Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2018

Osmanlı ve Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş

Osmanlı Devleti tarih sahnesine bir beylik olarak çıkmıştır ancak kısa sürede büyük büyük bir devlet haline gelmiştir. Osmanlı Devletinin beylik olarak doğduğu yıllardan itibaren ezeli savaştığı evlet Bizans İmparatorluğu olmuştur.

Osmanlı ve Bizans arasındaki ilk savaş 18-27 Temmuz 1302 günleri arasında yapılan Koyunhisar Savaşı’dır. Bu savaş Osmanlı Beyliği ile Bizans imparatorluğu arasındaki ilk silahlı savaştır. Bu savaşın sonucunda ise Bizans ordusu Osmanlı ordusunun karşısında mağlup olarak geri çekilmiştir.

Koyunhisar Savaşının Sebepleri:

Osmanlı Beyliği hızla büyüyüp devlet olma yolunda ilerliyorken İzmit’e yaklaşmıştır bu sebepten dolayı Bizans tekfurları birbirleri ile anlaşarak Osmanlı Beyliği’in üzerine yürümüşlerdir.

Koyunhisar Savaşının Sonuçları:

  • 1302 Koyunhisar savaşının sonunda yeni kurulmuş olan Osmanlı Beyliği güçlü bir devlet olma yolunda ilerlediğini Bizans’a kanıtlamıştır ve Bizans İmparatorluğuna gücünü göstermiştir.
  • Bursa’nın kuzeyi haricindeki tüm yerler Osmanlı Devletinin sınırları içine girmiştir.
  • Osmanlı padişahı Osman Gazi bu savaştı kazandıktan sonra ünü artmıştır ve çevredeki gönüllü beyliklerden gönüllü askerler Osman Gazi ordusuna katılmıştır.
  • Bu savaş esnasında Osman Gazi’nin yeğeni Aydoğdu Ney şehit düşmüştür ve Osman Gazi, kabrin Koyunhisar’ın girişine yapılmasını emretmiştir.

Osmanlı ve Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Konu Anlatımı Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları