Ormanlarda Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir Kısaca

Ormanlarda Ağaç Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir hakkında bilgi kısaca, Ormanlarda Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir Kısaca.

Oksijen pek çok canlının yaşaması için gereken temel kaynaklardan biridir. Oksijenin bir kısmı ormanlar tarafından üretilir. Yani bu açıdan bakıldığında ormanlar dünyanın akciğerleridir. Bu sebeple oksijen de ormanlardan elde edilen bir ürünü sayılabilir.

Erozyonu önlemek ve doğanın su dengesini korumak gibi başka önemli görevleri de olan ormanlar selleri de engeller.

Ormandan pek çok sanayinin ham maddesi elde edilmektedir. Örnek vermek gerekirse tıp, kimya, boya ve kozmetik sanayinde kullanılan pek çok ham madde ormanlardan elde edilmektedir. İkincil ürün olarak çiçek, odun, yaprak, meyve, reçine ve tohumlar kullanılır.

Tel direği, tomruk, maden direği, sanayi odunu, lif yonga odunu, kağıtlık odun ve sırık gibi bazı temel ürünler de ormandan elde edilmektedir.

Temel ürünler ormandan direk elde edilebilen, ikincil ürünler ise odun ürünleri haricindeki ürünlerin elde edilmesi şeklinde tanımlanabilir. İkincil veya temel ürün olsun, bu ürünler pek çok sanayide yukarıdaki örneklerdeki gibi ham madde olarak kullanılmaktadır.

Ormanlarda Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilmektedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

64 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.