okul birinciliğimde var arkadaşlar sosyal hizmetler tutrmi sizce arkdşlr…
  bide işletme iktist gazi 9 eylül veya yıldz teknik ünv.gelme olasılıgı nedir?sğlk kurumlrı yöneticiliği nsl bi bölüm geleceğv nsl sevgi ve dualarmla yntlyn arkdşlrdn allah razı olsun:)

 3. Arkadaslar bende düz lise mezunuyum anestezi yazmayı önermiyorlar sağlık meslkeler her yerde dolduruyor diye onun yerine tıbbı görüntüleme teknikerliğini deneyin özellerde bunada çok sansınız var.Ama özele giderim sadece okula senelik 12 bin tl veririm diyorsanız tam ücretli yazın.Ama tıbbı görüntülemede 550 burs imkanınızda var ağız ve diş salığıda iyi aydın üniversitesi %75 burslu girebilme ihtimaliniz var 2 bin tl. Hayırlısı olsun arkadaslar.

   • Arkadaslar bende düz lise mezunuyum anestezi yazmayı önermiyorlar sağlık meslkeler her yerde dolduruyor diye onun yerine tıbbı görüntüleme teknikerliğini deneyin özellerde bunada çok sansınız var.Ama özele giderim sadece okula senelik 12 bin tl veririm diyorsanız tam ücretli yazın.Ama tıbbı görüntülemede 550 burs imkanınızda var ağız ve diş salığıda iyi aydın üniversitesi %75 burslu girebilme ihtimaliniz var 2 bin tl. Hayırlısı olsun arkadaslar.

 4. yardım ederseniz sevinirim
  anlamadığım bir şey var şimdi tercih yaparken yeni açılan bölümleri mi ilk sıralara yazacağız yoksa önce yüksek puanlı olan yerleri yazıp sonrasında mı yeni açılan yerleri yazacağız???

 5. merhaba ben mimarlık yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım bir de endüstri müh. var ama sayısal ı çok ağır olan bir bölüm olduğundan babam yapamazsın diyor mimarlık için de iş imkanı yok diyor ne yapsam?

  • Walla sana tek tavsiyem istediğin hangisi ise onu yaz.Bu konuda zamanında hata yapmış biri olarak söylüyorum ki,başkasının demesine bakarak bölüm yazarsan zorlanırsın-hem okul zamanı hem çalışma hayatında-.Bu yüzden sen ne iş yapmak istiyorsan onunla ilgili bölümü yazmanı tavsiye ederim.İstediği iş olduğunda insana herşey kolay ve yapılabilir geliyor.

 6. arkadaşlar uzaktan eğitim ile ilgili bilgisi olan var mı? okuduğum bir çok sitede diploma örgün eğitim ile aynı. uzaktan eğitim ibaresi bulunmuyor yazıyor. doğru mu acaba

 7. Arkadaşlar ben geçen sene Zirve Üniversitesi hemşirelik bölümüne yerleştim tek sıkıntım hazırlık oldu. Okulların yanlarından yazan açıklamalırı çok iyi inceleyin bir çok arkadaşım okulda hazırlık zorunluluğu olduğunu bilmeden gelmiş. Sizde bu sıkıntıları yaşamayın çok iyi araştırın. İngilizce sıkıntınız varsa kesinlikle tercih ediceğiniz okulu arayıp hazırlık olup olmadığını öğrenin. Hepinize bol şans.

 8. Arkadaşlar peki sizce lys tercih sonuçları ne zaman açıklanır, ben beklemeye dayanamadığım için tercihlerimi gelecek hafta yapacağım, şimdi yapıp bekleyemem, araştırıyorum hep :)

  • sağlık sektöründe bir meslek yaz hemşireler bile 2.5 milyar maaş alıyo, üstelik kpss de adını soy adını yazsan bile atanıyosun o kadar düşük yani atama puanları

  • güzel bir puanın var yazık etme istersen kaliteli mühendisliklere girebilirsin. kız endüstri mühendisliği ideal olarak görünebilir ama iş olanakları açısından elektriği önerebilirim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.