Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli

Osmanlı Devletinin yönetim şekli Kısaca özet bilgi, sizlere bu yazımızda Osmanlı Devletinin Yönetim şekli nedir konusunda bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti topraklarını merkez ve taşra olarak ayırarak yönetirdi. Yönetimin başında padişah bulunmaktaydı ve ülke ile ilgili söz sahibi olabilen tek kişi padişahtı. Son kararları her zaman padişah verirdi. Tüm padişahlar Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in soyundan gelirdi çünkü padişahlık babadan oğula aktarılırdı. Padişah olabilecek her bir padişah çocuğu şehzade olarak isimlendirilirdi ve belirli bir yaştan sonra devlet yönetimini öğrenmeleri amacıyla sancak beyi olarak sancaklara gönderilirlerdi.

Merkeziyetçi özelliğe sahip olan Osmanlı yönetimi, mutlak monarşi ile yönetilirdi. Monarşinin yanında Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı alması ile halifelik makamını elde ederek teokratik bir devlet konumuna da gelmiştir. Küçük birimlerden büyüyerek ilerleyen Osmanlı, Osman Bey döneminde aşiret iken Orhan Bey ile devlet ve Fatih Sultan Mehmet ile imparatorluk niteliğine gelmiştir.

Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Battal dedi ki:

  Bence kısa olmuş ☺

 2. Kaan dedi ki:

  Pardon yanlisikla beyinsiz gitti pardon oligarşi

 3. Anonim dedi ki:

  Osmanli devleti yunetim sekli

 4. Hakan dedi ki:

  Osmalı devleti şeriatlamı yönetilifdi

 5. Anonim dedi ki:

  Çok guzle tesekkurler

 6. neyse dedi ki:

  evet öyle diyorsunuz ama yukarıdaki yorum hiç küfür etmemiş yani çok küfürsüz bir yorum yapmış iyi ki onaylamamışsınız gerçekten(!) (!) (!) ha ha ay ne güzel ben böyle küfürsüz yorum görmedim(!)(!)(!)

 7. ahmet dedi ki:

  Teşekkürler.

 8. kh8 ı dedi ki:

  sizin şimdi amınıza koyacam ha

 9. kuıy8 dedi ki:

  vallaha sizin gibi güzel yapan bi risini görmedim

 10. umut dedi ki:

  kuruluş filmindeki osman beyin yönetim anlayışı nedir

  1. okşan dedi ki:

   Sosyalden öğretmen bu ödevi vermiş kardeşime Osmanlı Devletinin Yönetim Biçimi Nedir? Diye sadece bunu yazmak yeterli sanırım.

   1. Kaan dedi ki:

    Oligarsi beyinsiz

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları