Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2018

Oltu Taşının Ülke Ekonomisine Katkısı

Oltu taşının ülkemiz için ekonomik değeri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Oltu taşı Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum ilinin kuzeydoğu kesiminden çıkarılmaktadır. Oltu taşı yarı değerli bir taş olduğundan dolayı ülke ekonomisine de oldukça faydalı bir taştır. Oltu taşı kolay işlenebilen kıymetli bir taştır bu nedenle oltu taşı, takı ve ziynet yapımında fazlasıyla kullanılmaktadır.

Oltu taşı genel olarak siyah renkte çıkarılmaktadır. Oltu taşı karbon bileşenlerinden oluşarak yer altından çıkarılmaktadır. Başka renklerde çıkarılıyor olsa dahi oltu taşının genel olarak siyah olanı tercih edilmektedir. Oltu taşları genellikle bayan takılarının yapımında ve erkekler için tesbih yapımında kullanılmaktadır bu nedenle de oldukça önemli bir taştır.

Geçmişten günümüze kadar küçük çaplı atölyeler bulunmaktadır ve bu atölyelerin işçiliği babadan oğula devam etmektedir ve bu atölyelerde aletlerin yardımıyla birlikte el yapımı olan ürünler meydana getirilmektedir. Ülkemizde ise 3213 sayılı Maden Kanunu ile ise oltu taşı kıymetli taşlar arasına eklenmiştir yani oltu taşının kıymetli bir taş olduğu tescil edilmiştir.

Oltu taşı kıymetli bir taş olduğundan dolayı oltu taşından elde edilen ürünler de oldukça maliyetli ürünlerdir ve bu nedenle ülke bazında ithalat ve ihracat yapılmaktadır. Bu açıdan ülke ekonomisine de oldukça katkı yapmaktadır.

Oltu Taşının Ülke Ekonomisine Katkısı Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Elif Nur Karadeniz dedi ki:

  Gamze sen saf mısın? Oltu taşı Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. CÜMLETEN HEPİNİZE YAZIKLAR OLSUN

 2. Gamze dedi ki:

  Oltu taşının nerede çıkarıldığını bilmiyordum çok şaşırdım şu an.

  1. Anonim dedi ki:

   Araştırsaydın

  2. Cemre dedi ki:

   Oltu taş Doğu Anadolu bölgesinden çıkarılıyor

  3. Anonim dedi ki:

   Oltu taşı doğu anadolu bölgemizde çıkarılır

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları