3:32 am - Cuma Mart 31, 2017

Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:22 | Sizden Gelenler | 5 Yorum

Osmanlı Devletinin yönetim şekli Kısaca özet bilgi, sizlere bu yazımızda Osmanlı Devletinin Yönetim şekli nedir konusunda bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti topraklarını merkez ve taşra olarak ayırarak yönetirdi. Yönetimin başında padişah bulunmaktaydı ve ülke ile ilgili söz sahibi olabilen tek kişi padişahtı. Son kararları her zaman padişah verirdi. Tüm padişahlar Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in soyundan gelirdi çünkü padişahlık babadan oğula aktarılırdı. Padişah olabilecek her bir padişah çocuğu şehzade olarak isimlendirilirdi ve belirli bir yaştan sonra devlet yönetimini öğrenmeleri amacıyla sancak beyi olarak sancaklara gönderilirlerdi.

Merkeziyetçi özelliğe sahip olan Osmanlı yönetimi, mutlak monarşi ile yönetilirdi. Monarşinin yanında Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı alması ile halifelik makamını elde ederek teokratik bir devlet konumuna da gelmiştir. Küçük birimlerden büyüyerek ilerleyen Osmanlı, Osman Bey döneminde aşiret iken Orhan Bey ile devlet ve Fatih Sultan Mehmet ile imparatorluk niteliğine gelmiştir.

Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli"

 1. neyse dedi ki:

  evet öyle diyorsunuz ama yukarıdaki yorum hiç küfür etmemiş yani çok küfürsüz bir yorum yapmış iyi ki onaylamamışsınız gerçekten(!) (!) (!) ha ha ay ne güzel ben böyle küfürsüz yorum görmedim(!)(!)(!)

 2. ahmet dedi ki:

  Teşekkürler.

 3. kh8 ı dedi ki:

  sizin şimdi amınıza koyacam ha

 4. kuıy8 dedi ki:

  vallaha sizin gibi güzel yapan bi risini görmedim

 5. umut dedi ki:

  kuruluş filmindeki osman beyin yönetim anlayışı nedir

Yorum Yazın