7:45 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Optisyenlik Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 100 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Optisyenlik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Optisyenlik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Optisyenlik Bölümü Tanıtımı:

Optisyenlik programının amacı, gözlükcülük alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Optisyenler, gözlük ve gözlükçülük ile ilgili her alanda çalışabilirler.

Programın Amacı: Optisyenlik programının amacı, gözlükçülük alanında çalışacak ana elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Optisyenlik programında, fizik, kimya, görme optiği, optik aletler kullanımı, göz anatomisi ve fizyolojisi, göz hastalıkları, davranış bilimleri ve bilgisayar gibi dersler okutulmakta ve staj yapılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Optisyenlik programında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Optisyenlik programını bitirenlere “Optisyen” ünvanı verilir. Optisyenler insanların görme organlarındaki anatomik veya fizyolojik bir bozukluğun giderilmesi veya hafifletilmesi için, optik araç ve gereçler kullanır. Bunun için göz hastalıkları hekimi tarafından tanısı konmuş hastalara, reçetelerine uygun gözlük yapar.

Çalışma Alanları: Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.

Optisyenlik Nedir, Optisyenlik Ne İş Yapar, Optisyenlik Maaşları, Optisyenlik İş İmkanları, Optisyenlik İş Çalışma Alanları, Optisyenlik Mesleği Hakkında Bilgiler, Optisyenlik Bölümünün Geleceği, Optisyenlik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Optisyenlik Bölümü Tercih Edilir mi, Optisyenlik Tanıtımı, Optisyenlik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Optisyenlik Mezunları Ne İş Yaparlar , Optisyenlik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Optisyenlik İş Bulma Durumu

> Optisyenlik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

100 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Optisyenlik Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Gulsah arslanalp dedi ki:

  Ben bu bolumu okumak istiyorum ama kafam çok karisti bana anlatacak biri var mi
  Yardimlarinizi bekliyorum

 2. Gulsah arslanalp dedi ki:

  Benbu bolumu okumak istiyorum ama yorum dakiler kafami karistirdi bana bu bolum hakkında detaylı bilgi verebilen biri varmi
  Yardimlarinizi bekliyorum

 3. Muhammet raşit dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bu bölümün açık öğretimi var mı ben varmı ???

 4. Batuhan dedi ki:

  Optisyenlik hakkında bilgi edinmek istiyorsanız cevaplıyabilirim

 5. emre dedi ki:

  arkadaşlar bende optisyenlik okumak istiyorum sizce nasıl kendi iş yerimi açabilirim antalyaya matematiğim zayıf ama okunabilirmi yardımcı olurmusunuz

 6. hüseyin dedi ki:

  optisyenligin atama puanı kac bilen var mı?

 7. hüseyin dedi ki:

  optisyenlik bölmünün ataması kac bilen var mı?

  • Gamze eroglu dedi ki:

   Devlette ataması yok su an geçen sene lerde sadece bir kişi atandı oda bir millet vekili yankini. Ben bu sene kilis üniversitesinden. Mezun oldum özel sektörde iş imkanı olan bir bolumm .

 8. mamoli dedi ki:

  reis ben 177 aldım ygs 1 diploma puanı 34 puan verıyor optisyenliğe işliyor mu acaba ygs 1 den barajı geçersem girebilşeceğim ünv.ler varmış bu konuda bilgilendirebilirseniz.

  • Gamze eroglu dedi ki:

   En düşük kilis yedi aralık üniversitesi en yuksek de sivas da bu bölüm. Yozgat bozok üniversitesine yeni acilcak düşük olabilir 220-230 civarı bi puan belki ilk terfiler yetmese bile ek tercih de yerlesbilirsin. Bende bu sene bu bölümden mezun oldum . Ama tercih ederken iyi düşün derim

 9. oorjjxsjj dedi ki:

  Adamlar yazmış bin defa girmeyin ataması yok zor diye işsiz kalırsınız diye hala gelen bilgisi olan bilgilendirir mi yazıyor o sert kafanıza girsin boş bir bölüm boş bölümlerin puanı da az olur isteyen girsin belanızi görürsünüz o zaman ?

 10. Özge dedi ki:

  Gerçekten bu bölüm bu kadar kötü mü? Suan gerçekten çok şaşkınım

 11. Emre dedi ki:

  Optisyenlik bölümünün Açık öğretimi var mı

 12. hatun dedi ki:

  Bizim turk milleti illa kendisi düşecek gorecek ki akli basina gelsin.. Ben de optisyenlik kazandim şu yorumlara bakinca sinir oldum

 13. A.s dedi ki:

  Selam millet ben esit ağırlık ogrencisiyim optisyenlik tuttu sizce alandisi tercih yaptım zorluk cekermiyim vede iş imkanları neler ?

 14. Ahmet dedi ki:

  Arkadaslar ben bu muslegin icinde buyudum ve yasim 25 suan bu meslek kadar berbat bi meslek yohk dipkoma 2010 yillinda 2500 tl den werirken simdi 700 e kadar dustu o ladar mezun warki diplomalar icler acisi fiyata dustu ve gercekten el yeteneqinin olmasi lazim ve iyi bir satisci olman lazm dewlet cok kati asiri derecede ceza yeme durumun var hastahane karsisinda acmasan dukkan kazanamazsin hastahne karsisinda ki dukkan kirasii 2000 e kazancini o zaten aliyo ben duklanimi kapatm sinava girdim yeniden simdi hemsirelik yazacm ben bu bolumu artik hic tavsiye etmiyorum onu karanlik bi bolum artk

 15. İsmail UYAR dedi ki:

  OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMELİMİYİM?
  Üniversiteli olmak için tercih süresinin yaklaştığı bu günlerde ” Optisyenlik Okumalımıyım ” Sorusunun cevabını kendimizce vermeye çalıştık. Optisyenlik bölümü okumak isteyen gençler için hazırlanmış yazı dizisi.

  ** Optisyenlik Okumalı Mıyım ? Tavsiye Eder Misiniz ?
  ** Diplomamı Kiraya Verebilir Miyim ? Kaç Para Kazanırım ?

  Yıllardır bu soruların cevaplarını kendimizce cevaplandırdık. Son yıllarda ise verdiğimiz bütün cevaplar olumsuz olmuştur. Sorulara optisyenlik okumanızı tavsiye etmeyiz tarzında cevaplar verdik. Optisyenlik okumama tavsiyelerini önce çevremizde ki insanlara söyledik. Bu konu da ”Eğitime Karşı Olduğumuz” eleştirileri de peşinden geldi.

  Optisyenlik Okumak İsteyen Genç Arkadaşlar :
  * Türkiye’de yaklaşık 6000 Optik Mağaza var. Her yıl ise ortalama 2500 mezun veren bir bölüm optisyenlik. Aktif olarak 6000 gözlükçünün zaten diploma eksiği yok ki olsa bile verilen 2500 mezun çok ama çok fazla. İşsiz kalma ihtimaliniz %99 ‘dur. Bu yüzden okumanızı tavsiye etmiyoruz.
  * Ben dükkan açacam diye düşünen arkadaşlar oluyor. Dükkan açmak her optisyenin hayali. Lakin dükkan açmak işletmek o kadar kolay olsa idi 1992 yılından beri mezun olan her optisyen dükkan açardı. Ayrıca hali hazırda dükkanı ve parası olan her optik mağaza sahibi 2. şubeyi açma peşinde koşmaktadır. Bu durumda bir dükkanın para kazanacağı bir yer olursa zaten ilk açan kişiler dükkan sahibi olan kişilerdir. Ayrıca son yıllarda ülkemize gelen yabancı sermayeli şirketlerin izledikleri yol sektörü her geçen gün baltalamakta ve zarar vermektedir. Son 4 yıl araştırması yapıldığında tüm ülkemizde ki gözlükçü sayısı 5000-5500 arası değişmektedir. Yani ülkemizde gözlükçü sayısı yeterli mezun olunan doktor sayısı yetersizdir. Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim.

  2010 yılı araştırmasıdır. O zaman bile gözlükçü sayısı fazla doktor sayısı az idi. Rakamlara dikkat edin.

  Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1302
  Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1304
  Toplam : 2606

  Ülke Genelindeki Toplam Optisyenlik Müessesesi Sayısı : 4917

  ( 2010 Yılı Nisan Ayı Sağlık Bakanlığı Kaydıdır ! )

  2010 YILINDA YAKLAŞIK 170 MEZUN VEREN ÜLKEMİZDE 2015 YILINA KADAR KATLANARAK MEZUN VERMİŞ BU GÜN İSE YILDA 2500 MEZUN VERMEKTEDİR ! BU ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEMDİR. OKUMADAN ÖNCE İYİCE DÜŞÜNÜN. MEZUN OLMUŞ BİR ÇOK OPTİSYEN 2. ÜNİVERSİTELERİNİ OKUMAKTA VE BÖLÜM DEĞİŞTİRMEKTEDİR.

  PEKİ NEDEN OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜN REKLAMLARI YAPILMAKTADIR ?

  Ülkemizde maalesef özel üniversiteler ticari bir zihniyetle para kazanmak için bu bölümleri açmaktadır. Bu bölümü okumak sizlerin hayal ettiği gibi bir sonuç vermeyecektir.

  Burda yazılanlara inanmayan arkadaşlar herhangi bir gözlükçüden içeri girerek daha önce mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışan optisyenlere bizzat fikirlerini sorsunlar. Söylediklari şeyler burda yazılanları destekleyecektir.

  Geleceğinizi her geçen gün kötüye giden bir mesleğe katılarak riske atmayın.

  Önümüzde ki günlerde ”OPTİSYENLERİN SORUNLARI ” isimli 2. bir yazı dizimiz sizlerle olacak . Bizi takip etmeye devam edin.

  OPTİSYEN.COM YÖNETİMİ

 16. rasim demirtaş dedi ki:

  merhabalar ygs 1 puanım içler açısı 139.639 bu puanla optisyenlik girebilirmiyim

 17. erol dedi ki:

  benim kızım optisyenlik okumak istiyor okul iki yıllık mezun olunca diplobasını alınca kendi işyeri acabilirmi?

 18. simarik dedi ki:

  arkadaşlar bu bölüm hakkında detay verir misiniz yaş sınırı felan ben meslek lisesi çıkışlıyım 29 yaşındayım neler yapmam gerek çok zor mu dersler

  • fatma mozik dedi ki:

   mnerhaba samsun 19 mayıs üniversitesinde optisyenlik bölümünün ikinci öğetimi varmıdır?

 19. DİLEK DUZGUN dedi ki:

  Mezun olunca diplomamı kiraya vermek istiyorum.Fakat devlet memuruyum.Kiraya verince diplomamı istifa etmem gerekir mi?Dükkanı başkası işletecek.Kira olarak ayda ne kadar ücret verirler
  Tesekkur ederim.

  • Savas dedi ki:

   Arkadaslar ben yaklasık 10 yıldır bu ısı yapıyorum ankarada 4 tane işyerım var anca geciniyorum yanı mecburıyetten sube acıyorum sıze tavsıyem asla ve asla optisyenlik okumayın sektorun gelecegi cok karanlık artı il saglık anlasmaları cok katı ve kişiye ozel artı cezaları com yuklu 5 yıl calısıyosun bırıktırıyosun bı ceza yıyosun butun bırıkımın gıdıyor kımse ben yemen demesın yanı sıra paranı eksık ve gec alıyosun sgk dan okunuza deymez zamanınızı bosa harcamayın ıse yarar bısıler yapın

 20. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben iktisat bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim optisyenlik okumak istiyorum. Nasıl başlayacağım Konya’da bu bölüm var mı yardımcı olursanız sevinirim

 21. hasan basri uzun dedi ki:

  Selamlar özel üniversitenin optisyenlik bölümü sonrası AÖF veya başka bir 4 yıllık bölüme yatay geçiş varmı bilgilendirirseniz teşekkürler.

 22. Emrah dedi ki:

  Arkadaşlar ben optisyenlik okumak istiyorum ama.dersleri falan çok sıkıntı mı yani geçmek ne derece zor

  • irfan dedi ki:

   yok inan dersler çok zevkli ben eşit ağırlık okudum bende korkuyordum ama şimdi optisyenlik okuyorum çok zevkli

 23. mehtap dedi ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ve 2014-2015 yılında sınava hazırlanıp optisyenlik okumak istiyorum internetteki bazı yorumlar kafamı karıştrdı bu mesleğin kötüye gittiğine dair şeyler paylaşılmış .bu konuyla alakalı net bir bilgisi olan varsa bana yardmcı olabilirmi şimdiden teşekkür ederim

  • kitap mühteşem yaa dedi ki:

   bende bu meslegi okumak istiyorum ama yorumlara bakınca kararsız kalıyorum bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekürler:)

Yorum Yazın