6:16 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Osmanlı Devletinin Hoşgörü Politikası

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:26 | Sizden Gelenler | 6 Yorum

Osmanlı Devletinin Hoşgörü Politikası Hakkında Bilgi Kısaca

Osmanlı Devletinde hoşgörü anlayışıyla bir idare sistemi vardır. Azınlıklara daima hoşgörülü yaklaşılmıştır.

Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yaşayan pek çok farklı etnik köken ve farklı kültürler bulunmaktaydı. Türkler, Boşnaklar, Arnavutlar, Hicazlılar, Kazaklar, Libyalılar, Tunuslular ve benzeri pek çok millet buna örnek olarak sayılabilir. 600 senelik uzun bir dönem boyunca Osmanlılar bu kavimleri hoşgörü anlayışı çerçevesinde yönetmişlerdir.

Osmanlı devletinde tıpkı Müslümanlar gibi Hristiyan ve Yahudiler de hür tebaadan sayılmaktaydı. Kilise ve havralar devlet tarafından korunurdu ve bu insanlar hiçbir şekilde köle veya esir edilmezlerdi. Mal ve mülk sahibi de olabilen bu insanlar Müslümanların faydalanabildiği miri toprak tanımı altındaki topraklardan da faydalanabilmekteydi. Bu insanların müdavimi oldukları cemaatlerin oluşturdukları dini ve kültürel kurallar kadılar tarafından da onlar için bir kanun olarak düzenlenirdi. Kendi aralarında esnaf birlikleri oluşturup her türlü ticareti yapabilirlerdi.

Osmanlı Devleti bu hoşgörü anlayışını kendinden önceki Türk devletlerinden örnek alarak benimsemiştir ve bu sayede devlet yönetiminde başarılı olabilmiştir.

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Osmanlı Devletinin Hoşgörü Politikası"

 1. İbrahim dedi ki:

  Ne uzun ne kısa . Gayet güzel bilgi verdi sayenizde sözlüm iyi ilerliyor. Çok teşekkür ederim . Çok güzel yazmışsınız . Bu site favorim ;-)

 2. Bilgin dedi ki:

  bu na mi uzun diyossunuz hem ezberleyecek olan arkadas kelimesi kelimesi ezberlemene gerek yok zatencumleye basladimi gerisi geliyor sende ennn onemlilrri ezberle..

 3. Zeynep dedi ki:

  Ezberlemem lazim olan bir konu ama malesef cok uzun yazmissiniz

 4. nuri dedi ki:

  gardaş kaynak versene

 5. roket atar... dedi ki:

  iyi kısa dedik

 6. zeynep dedi ki:

  iyiki bir kısa dedik ama iyi olmuş !

Yorum Yazın