Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ekim 2017

Orta Çağ’da Batı’da, Yeni Çağ’da Doğu’da Bilimin Gerilemesinin Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda Orta Çağ’da Batı’da, Yeni Çağ’da Doğu’da bilimin gerilemesinin nedenleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim, insanlar tarafından fark edildiği günden itibaren sürekli olarak keşifler devam etmiştir. Her keşif yeni bir tekniğin ortaya çıkmasında ve insanlığın medeniyet olarak da gelişmesinde etkili olmuştur. Keşiflerin ortaya çıkarak var olan düzenin gidişatını bozması kaşiflerin eleştirilmesini ve hapsedilmesini meydana getirmiştir.

Bulunan her buluş ve keşfedilen her keşif, var olan düzenin işleyişini ve akışını bozacağına inanıldığı için taassupla karşılanmıştır. Bu da bilimin gelişmesine engel olmuştur. Bilimin gelişmesinin önündeki engeller, siyasi ve sosyal düzenler değişemeyeceğine inanılması, bağnaz fikirlerin yaygın olarak inanç şeklinde algılanmasıdır. Bu da bilimin gelişmesini engeller.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. handan dedi ki:

    Tarih öğretmenimiz Orta Çağ’da Batı’da, Yeni Çağ’da Doğu’da bilimin gerilemesinin nedenleri nelerdir sorusunun cevabını araştırarak sınıfta sunum yapmamı istedi yazınızdan çok faydalandım teşekkürler.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları