Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2017

Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016 2017

Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından  okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak. İlkokulda ortaokulda sınıfta kalma var mı sorularının yanıtı olan o resmi yazı aynen şöyle :

İlkokulda ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Yok

dersani

İlgi: a) 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, b) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, e) MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

ilgi (b) Kanunun; 2 nci maddesinde, “ilköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır”, 3 üncü maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter”, 7 nci maddesinde ise, “İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” hükmü yer almaktadır.

İlgi (c) Yönetmeliğin 25 inci maddesinde, “İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler” hükmü gereği özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (c) bendinde, “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz”, (e) bendinde ise, “Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz” hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlığımızdan görüş istenilmektedir.

Konuya ilişkin ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (a) bendinde, “Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir” denilmektedir.

Buradan Çıkan Sonuç Şu :

6. 7. 8. Sınıfta Kalma Var mı diye sitemize gelen sorular böylelikle cevabını bulmuş oldu. Sevgili öğrenciler 3-5 tane zayıfınız var diye ya da 2-3 ay devamsızlığınız var diye sınıfta kalmazsınız. Bu yazıdan çıkarılacak sonuç şudur ki, sadece okula hiç gelmeyen ve hiçbir yazılıya girmeyen öğrenciler e-okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Sınıfta Kalma İle İlgili Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. eren boladan kemal boladan dedi ki:

  bütün öğretmen sınıta kalma var diyolar müdür bile var dedi 20 yaptıdiyor kalırsın diyo.allah rıza cevap versene nolur 40 devamsız var kalırmıyız 4 zayıf

 2. Kerem dedi ki:

  6. sınıfa gidiyorum devamsizlik yokda notlarım çok dusuk matematik batırdı beni kalırmıyım acil :(

 3. Figen dedi ki:

  Merhaba benim ilk okul 2ci sınıfa giden oğlum var 10 gün devamsızlığı var sınıf da kalirmi

 4. Anonim dedi ki:

  Okulu biraksam ne olur.cezasi falan var mi.yada sadece sinavlara girsem gecermiyim.

 5. gurur dedi ki:

  bütün sınavlara girdim ders ortalamam 74 tüm derslerimden geçiyorum okulda hiç kavgam yoktur devamsızlığım 33 gün kalırmıyım ?

  1. gurur dedi ki:

   7.sınıfım

  2. Anonim dedi ki:

   Benim arkadaşim 90 gun gitmedi bişey olmaz ama 2 srne once

 6. Acil yardım dedi ki:

  Ben 7.sinifm karnemde sınıf tekrarı yazıyor beni gecirilerir mi başına gelen varmı af falan la geçirilir diyorlar yardım acil

  1. Enver paşa dedi ki:

   vallah bende 5 sınıf ortaokulda 45 gün devamsızlı vardı
   hocalarla oğraştım kenimi geçirdim çok mutlu oldum ama seni geciriller merak etme

  2. Ahmet dedi ki:

   Benimde basima geldi benidemi gecirirler sinif tekrari yaziyo korkuyorum bidaha 7. Sinifta okumak istemiyorum nolur

  3. Caner dedi ki:

   Aynen kardesim bendede oyle yaziyor normalde 8 e gecmem gerek ama sinif tekrarina karar verildi yaziyor affederlermi arkadaslar lutfen yazin

  4. Soner dedi ki:

   bende aynı 7.sınıf kaldım inş geçirirler ailemde bilmiyor psikolojim çok bozuk allah yardımcımıxz olsun krdsim :(

 7. yasin dedi ki:

  müdür anneme sınıf ta kaldı demiş kalır mıyım

  1. Anonim dedi ki:

   Kalmazsın 😉😉😉😉😉

 8. Zeki dedi ki:

  6. sınıf öğrencisiyim iki yil ortalamasi 51 ama sınıf içinde ve okulda yaptığım yaramazlık tan dolayi sınıfta kaldım. Müfredatta böyle bir kanun ya da madde varmıdır. Beni kâle aldığınız için teşekkür ederim.:)

 9. Kaan dedi ki:

  ben 7. sınıfım 33.5 devamsızlığım var ortalamam 74 sınıfta kalırmıyım bi tane 1 im var

 10. Acillll cvap dedi ki:

  Ortalamam 60 devamsizligim 2gun 2yaziliya girmedim kalır mıyım

 11. samo dedi ki:

  Beyler 18.5 gün devamsızlık yaptım ve notlarım 3 tane 100 var geriye kalanlar 80 75 90 arası

 12. Arda dedi ki:

  64 9295 kalırmıyım

 13. ECRİN dedi ki:

  7 SINIFA GIDIYORUM 67.4091 ORTALAMAM OZURSUZ 3 OZURLU 4 SINIFTA KALIRMIYIM

 14. melek dedi ki:

  ee ben sınıfta kaldım

 15. birisi dedi ki:

  93 ortalamam var 23 gün devamsızlığım var kalırmıyım?

 16. Anonim dedi ki:

  8.sinifa gidiyorum 74.5 gun devamsizligim vr kalirmiyim

 17. bekir dedi ki:

  7 sınıfım 4 sınava girmedim 50 gün devamsızlıklığım var kalırmıyım ?

 18. Ufuk dedi ki:

  7. Sınıfa gidiyorum, 19 gün devamsızlığım var, 2 sınava girmedim, 1. dönem 3 zayıf, 2. dönem 5 zayıfım var. Sınıfta kalır mıyım cevaplarsanız sevinirim.

  1. Anonim dedi ki:

   S.ö.k.k le gecersin kardesim

 19. Emre dedi ki:

  Şök kalktı diyolar doğrumu ve tüm mat notlarım 10 gecebilirmiyim sosyalden hoca sözlümu 0 verdi (amk hocası) lütfen cevp bekliyorum

  1. bekir dedi ki:

   Kalmasin devamsizligin 20 gunu gecmemise kalmasın

 20. Gülçin dedi ki:

  Yiğenim 5. Sınıf dersleri kötü gerileme var diye mudur bey sınıf tekrarına bırakalım yada sınıftan geçirelim başka okula yazdirin dedi böle bi yetkisi var mi?

 21. Mertcan dedi ki:

  1 dersten kalınca teşekkür belgesi alınır mı ???.

 22. Furkan dedi ki:

  Tamamlamadı yazarsa kalirmiyim lütfen çabuk cevap vein

 23. Samet dedi ki:

  Lise 3 teyim 35 gün devamsizligim var bütün derslerim 80 den assagi deil kalirmiyim

 24. Gulay dedi ki:

  Ocak 2017 yılinda başka bir sinıftan benim sınıfima bir öğrenci gönderildi.Çocuk hic sınifima gelmedi.Anne çocuğunun sınifta bırakilması icin dilekce yazdı fakat idare 2.sınifta öğrenci bırakilamayacağını söyledi.Bj konuda yardım eder misiniz?

 25. bhsjsxg dedi ki:

  Benim 39 mat ama sınıfı geçirir mı ki

 26. Furkan dedi ki:

  8. Sınıfım 75 gün devamsızlığım var 3. Sınavların neredeyse hiçbirine girmedim ama teog ve 1 2 yazulılara girdim ve 1. Dönemi iyi geçirdim kalır mıyım

  1. Anonim dedi ki:

   Sınıfta kalmasın 4 ayı bulmamistir

   1. Anonim dedi ki:

    Arkadaşlar 6sınıfm Sınfı Tekrar yazıyo sizce afla gecirilerimi

  2. Furkan K. dedi ki:

   kalırsın teog sadece lise etkiliycek 3 sınavlara girmediysen hoca sana 0 verdiyse %65 eminim kalırsın cok ama diyer iki sınıfların buyukse gecme ihtimalin var ama pek sanmam

 27. Ffhhb dedi ki:

  Orta okulda derste geçme notu kaç olmalidir

 28. ksksksksjsj dedi ki:

  ŞÖK’e kalırsam sınıfta kalma ihtimalim var mı?

 29. erdem dedi ki:

  Benim 3 tane 1 im var kalirmiyim

 30. Serhat dedi ki:

  8.sınıf 104 gün devamsızlık var ortalamam 33 teog notum 256 😄😄

 31. Hdhdhdhd dedi ki:

  8. Sınıfa gidiyorum. 21,5 gün devamsizligim var. Ne 2 nede 1m var. Hocalara bu saygısızlığım yok. Sinifta kalır miyim? Acil cevap eğer şök’e kalırsam hocalar gecirir. Tüm sınavlarıma girdim.

  1. AS dedi ki:

   hayır benim devamsızlığım 54.5 aynı senin gibi hocalara saygısızlığım yok tüm sınavlara girdim ama gerçiriyolar

 32. Paşacannn dedi ki:

  8. Sınıfım 18 gün devamsızlıgım var 6 tananesi zayıfım var sınıfta kalırmıyım

 33. Şükrü dedi ki:

  Ben 8. sınıf bütün yazılilara girdim26 devamsızligim var yil sonu ortalamam 86 sinifda kalır mıyım geçersemde belge alır mıyım

 34. Betül EG dedi ki:

  6. Sinifim matematigim dusuk ve turkcem onlar notlarimi etkiliyor ortalamam 50 veya 49 bilmiyorum tam 7,5 gun devamsizligim var kalirmiyim? ACILLLLL!!!

 35. ahmet dedi ki:

  benim 3 tane zayıfım var 3 düşecek 95 gün de okula gitmedim kalırmıyım acil cevap bekliyorum 7.sınıfa gidiyorum

 36. ONUR dedi ki:

  Arkadaşlar Selamun aleyküm 7.sınıfa gidiyorum not ortalamam 55 devamsızlık 11 ama sınıf hocam sınıfta kalacak demiş kalırmıyım lütfen acill cevap verin kardeşlerim

 37. Ali dedi ki:

  Yukarıda verilen yönetmelik eski İlköğretim Kurumları Yönetmeliği. Yeni kurumlar yönetmeliğine göre Ortaokulda 1 dersten başarısız olursan veya 20 günden fazla devamsızlığın olursa Şube Öğretmenler Kuruluna kalırsın. Şube Öğretmenler kurulda senin geçip geçmeyeceğine karar verilir. Anonim insanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen.

 38. Kmmfoujsus dedi ki:

  Abilerim ablalarım ben 6.sinifa gidiyorum benim 1 tane 2 tane 3 üm var ben sınıfta kalır miyim

 39. Mustafa dedi ki:

  7.sınıfa gidiyorum 1 tane zavıfım var sınıfta kalırmıyım

 40. muhammed dedi ki:

  7.sinifa gidiyorum 1 gum tek devamsizligim var matematik uygulamalari oralamam 30 sinifta kalir miyim

 41. Nehir dedi ki:

  Pardon alttakini deneme için yazdım. Sorum şu 6. Sınıftayım son 3 hafta derse girmedim ve de dört beş tane son yazılıya sınıfta kalır mıyım?

 42. tamer dedi ki:

  7.sınıf 5 tane 1 var 5 gün devamsızlık var dönem puanım 53 acilll

 43. Anonim dedi ki:

  8. sınıfım 3 dersten 1 im var 9 gün özürsüz devamsızlığım var sınıfta kalırmıyım

  1. Yorum dedi ki:

   8.sınıfım matematikten büte kaldım sınıfta kalırmıyım

  2. Anonim dedi ki:

   KALMASSIN

  3. Anonim dedi ki:

   6 sınıfa gidiyorum 4 zayıfım var 13 gün devamsızlıgım kalır mıyım

 44. Sana ne dedi ki:

  7 sınıfa gidiyorum 22 gün özürlü 22 günde özürsüz var 10 tane zayıfım var kalirmiyim

 45. Dkdndkdbdk dedi ki:

  Ortalamam 60 7. Sinifa gidiyorum 9 gun devamsizligim var kalir miyim yardim edin neolur

 46. Kader dedi ki:

  Ben sadece 2 yazılıya girmedim sınıgta kalırmıyım 6.sınıf ögrencisiyim

 47. SERHAT KAYA dedi ki:

  MERHABA BENİM BÜTÜN DERSLERİM ÇOK İYİ (8.SINIFA GİDİYORUM) NOTLARIMIN HEPSİ 5 SADECE 1 4 ODA TEKNOLOJİ TASARIM ONUN DIŞINDA TEOGDA İLK TEOG 11 , 2.TEOG 5 YANLIŞ YAPTIM FAKAT DEVAMSIZLIGIM 29 GÜN SINIFTA KALIRMIYIM 8.SINIFIM

 48. Anonim dedi ki:

  BEN BİR OKUL BÜDÜRUYUM YANLIS BILGI VERIYOSUNUZ
  2-3 AY DEVAMSIZLIKTAN KALAN ÇOK VAR

  1. Emir Sade dedi ki:

   ben 7.sınıfım 22 gün özürsüz devamsızlığım var hiç zayııfım yok kalırmıyım

 49. Nehir dedi ki:

  Arkadaşlar devamsızlığım 3gün ortalamam 53galiba
  Acil lütfen cevap verin

  1. Kmmfoujsus dedi ki:

   Genç sen galiba mali can

 50. Zeki bozkuş dedi ki:

  Ben 3 4 sınava girmedim okulda kalırmıyım

 51. nur dedi ki:

  Benim 25 gün her şeyden hariç ama kalınmıyor öğretmenler kurulu karar veriyor. Merak etmeyin

  1. osas dedi ki:

   arkadaşlar ortaokulda ilkokulda ve lisede kalma var ama biraz zor

  2. osas dedi ki:

   arkadaşlar ortaokulda ilkokulda ve lisede kalma var ama biraz zor
   hadi bana eyvallah
   12 yaşımdayım

  3. Mert dedi ki:

   25 gün devamsızlık 4 ve 5 im var sinifta kalirmiyim

 52. Mehmet dedi ki:

  Benim 50 gun devamsizligim var sinifta kalirmiyim

  1. yücel dedi ki:

   kardes benim 60 gün var
   ben hayattan devamsın kalmısım

 53. Ece Göksu dedi ki:

  22 gün devamsızlıgim var ortalamam 62 sınıfta kalirmiyim

  1. isa aslan dedi ki:

   Sen 8 e gidiyosan ortalamaaya bakmıyolar 7 de olur ama

 54. Yiğit dedi ki:

  Ben 7. Sınıf ogrencisiyim 41 gün devamsızlığı var 4 tanede 1im var sıfta jalırmım lütfen cevap

 55. Anonim dedi ki:

  Ben 8’e gidiyorum devamsızlığım 6 gün 4 tane zayıfım va sınıfta kalırmıyım lütfen aciiil

 56. ahmet dedi ki:

  11 gün özürsüz devamsızlıkvar 2 tane 4 um var kalır mıyım

 57. Can dedi ki:

  Ben 6 ya gidiyorum 6 birim var kalırmıyım

 58. ayı sıken dedi ki:

  haklısın kardeş 33 gün devamszlık var 1 yok ama kalıom

  1. Sevde .p dedi ki:

   33 devamsizlikla kalırsın ama bisiy sorcam 33 sadece özürsüz demi

 59. ejder dedi ki:

  3 tane sınava girmedim kalırmıyım 30 devamsızlık var

 60. kartal dedi ki:

  Merhaba ben 6.sinif öğrencisiyim ve matematik ortalamam 59 35 düşüyor diğer sınavlarım 2-3-4-5 ve sınıfta kalmaktan çok korkuyorum projede aldım etkilermi projem 85

 61. Müdür Yrd. dedi ki:

  Yanlış Bilgi verip öğrencilerin sınıfta kalmasına sebep olduğunuz için mahkemelik dahi olabilirsiniz. Ben bir okul idarecisiyim ve her yıl onlarca öğrenci 4-5 zayıfı veya 25-30 gün devamsızlığı olduğu için sınıfta kalıyor. Bilgilendirmiş olayım.

  1. Nisa dedi ki:

   Ben 8.sınıf öğrencisiyim derslerimin hiçbirinde zayıf yok ama 11 gün özürsüz 22 gün özürlü devamsizligim var bu şöke kalmama sebep olur mu

  2. Anonim dedi ki:

   Öylemi hocam

  3. isimsiz dedi ki:

   hocam bizim sınftan çocun 3tane 1 vardı geçirdiler onasıl olyo

  4. xxxxx dedi ki:

   hocam yiğenimin 68 gün devamsızlığı var özürsüz. ve oratalaması 35 lerde kalır mı sınıfta. biz kalması taraftarıyız tekrar etmesi açısından. ama ortaokulda sınıfta kalmak yok deniliyor

  5. Enes dedi ki:

   Hocam benim 17,5 gün devamsızlığım var kalırım?

  6. Ibrahim dedi ki:

   Sayin hocam benim 22 gün olursun devamsızlık var ortalama 72 sınıfta kalirmiykm 7 sınıf

 62. Hamza Kaya dedi ki:

  Merhaba Bana E Okul Veli Bilgilendirmeden Sms Geldi
  Öğrenciniz 21 Gün Tam Devamsızlıktan Kurul Tarafından Sınıfta Bırakma Kabul Edilmiştir Diye 8. sınıf Öğrencisyim Sınıfta Kalırmıyım Ne Yapmam Gerekir

  1. OsasOsas dedi ki:

   Kalmıssın zaten daha napıcan benimde 34 gün var gecerim inş 8.sınıfın g.o

 63. Alper dedi ki:

  Merhaba ben 8.sinifa gidiyorum TEOG a girdim 1.teogdan
  10 2.teogtan 6 yanlisim cikti 97 ile takdir aliyorum ama 22.5 özürlü 21 gun ise ozursuz devamsizligim var sinifta kalirmiyim acil cevap verirseniz cik mutlu olurum Teşekkürler

  1. İsimsiz Kahraman dedi ki:

   1. Teogdan 20, 2. Teogdan 9 Yanlış Yaptım. İzinli olduğum günleri bile yok yazmışlar 18 gün olmuş Allah kahretsin! Napcam ben şimdi?!!!

 64. Kuzey dedi ki:

  Gençler 11 gün raporlu 30gun raporsuz devamsızlıgım ve bütün sınavlara girdim hep 60larda alıyorum kalırmıyım?

  1. Müdür.. dedi ki:

   Sen sınıfta kalırsın üzgünüm

   1. Ibrahim dedi ki:

    Sayin hocam benim 22 gün olursun devamsızlık var ortalama 72 sınıfta kalirmiykm 7 sınıf

 65. Anonim dedi ki:

  benim normal ortalamam 63 şu an ama daha bazı sınavlar giirilmedi türkçe ortalamam 47 kalır mıyım

 66. mert dedi ki:

  imamhatipye okuyorum turkcem zayif baska zayif yok 10 gun devamsizlik var sinifta kalirmiyim

 67. ProAga dedi ki:

  türkçe dersinden kaldım 27 gün devamsızlıgım var sınıfta kalırmıyım ama öbür ders ortalamalarım iyi

 68. ferhat dedi ki:

  Benimde ortalamam 37 kalirmiyim

 69. Hikmet dedi ki:

  Beyler 8.sınıfım 30 gün devamsızlık war 2 sınava girmedim ama gircem kalırmıyım acill cvpppp

 70. Hiköet dedi ki:

  Beyler bn 8 sınıfım 30 gün devamsızlığım
  Var 2 sınava girmedim gircm
  Kalırmıyım

 71. Anonim dedi ki:

  Beyler bn 8 sınıfım 30 gün devamsızlığım
  Var 2 sınava girmedim gircm
  Kalırmıyım

 72. Sila dedi ki:

  Merhabalar ben 6. Sinif öğrencisiyim 5 devamsizlik ve yabancı dilden şöke kaldım yani 1 zayıfım var sınıfta kalirmiyim

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları