6:48 pm - Cumartesi Ekim 22, 2016

Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016

Çarşamba, 6 Nisan 2016, 14:34 | Öğrenciye Bilgiler | 747 Yorum

Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından  okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak. İlkokulda ortaokulda sınıfta kalma var mı sorularının yanıtı olan o resmi yazı aynen şöyle :

İlkokulda ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Yok

dersani

İlgi: a) 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, b) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, e) MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

ilgi (b) Kanunun; 2 nci maddesinde, “ilköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır”, 3 üncü maddesinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter”, 7 nci maddesinde ise, “İlköğretim; 1 inci maddede belirtilen amacı gerçekleştirmek için kurulmuş dört yıl süreli ve zorunlu ilkokul ile dört yıl süreli ve zorunlu ortaokuldan oluşan bir Milli Eğitim ve Öğretim Kurumudur” hükmü yer almaktadır.

İlgi (c) Yönetmeliğin 25 inci maddesinde, “İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülkî amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler” hükmü gereği özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (c) bendinde, “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz”, (e) bendinde ise, “Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz” hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlığımızdan görüş istenilmektedir.

Konuya ilişkin ilgi (c) Yönetmeliğin 47 nci maddesinin (a) bendinde, “Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir” denilmektedir.

Buradan Çıkan Sonuç Şu :

6. 7. 8. Sınıfta Kalma Var mı diye sitemize gelen sorular böylelikle cevabını bulmuş oldu. Sevgili öğrenciler 3-5 tane zayıfınız var diye ya da 2-3 ay devamsızlığınız var diye sınıfta kalmazsınız. Bu yazıdan çıkarılacak sonuç şudur ki, sadece okula hiç gelmeyen ve hiçbir yazılıya girmeyen öğrenciler e-okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Sınıfta Kalma İle İlgili Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

747 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ortaokulda ve İlkokulda Sınıfta Kalma Var mı 2016"

 1. fikret diyor ki:

  Ortalama 45 olan öğrenci sinifta kalirmi

 2. Elif nur diyor ki:

  7. Sınıfta matematik notum 46 zayıf mi ?

 3. Mehmet diyor ki:

  35gün devamsızlığım var (toplam) kalırmıyım

 4. Belirsiz diyor ki:

  Ben 7. Sınıfım ortalamam 39 4 tane 1 var 12 gün devamsızlığım var kalırmıyım lütfen cevap yazın dkjdksmdndmr

  • bilalAdınız ... diyor ki:

   kalmazsınız neden çünki 2016 web sayfasını okuyun ben mesela 7.sınıfta hep kaçıyordum 4-5 tane zayıf vardı kalmadım yani öğretmenlerin ağzına bakarak korkmayın

 5. serkan diyor ki:

  ortalama 61 sınıfta kalırmı 7.sınıf

 6. Enes diyor ki:

  Arkadaşlar 5 gün devamsızlığım var 3 zayıfım kalırmıyım acil

 7. Enes diyor ki:

  Arkadaşlar 5gün devamsızlığım var 3zayıfım var kalırmıyım acil

 8. veysel diyor ki:

  hocam türkçem1 sınıfta kalırmıyım
  ,

 9. mustafa diyor ki:

  ARKADAŞLAR BENİM 19.5 DEVAMSIZLIM VAR ORTALAMAM 50 60 KALIM MI OKULDA 2-3 SINAV HALİÇ DİĞERE GİRDİM BİŞEY OLUR MU AÇİL YARDIM

 10. bilal diyor ki:

  ben kurula kaldım 32 gun devamsizlikla 1 zayıf var

 11. oguz diyor ki:

  2 zayifim var sinifta kalir miyim

 12. Melisa diyor ki:

  10 gün devamsizligim var acaba sinifta kalirmiyim 6.sinif

 13. Kemal diyor ki:

  Sadece bir sınava girmedim

 14. Kemal diyor ki:

  2 tane 1 var 30 devamsizlik var kalirmiyim

 15. Taha diyor ki:

  3 tane 1 im var 1,5 gün devamsizligim var Kalirmiyim Lütfen Cevap!!

 16. can diyor ki:

  5.sınıfta 1.dönem teşekkür 2.dönem belge almayan biri sınıfta kalır mı

 17. osman diyor ki:

  54,5 devamsızlıgım var 8 gun ozurlu raporum var 6 tane 1’bırım var kalırmıyım nolur cevap verın

 18. seyit ali diyor ki:

  Merhaba ben 6. Sınıfım 34 gün gitmedim ve 4,5 tane zayıfım var kalırmıyım lütfen cevap yazın

 19. Belirsiz diyor ki:

  Arkadaşlar 5 tane 1im var ama bütün yazılı lara girdim 10gün devamsızlıgim war sınıfta kalır miyim

 20. irem nur yalçın diyor ki:

  10 dersim zayıf 7.5 devamsızlık bütün sınavlara girdim.Sınıfta kalırmıyım

 21. Cemalettin diyor ki:

  9ozursuz 5 özürlü sinifta kalirmiyim kalmazmiyim kalirmiyim

 22. Nilay diyor ki:

  Arkadaşlar12 devamsızlığım var bütün sınavlara girdim sınıfta kalırmıyım cevap yazarsanız mutlu olurum ve 6.sınıfa gidiyorum

 23. Elif diyor ki:

  Merhaba 8.sınıftayım 38 gün devamsızlığım var ve ınkılap ve din sınavının teog sınavlarına girdim türkçeninde teog sınavlarına girdim ama diğer sınavlarına girmedim sınıf tekrarı alır mıyım ? Lütfen acil cevap verin

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar