Osman Bey’in Fetih Politikası

Osmanlı Devleti kurulduğu andan itibaren gerileme dönemine kadar fetihlerle devletin sınırlarını genişleten bir ülke özelliği göstermiştir. Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in fetih politikası ile ilgili çıkarımlar konusunda bilgi vereceğiz.

Osman Bey, fetihlerde sürekli iyi niyetini kullanarak ve çevresinin çok fazla tepkisini almadan fetihler yapmaya gayret göstermiştir. Öncelikle Karaca Hisar’ın mağdur olmaması için fetihlerde komşularıyla ilişkilerini yıpratmamaya özen göstermiştir.

Osman Gazi, fetihleri sırasında Eskişehir’in hamam yöresinde pazar kurdurmuştur ve bu pazarın çevresinde Bizanslılar da gelip ihtiyaçlarını görürlerdi. Ayrıca Bizanslılar, Bilecik’teki pazarlara yük getirip satmışlardır ve bu şekilde Osman Gazi, fetih yapacağı yerlerle ilişkilerini güçlü tutmaya çalışmıştır.

Osman Gazi’nin fetih politikasında aynı zamanda iskan politikası da yer alıyordu. Yani Osman Gazi, fethettiği yerlere kendi halkından insanları yerleştirerek buraları Türkleştirmeye çalışıyordu.

Kısacası; Osman Bey, fetih politikasında iyimsr bir tutum sergileyerek tepki toplamamaya çalışmıştır diyebiliriz.

Osman Bey’in Fetih Politikası Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.