2:18 am - Cuma Mart 31, 2017

Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016 2017

Salı, 1 Kasım 2016, 14:34 | Öğrenciye Bilgiler | 818 Yorum

Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından  okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak. İlkokulda ortaokulda sınıfta kalma var mı sorularının yanıtı olan o resmi yazı aynen şöyle :

İlkokulda ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Yok

dersani

İlgi: a) 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, b) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, e) MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

ilgi (b) Kanunun; 2 nci maddesinde, “ilköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır”, 3 üncü maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter”, 7 nci maddesinde ise, “İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” hükmü yer almaktadır.

İlgi (c) Yönetmeliğin 25 inci maddesinde, “İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler” hükmü gereği özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (c) bendinde, “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz”, (e) bendinde ise, “Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz” hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlığımızdan görüş istenilmektedir.

Konuya ilişkin ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (a) bendinde, “Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir” denilmektedir.

Buradan Çıkan Sonuç Şu :

6. 7. 8. Sınıfta Kalma Var mı diye sitemize gelen sorular böylelikle cevabını bulmuş oldu. Sevgili öğrenciler 3-5 tane zayıfınız var diye ya da 2-3 ay devamsızlığınız var diye sınıfta kalmazsınız. Bu yazıdan çıkarılacak sonuç şudur ki, sadece okula hiç gelmeyen ve hiçbir yazılıya girmeyen öğrenciler e-okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Sınıfta Kalma İle İlgili Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

818 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016 2017"

 1. afdsaf dedi ki:

  13 gün kalırmıyım

 2. Kader dedi ki:

  8.sinifim not ortalamam 75. 31 gün devamsizligim var kalirmiyim

 3. Mert dedi ki:

  Devamsizligm 26 gün bütün sınavları girdim. Kalır mıyım?..
  Acil cevap verirseniz sevinirim.

 4. Fevzi dedi ki:

  Benim 19 gün 6.sınıf öğrencisiyim

 5. Sena dedi ki:

  8.SINIF ÖĞRENCİSİYİM 56 GÜN DEVAMSIZLIĞIM VAR 1.DÖNEM 2 YAZILIYA GİRMEDİM 2. DÖNEMDE 1 YAZILIYA GİRMEDİM SİZCE SINIFTA KALIRMIYIM?
  GİRMEDİĞİM SINAVLAR İNGİLİZCE VE MAT 2. DÖNEM YİNE İNGİLİZCE

 6. Oğulcan dedi ki:

  Benim 36gun devamsizligim var kalirmiyi

 7. Asli dedi ki:

  Kendi isteginle sınıf tekrarı olurmu?

 8. Bugra dedi ki:

  Devamsızlık 31gun kalirmiyim

 9. Laz dedi ki:

  1. Dönem 18.5 gün drvamsızlıgım vardı 2. Dönemde 0 dan mı başlıyo drvamsızlık 8.sınıf

 10. Arda dedi ki:

  Bende 6. Sınıfa gidiyorum ama derslerim zayıf kalır mıyım

 11. İsimsiz dedi ki:

  Devamsızlığım19,5 gün 7. Sinifim kalirmiyim

 12. semih nefes dedi ki:

  Abi 24 gün devamsızlığım var butün yazılıya girdim sınıfta kalırmiyim.

 13. Yunus gül dedi ki:

  2.dönem 25.5 gün devamsızlıgım var 35 olsa kalırmıyım abicim bütün sınavlara girdim bu bilgiler dogrumu sınıfta kalırmıyım acill cevap

  • İrem GÜNEY dedi ki:

   yazıda sonuç bölmmünde 2 3 ay devamsız kalırsan bir şey olmaz dedi ama 2. dönem 2 3 yapam ani zaten 3 ay 2. dönem ama haylazlık okula hiç bir zaman gelmemezlik ve sınavlara girmezsen kalıısn

 14. eda dedi ki:

  22 gün var deamsızlığımm ve her sınavada girdimm kalabilirmiyim

 15. kadir yaşar dedi ki:

  8.sinifa gidiyom 2.donem benim 22 gun devamsizligim var sınıftakalırmıyım acil cevaplayın

 16. Asya dedi ki:

  Mrb benim 24 gün devamsizligim var 8.sınıf derslerim de iyi tşk alıyorum geçen sene de 20 gündü başka okuldaydim dilekçe istedi ogretmenimiz sildiler aralık ayında evimize bi kağıt geldi devamsızlık hakkında ama şimdi ulaştı elimde ne yapmam gerek acil cevap verirmisiniz✔✔✔✔

 17. Anonim dedi ki:

  Merhabalar benim ilk okul 2sınıfa giden kızım var eski okulu yeni pkuluna ankli gelmemis 80yNi yRı dönem gitmemiş ggörüküyo sınıfta kalırmı ama geni okulda giti sadece karne almadı

  • Mustafa dedi ki:

   KALİR ABLA DEVAMSIZLIĞINI DOLDURDUYSA BI IHTIMAL KALIR BILMIYORSANIZDA HOCA YA DA MUDURE SORUN ONLARDANDA CEVAP ALAMADIYSAN MILLI EGITIME SOR ONLAR GEREKEN ISLEMI YAPARLAR AMA NEDEN GITMEDIĞINI,HASTALIGI VARMI DIYE SORULAR SORAR NET CEVAP VERIRSEN GEÇIRIRLER…

 18. ALPEREN dedi ki:

  MERHABA 8. SINIFITM 60 GÜN DEVAMSIZLIKVAR 3 SINAVA GİRMEDİM KALIRMIYIM GİRMEDİĞİM SINAVLAR
  DİN İNKİLAP MAT

 19. Uygar dedi ki:

  Benim 1. Donem devamsızlıgım 23 2. Donem 33 e cıksa kalırmıyım 8. Sınıf

 20. ndkdj dedi ki:

  8. sınuf öğrebcisiyim 16 gün devamsızlığım var kalıröıyım

 21. baran dedi ki:

  ben 8.sınıfım 20gün devamsıslıgım var kalırmıyım ?

 22. furkan dedi ki:

  7. sınıf ögrencisiyim 1.dönemde 18 gün devamsizlik yaptim 2.dönem bunu misal 22 ye çikarsa kalirmiyim

 23. melike dedi ki:

  8. Siniftayim 2016 2017 1. Doneminden 19,5 gun devamsizlik var sinifta kalirmiyim ??

 24. Ege dedi ki:

  Devamsızlim 33 gün kalır miyim

  • sssssssss dedi ki:

   hayır kalmazsın bu karne 1. dönem karnesi o yüzden kalmazsın ama 2. dönem 33 gün devamsızlık yaparsan malesef kalırsın

 25. Batuhan dedi ki:

  Devamsızlim 33 gün kalır miyim

Yorum Yazın