Optisyenlik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Optisyenlik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Optisyenlik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Optisyenlik Bölümü Tanıtımı:

Optisyenlik programının amacı, gözlükcülük alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Optisyenler, gözlük ve gözlükçülük ile ilgili her alanda çalışabilirler.

Programın Amacı: Optisyenlik programının amacı, gözlükçülük alanında çalışacak ana elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Optisyenlik programında, fizik, kimya, görme optiği, optik aletler kullanımı, göz anatomisi ve fizyolojisi, göz hastalıkları, davranış bilimleri ve bilgisayar gibi dersler okutulmakta ve staj yapılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Optisyenlik programında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Optisyenlik programını bitirenlere “Optisyen” ünvanı verilir. Optisyenler insanların görme organlarındaki anatomik veya fizyolojik bir bozukluğun giderilmesi veya hafifletilmesi için, optik araç ve gereçler kullanır. Bunun için göz hastalıkları hekimi tarafından tanısı konmuş hastalara, reçetelerine uygun gözlük yapar.

Çalışma Alanları: Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.

Optisyenlik Nedir, Optisyenlik Ne İş Yapar, Optisyenlik Maaşları, Optisyenlik İş İmkanları, Optisyenlik İş Çalışma Alanları, Optisyenlik Mesleği Hakkında Bilgiler, Optisyenlik Bölümünün Geleceği, Optisyenlik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Optisyenlik Bölümü Tercih Edilir mi, Optisyenlik Tanıtımı, Optisyenlik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Optisyenlik Mezunları Ne İş Yaparlar , Optisyenlik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Optisyenlik İş Bulma Durumu

> Optisyenlik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

104 Yorum Yapılmış “Optisyenlik Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. Ben bu bolumu okumak istiyorum ama kafam çok karisti bana anlatacak biri var mi
  Yardimlarinizi bekliyorum

  1. ben bir optisyen olarak öneririm bölümü ama şunu da söyleyeyim son zamanlarda mezunu çok çok fazla bu da otomatik olarak ilk işe başlarken ki maaşınızı etkileyecek.

 2. Benbu bolumu okumak istiyorum ama yorum dakiler kafami karistirdi bana bu bolum hakkında detaylı bilgi verebilen biri varmi
  Yardimlarinizi bekliyorum

 3. arkadaşlar bende optisyenlik okumak istiyorum sizce nasıl kendi iş yerimi açabilirim antalyaya matematiğim zayıf ama okunabilirmi yardımcı olurmusunuz

  1. Devlette ataması yok su an geçen sene lerde sadece bir kişi atandı oda bir millet vekili yankini. Ben bu sene kilis üniversitesinden. Mezun oldum özel sektörde iş imkanı olan bir bolumm .

 4. reis ben 177 aldım ygs 1 diploma puanı 34 puan verıyor optisyenliğe işliyor mu acaba ygs 1 den barajı geçersem girebilşeceğim ünv.ler varmış bu konuda bilgilendirebilirseniz.

  1. En düşük kilis yedi aralık üniversitesi en yuksek de sivas da bu bölüm. Yozgat bozok üniversitesine yeni acilcak düşük olabilir 220-230 civarı bi puan belki ilk terfiler yetmese bile ek tercih de yerlesbilirsin. Bende bu sene bu bölümden mezun oldum . Ama tercih ederken iyi düşün derim

 5. Adamlar yazmış bin defa girmeyin ataması yok zor diye işsiz kalırsınız diye hala gelen bilgisi olan bilgilendirir mi yazıyor o sert kafanıza girsin boş bir bölüm boş bölümlerin puanı da az olur isteyen girsin belanızi görürsünüz o zaman ?

 6. Bizim turk milleti illa kendisi düşecek gorecek ki akli basina gelsin.. Ben de optisyenlik kazandim şu yorumlara bakinca sinir oldum

 7. Selam millet ben esit ağırlık ogrencisiyim optisyenlik tuttu sizce alandisi tercih yaptım zorluk cekermiyim vede iş imkanları neler ?

 8. Arkadaslar ben bu muslegin icinde buyudum ve yasim 25 suan bu meslek kadar berbat bi meslek yohk dipkoma 2010 yillinda 2500 tl den werirken simdi 700 e kadar dustu o ladar mezun warki diplomalar icler acisi fiyata dustu ve gercekten el yeteneqinin olmasi lazim ve iyi bir satisci olman lazm dewlet cok kati asiri derecede ceza yeme durumun var hastahane karsisinda acmasan dukkan kazanamazsin hastahne karsisinda ki dukkan kirasii 2000 e kazancini o zaten aliyo ben duklanimi kapatm sinava girdim yeniden simdi hemsirelik yazacm ben bu bolumu artik hic tavsiye etmiyorum onu karanlik bi bolum artk

 9. OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMELİMİYİM?
  Üniversiteli olmak için tercih süresinin yaklaştığı bu günlerde ” Optisyenlik Okumalımıyım ” Sorusunun cevabını kendimizce vermeye çalıştık. Optisyenlik bölümü okumak isteyen gençler için hazırlanmış yazı dizisi.

  ** Optisyenlik Okumalı Mıyım ? Tavsiye Eder Misiniz ?
  ** Diplomamı Kiraya Verebilir Miyim ? Kaç Para Kazanırım ?

  Yıllardır bu soruların cevaplarını kendimizce cevaplandırdık. Son yıllarda ise verdiğimiz bütün cevaplar olumsuz olmuştur. Sorulara optisyenlik okumanızı tavsiye etmeyiz tarzında cevaplar verdik. Optisyenlik okumama tavsiyelerini önce çevremizde ki insanlara söyledik. Bu konu da ”Eğitime Karşı Olduğumuz” eleştirileri de peşinden geldi.

  Optisyenlik Okumak İsteyen Genç Arkadaşlar :
  * Türkiye’de yaklaşık 6000 Optik Mağaza var. Her yıl ise ortalama 2500 mezun veren bir bölüm optisyenlik. Aktif olarak 6000 gözlükçünün zaten diploma eksiği yok ki olsa bile verilen 2500 mezun çok ama çok fazla. İşsiz kalma ihtimaliniz %99 ‘dur. Bu yüzden okumanızı tavsiye etmiyoruz.
  * Ben dükkan açacam diye düşünen arkadaşlar oluyor. Dükkan açmak her optisyenin hayali. Lakin dükkan açmak işletmek o kadar kolay olsa idi 1992 yılından beri mezun olan her optisyen dükkan açardı. Ayrıca hali hazırda dükkanı ve parası olan her optik mağaza sahibi 2. şubeyi açma peşinde koşmaktadır. Bu durumda bir dükkanın para kazanacağı bir yer olursa zaten ilk açan kişiler dükkan sahibi olan kişilerdir. Ayrıca son yıllarda ülkemize gelen yabancı sermayeli şirketlerin izledikleri yol sektörü her geçen gün baltalamakta ve zarar vermektedir. Son 4 yıl araştırması yapıldığında tüm ülkemizde ki gözlükçü sayısı 5000-5500 arası değişmektedir. Yani ülkemizde gözlükçü sayısı yeterli mezun olunan doktor sayısı yetersizdir. Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim.

  2010 yılı araştırmasıdır. O zaman bile gözlükçü sayısı fazla doktor sayısı az idi. Rakamlara dikkat edin.

  Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1302
  Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1304
  Toplam : 2606

  Ülke Genelindeki Toplam Optisyenlik Müessesesi Sayısı : 4917

  ( 2010 Yılı Nisan Ayı Sağlık Bakanlığı Kaydıdır ! )

  2010 YILINDA YAKLAŞIK 170 MEZUN VEREN ÜLKEMİZDE 2015 YILINA KADAR KATLANARAK MEZUN VERMİŞ BU GÜN İSE YILDA 2500 MEZUN VERMEKTEDİR ! BU ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEMDİR. OKUMADAN ÖNCE İYİCE DÜŞÜNÜN. MEZUN OLMUŞ BİR ÇOK OPTİSYEN 2. ÜNİVERSİTELERİNİ OKUMAKTA VE BÖLÜM DEĞİŞTİRMEKTEDİR.

  PEKİ NEDEN OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜN REKLAMLARI YAPILMAKTADIR ?

  Ülkemizde maalesef özel üniversiteler ticari bir zihniyetle para kazanmak için bu bölümleri açmaktadır. Bu bölümü okumak sizlerin hayal ettiği gibi bir sonuç vermeyecektir.

  Burda yazılanlara inanmayan arkadaşlar herhangi bir gözlükçüden içeri girerek daha önce mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışan optisyenlere bizzat fikirlerini sorsunlar. Söylediklari şeyler burda yazılanları destekleyecektir.

  Geleceğinizi her geçen gün kötüye giden bir mesleğe katılarak riske atmayın.

  Önümüzde ki günlerde ”OPTİSYENLERİN SORUNLARI ” isimli 2. bir yazı dizimiz sizlerle olacak . Bizi takip etmeye devam edin.

  OPTİSYEN.COM YÖNETİMİ

 10. benim kızım optisyenlik okumak istiyor okul iki yıllık mezun olunca diplobasını alınca kendi işyeri acabilirmi?

 11. arkadaşlar bu bölüm hakkında detay verir misiniz yaş sınırı felan ben meslek lisesi çıkışlıyım 29 yaşındayım neler yapmam gerek çok zor mu dersler

  1. mnerhaba samsun 19 mayıs üniversitesinde optisyenlik bölümünün ikinci öğetimi varmıdır?

 12. Mezun olunca diplomamı kiraya vermek istiyorum.Fakat devlet memuruyum.Kiraya verince diplomamı istifa etmem gerekir mi?Dükkanı başkası işletecek.Kira olarak ayda ne kadar ücret verirler
  Tesekkur ederim.

  1. Arkadaslar ben yaklasık 10 yıldır bu ısı yapıyorum ankarada 4 tane işyerım var anca geciniyorum yanı mecburıyetten sube acıyorum sıze tavsıyem asla ve asla optisyenlik okumayın sektorun gelecegi cok karanlık artı il saglık anlasmaları cok katı ve kişiye ozel artı cezaları com yuklu 5 yıl calısıyosun bırıktırıyosun bı ceza yıyosun butun bırıkımın gıdıyor kımse ben yemen demesın yanı sıra paranı eksık ve gec alıyosun sgk dan okunuza deymez zamanınızı bosa harcamayın ıse yarar bısıler yapın

 13. Merhaba ben iktisat bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim optisyenlik okumak istiyorum. Nasıl başlayacağım Konya’da bu bölüm var mı yardımcı olursanız sevinirim

 14. Selamlar özel üniversitenin optisyenlik bölümü sonrası AÖF veya başka bir 4 yıllık bölüme yatay geçiş varmı bilgilendirirseniz teşekkürler.

 15. Arkadaşlar ben optisyenlik okumak istiyorum ama.dersleri falan çok sıkıntı mı yani geçmek ne derece zor

  1. yok inan dersler çok zevkli ben eşit ağırlık okudum bende korkuyordum ama şimdi optisyenlik okuyorum çok zevkli

 16. merhaba ben düz lise mezunuyum ve 2014-2015 yılında sınava hazırlanıp optisyenlik okumak istiyorum internetteki bazı yorumlar kafamı karıştrdı bu mesleğin kötüye gittiğine dair şeyler paylaşılmış .bu konuyla alakalı net bir bilgisi olan varsa bana yardmcı olabilirmi şimdiden teşekkür ederim

  1. bende bu meslegi okumak istiyorum ama yorumlara bakınca kararsız kalıyorum bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekürler:)

 17. Ygs6 puanı ile bu bölüme girilenilimirmi..çocuğum için soruyorum..bu bölümü okuyan öğrenci ilerde gözlükçü dükkanı açabilirmi ..?

 18. ben optisyenliğe başvurmak istiyorum. Ama kafamı optisyenlik ve iö optisyenlik diye ayırmışlar bunlar arsındaki fark nedir örenmek istiyorum lütfen yardım edermisiniz

 19. Ben duz lise mezunuyum 1999 mf ciyim. Optisyenlik okumak istiyorum ama onceliik saglik meslek lisesinden cikanlara verilecekmis. Rehberlikci turkiye bbirincisi de olsam yine de yerlesememe olasiligimdan bahsetti. Sizce bunlar dogrumu ve ne yapmami onerirsiniz ?

  1. optisyenlik 3b tablosunda yer aldığı için myo önceliği tanınmaz.o rehberlikçine söyle mesleği bıraksın :D

 20. Ben Anadolu lisesi eşit ağırlık bölümü öğrencisiyim optisyen olmayı çok istiyorum olabilir miyim ? bunun için ygs de sayısal ders yapmam gerekiyor mu ?

 21. Merhaba, ben 1996 ticaret lisesi mezunuyum. üniversitede MYO Muhasebe mezunuyum. Ben mezun olduğumda ek puan olayı vardı o yüzden marmara üniversitesine girebilmiştim. optisyen bölümüde sağlık meslek yüksekokulu olarak geçiyor. Ben 4 yıllık olduğunu duymuştum. Birde bu diplomayı almam için nasıl bir yol izlemeliyim? mesela ben ticaret mezunu olarak sınavda hangi bölümden nasıl net çıkarmalıyım?

 22. ben zir fak mezunuyum. ve düz lise çıkışlıyım. üniv bitmesine rağmen 2013 sınavına girmek istiyorum. meslek lisesi çıkışlı olmadığım için bu bölüme girme şansım varmıdır? eğer varsa hangi sınavlara girip hangi bölümlerden soru çözmem gerekli. yardımcı olursanız çook sevinirim. şimdiden teşekkürler…

  1. merhaba bu bölüme girmek için illa meslek lisesi cıkışlı olmak gerekmiyor bende düz lise eşit agırlık mezunuyum ve bu bölüm sayısal olmasına ragmen yerleştim önemli olan aldıgın puan. Bu bölüm için ygs sınavına girmen yeterli ygs1 puanı ile alıyor

  2. sigoş normal ygs sınavına girmen yeterli. üniversite bittirdiğin için bazı derslerden muafda olacaksın .

  1. Makinelerin malın dekorun iş yerın minimum 100.000.00tl(yuzbinlira) ıyı bı cam kesme makinası alıyım dersen sadece makinanın fiyatı bu benim işyerımde mr.blue adlı bi makina var fiyatı 150.000.00 tl dekoru mali asagı yukarı 400.000.00 tl civarında az maliyet harcıyacagın bi iş degil

 23. ben optisyenlik bölümünü okumayı düşünüyorum.fakat endişeliyim.2 yıllık bir bölümün ileride getirisi ne kadar olabilirki.bir bilgisi olan varsa yardım edebilir mi?

  1. Artık eskisi gibi degil cok fazla mezun verıyor su an işyerı acmaya kalksan minimum yuzbin maksimum 2 3 milyona varan bi maliyeti var yada diplomamaı kiraya verıyım dersen asagı yukarı bin ila bin besyuz arasında degişir ama bu suan için gecerli ilerde fiyatları cok dusucek bu kadar mezun verıldıkcı artı meslek her gun kotuye gidiyor

 24. optisyenlik bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum. Optisyen olunca kendi adıma gözlükçü işyeri açabilirmiyim. Ayrıca gözlükçülük ruhsatı şartmıdır şartsa gözlükçü ruhsatı için şartlar nelerdir.
  teşekkür ederim

  1. Sart il saglıkla anlasma yapman ve heryıl yenilemen gerekiyor ve anlasma kosullarına uymazssan ılk seferde ceza yersın sonra dıploman gecıcı olarak feshedilir 2 3 yıl ve anlasma sartları cok zorlayıcı orn: recetede adresı yanlıs yazdın yada sısteme kaydederken harf hatası yuzunden hastanın goz numarasını yanlıs yazdın o ay ıcınde recete tutarının 10 katı ceza yersın veya teftıse gelindiğinde iş yerınde bulunmazsan ve herhangı gecerli bi sebebin yoksa ( rapor vb) 5 bıntl ceza yersın ıkıncıde dıploman feshedilir

 25. lise sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum 2 yıllık tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümü yüksek okul olarak bitirdim.tekrar bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istedim optisyenlik sınavla artık kabul oluyormuş yeni öğrendim.ben şimdi seneye sınava girersem en az kaç puan almam gerekiyor?teşekkür ederim.

 26. ben unıversıtede hemşireyım çalısıyorum optısyenlik yapabılır mıyım ıkısı bır arada olur mu?

 27. selamlar ben kdz ereğliden esma ben gözlükçülük işi yapmak istiyorum fakat sadece deneyimim var 4 yıl kadar çalıştım nasıl bu işi yapabilirim gerekli şartlar nelerdir şimdiden teşekkürler

 28. merhaba arkadaşlar ygs sınawından düşük puan aldım sınavsız geçiş hakkımız warmı optisyenliğe ?

 29. ortaöğretim ebelik bölümü mezunuyum ..optisyenlik önlisansa sınavsız geçiş yapabilirmiyim?

 30. hepiniz saçmalamışsınız sen irem özellikle ne iflası iyi yerde açarsan paranın dibine vurursun

 31. çook açıkta eleman var söylüyüm paranız varsa girin ve dükkan açın ama kimse diploma kiralayamıyoo zaten çok tehlikeli mesul müdürü oluosun ve sıkıntı çıkarsa sen mesulsun

 32. Artık özel unıversıtelerın acılmasıyla bır onemı kalmadı her gun bınlerce gozlukcu kepenk kapatıp iflasın esıgınde paralarını alamıyan optısyenler meslegi ayaga dusurduler

  1. Sana sonuna kadar katılıyorum ırem bende optikçiyim ilk actıgım xaman bizim semtimizde 11 gozlukcu vardı suanda 3 e dustuk

 33. Düz lise mezunu olarak optisyenlk kazanma ihtimalimiz nedir. Yani MYO kazanacak puanı aldığımızda kesinlikle o bölümü kazanıyor muyuz? Sağlık meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı olduğu için bu bölümlerin hepsini doldurduğu söyleniyor? Bu konuda bilginiz var mı?

 34. merhabalar. 1992 düz lisemezunuyum .işletme bölümü mezunuyum.bu sene ygs ye gireceğim fakat bu bölümee sml. mezunları sınavsız geçiş yapıyorlarmış bir de yeni sistemde biz eski mezunların örgün üniversitede bu bölümde okuma şansı yok mu?bu bölümü okuyup mağaza açmayı düşünüyordum. lütfen özel üniversitelerdede şansımız yok. teşekkürler

 35. sağlık meslek lisesi ebelik, sonrasında AÖF hemşirelik ön lisans ve son olarak hemşirelik lisans mezunuyum.optisyenlik bölümüne sınavsız geçiş yapabiliyor muyum?

  1. bugün üniversite sınavına girdim.optisyenlik bölümü okumak istiyorum puanımın kaç olması gerekiyor girebeilmem için yada paralı tercih edersem puan gözetiliyormu şimdidedn tşkler..

 36. oğlum açık lisede okuyor şimdilik bir gözlükçüde çalışıyor ne zaman optik bölümüne geçebilir yaşı 17

 37. Merhabalar,
  Ben 4 yıllık işletme mezunuyum.
  Gözlükçü açmak istiyorum ama optisyenlik ruhsatı almam gerekiyor.
  Yeniden üniversite sınavlarına girip okulamı gitmem gerekecek, akşam okulu varmıdır (istanbulda), Yada belli bir programa yada eğitime katılıp sonunda böyle bir ruhsat alabiliyormuyum? Konuyla ilgili bilgisi olanların benimle paylaşmalarını rica ederim.

 38. ben busene liseye başlıycam optisyenliği lisesivarmı nasılokunuyo tercihlerde nediye geçiyo yardım edermisiniz

 39. optisyenlik bölümü tercih etmeyi düşünüyorum fakat bu bölümü bitirdiğimiz kendi iş yerimizi açma imkanımız var mı ?yani mezun olduğumuzda bize iş yeri açma belgesi gibi bir sertifika veriliyor mu ? lütfen bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum

 40. hemşirelik lisans mezunu biri bu bölümü okumak için tekrar sınavamı girmesi gerekiyor,sonuçta bazı dersler ortak gözüküyor,drek geçiş gibi birşey var mı?

Bir Cevap Yazın

Top