11:23 am - Cumartesi Şubat 25, 2017

Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016 2017

Salı, 1 Kasım 2016, 14:34 | Öğrenciye Bilgiler | 796 Yorum

Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından  okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak. İlkokulda ortaokulda sınıfta kalma var mı sorularının yanıtı olan o resmi yazı aynen şöyle :

İlkokulda ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Yok

dersani

İlgi: a) 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, b) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, e) MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

ilgi (b) Kanunun; 2 nci maddesinde, “ilköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır”, 3 üncü maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter”, 7 nci maddesinde ise, “İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” hükmü yer almaktadır.

İlgi (c) Yönetmeliğin 25 inci maddesinde, “İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler” hükmü gereği özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (c) bendinde, “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz”, (e) bendinde ise, “Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz” hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlığımızdan görüş istenilmektedir.

Konuya ilişkin ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (a) bendinde, “Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir” denilmektedir.

Buradan Çıkan Sonuç Şu :

6. 7. 8. Sınıfta Kalma Var mı diye sitemize gelen sorular böylelikle cevabını bulmuş oldu. Sevgili öğrenciler 3-5 tane zayıfınız var diye ya da 2-3 ay devamsızlığınız var diye sınıfta kalmazsınız. Bu yazıdan çıkarılacak sonuç şudur ki, sadece okula hiç gelmeyen ve hiçbir yazılıya girmeyen öğrenciler e-okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Sınıfta Kalma İle İlgili Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

796 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016 2017"

 1. semih nefes dedi ki:

  Abi 24 gün devamsızlığım var butün yazılıya girdim sınıfta kalırmiyim.

 2. Yunus gül dedi ki:

  2.dönem 25.5 gün devamsızlıgım var 35 olsa kalırmıyım abicim bütün sınavlara girdim bu bilgiler dogrumu sınıfta kalırmıyım acill cevap

 3. eda dedi ki:

  22 gün var deamsızlığımm ve her sınavada girdimm kalabilirmiyim

 4. kadir yaşar dedi ki:

  8.sinifa gidiyom 2.donem benim 22 gun devamsizligim var sınıftakalırmıyım acil cevaplayın

 5. Asya dedi ki:

  Mrb benim 24 gün devamsizligim var 8.sınıf derslerim de iyi tşk alıyorum geçen sene de 20 gündü başka okuldaydim dilekçe istedi ogretmenimiz sildiler aralık ayında evimize bi kağıt geldi devamsızlık hakkında ama şimdi ulaştı elimde ne yapmam gerek acil cevap verirmisiniz✔✔✔✔

 6. Anonim dedi ki:

  Merhabalar benim ilk okul 2sınıfa giden kızım var eski okulu yeni pkuluna ankli gelmemis 80yNi yRı dönem gitmemiş ggörüküyo sınıfta kalırmı ama geni okulda giti sadece karne almadı

 7. ALPEREN dedi ki:

  MERHABA 8. SINIFITM 60 GÜN DEVAMSIZLIKVAR 3 SINAVA GİRMEDİM KALIRMIYIM GİRMEDİĞİM SINAVLAR
  DİN İNKİLAP MAT

 8. Uygar dedi ki:

  Benim 1. Donem devamsızlıgım 23 2. Donem 33 e cıksa kalırmıyım 8. Sınıf

 9. ndkdj dedi ki:

  8. sınuf öğrebcisiyim 16 gün devamsızlığım var kalıröıyım

 10. baran dedi ki:

  ben 8.sınıfım 20gün devamsıslıgım var kalırmıyım ?

 11. furkan dedi ki:

  7. sınıf ögrencisiyim 1.dönemde 18 gün devamsizlik yaptim 2.dönem bunu misal 22 ye çikarsa kalirmiyim

 12. melike dedi ki:

  8. Siniftayim 2016 2017 1. Doneminden 19,5 gun devamsizlik var sinifta kalirmiyim ??

 13. Ege dedi ki:

  Devamsızlim 33 gün kalır miyim

  • sssssssss dedi ki:

   hayır kalmazsın bu karne 1. dönem karnesi o yüzden kalmazsın ama 2. dönem 33 gün devamsızlık yaparsan malesef kalırsın

 14. Batuhan dedi ki:

  Devamsızlim 33 gün kalır miyim

Yorum Yazın