8:36 pm - Çarşamba Mart 22, 2017

Ömer Seyfettin Forsa Özeti

Cuma, 16 Eylül 2016, 21:52 | Güncel | 31 Yorum

9789758602728Kara Memiş adında yaşlı bir Osmanlı gemici varmış. Bu gemici tek başına hayatını devam ettirir ve gemilerde yaşarmış. Bu Kara Memiş’in bir de oğlu varmış ancak oğlu ile küçük yaştayken bağlarını koparmıştır bu nedenle de tek başına yaşıyormuş.

Günlerden bir gün Kara Memiş, Osmanlı düşmanlarının gemilerinde esir düşmüştür ve uzun yıllar boyunca korsan kadırgalarında esir düşmüştür. Bu süre içinde Karar Memiş, vatanına büyük bir özlem duymuştur bununla birlikte çektiği eziyetler de onu oldukça yormuştur ancak Kara Memiş kişiliğini ve karakterini hiç bozmamıştır ve bir gün elbet bu esaretten kurtulacağını ve bir gün Osmanlı gemilerinin onu bu esaretten kurtaracağını düşünerek kendisini teselli etmiştir.

Kara Memiş’in uzun yıllar sonra yaşlanması üzerine düşman gemiciler Osmanlı gemicisi olan Karar Memiş’i yalnız bir adaya bırakıp terk etmişlerdir. Bu adada kaldığı süre içinde gözünü ufuklardan almayan Kara Memiş asla ve asla umudunu yitirmemiştir ve günlerden bir gün bir Osmanlı gemisinin yaklaştığını görmüştür ve bu geminin kaptanı da yıllardır görmediği oğlu Turgut çıkmıştır.

Ömer Seyfettin Forsa Hikayesinin Özeti Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

31 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ömer Seyfettin Forsa Özeti"

 1. Anonim dedi ki:

  İnşallah öğretmen 100 verir

 2. Sümeyye dedi ki:

  Ohh teşekkürler çok iyi yapmışlar

 3. Cansu dedi ki:

  Çok iyimiş ögretmen 100 verdi iki sözlume

 4. Sümeyye dedi ki:

  Çok güzel bayıldım

 5. napcan ismimi dedi ki:

  deftere yazarken ellerim koptu ama güzel :)

 6. sudenaz dedi ki:

  bnc süper 100 aldım bn holley be

 7. FURKAN dedi ki:

  TURKCE ODEVİ İCİN KULLANDIM 100 ALDIM

 8. rabia dedi ki:

  hikayenin devamı nerede acaba oğlu gelince ne oluyo yani

 9. Olcay dedi ki:

  Hikayede Kara Memişi zavallı sıradan bir denizci gibi tasvir etmişsiniz. Oysa namı duyulmuş, saraydan bile davet alıp serüvenleri dinlenmiş bir kaptandır. Üstelik esir düştükten 20 yıl sonra bir adaya terk edilmemiş, köle olarak satılmıştır. Tek doğru vurguladığınız şey her olumsuz ve kötü şart altında ve yaşı kaç olursa olsun kendi değerlerini hep korumayı bilmesidir. Ayrıca bu hikayr zaten kısa hikaye kategorisinde yazılmış bir eser iken özet de nedir, özetinden okumaya meyletmek de nedir? Gençlerin yapacak daha büyük işleri mi var? Bu eser öyle yorumda yazdığı gibi 160 sayfa değil. Ömer Seyfettin’in seçme hikayelerini kitaplaştırdılarsa ancak tümünün sayfa sayısı bu kadar tutar. Bu hikaye başlı başına 3 sayfa civarındadır. Bu kadarcık şeyin bile özetini arayan zihniyete ne diyeyim???

 10. Nil dedi ki:

  Çok yeterli olmuş gayet güzel ellerinize sağlık ?

 11. hande dedi ki:

  çok güzel teşekkürler

 12. selen dedi ki:

  Çok iyi yaaa süperr????

 13. iclal dedi ki:

  gerçekten harika iyiki varsın, derszamanı ekibi Allah razı olsun.

 14. we are one dedi ki:

  arada katmanız gereken önemli bilgiler vardı bu arada adaya atmamışlar adada olan birisine satmışlardır. düzeltiyim dedim ayrıca sonunda kara memiş oğlunu ggörünce heyecanlanıp bayılır ve uayndığında oğlu ben karaya cenk için çıkıyorum der babası bende geleceğim diye inat eder oğlu kabul etmez çünki babası çok yaşlıdır ama babası bir anda gençleşircesine doğrulur ve şu sözü söyler”vatan,al bayrağın dalgalandığı yer değil midir? dedi.

 15. ENES dedi ki:

  Çok sağolun derszamanı ekibi

 16. hilal dedi ki:

  Bu kitap kac sayfa

 17. hilal dedi ki:

  Kac sayfa bu kitap

 18. selin dedi ki:

  Birazuzun olsayfi olutdu icerigi fena degil

Yorum Yazın