Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2018

Oliver Twist Özeti Kısa

Oliver Twist Özeti Kitap özeti, Oliver Twist kitabının kısa özeti

Charles Dickens tarafından kaleme alınan bir çocuk kitabıdır ve esas adı Oliver Twist; or, The Parish Boy’s Progress’tir. Eser 1837 yılında yayınlanmıştır.

Kitabın özeti:

Annesi doğum sırasında vefat eden Oliver Twist adını yetimhane müdürü Bay Bumble’dan almıştır. Çocukluk çağını Bayan Mann ile geçiren Oliver sıkıntı dolu bir çocukluk geçirir. Aç kalır ve türlü cezalara maruz kalır. 11 yaşına geldiğinde evlatlık olarak bir yere gönderir ve yaşamı daha da zor hale gelir. Evlatlık olarak gittiği yerde Bay Sowerbery cenaze işlerinde çalışan bir insandır. Oliver onun yanında mutsuzdur ve bu sebeple evi terk eder. Londra şehrine gitme kararı alır. Yolda karşılaştığı Jack Dawkins onun yan kesicilerin arasına karışmasına sebep olur. Hırsızlık yaptığı sırada onu yakalayan iyi kalpli Bay Brownlow oliver’ı kendi yanına alıp oğlu gibi yetiştirme kararı verir. Fakat suç çetesi Oliver’ın yakasını bırakmaz. Onları ihbar etmelerinden korkmaktadırlar. Oliver yeni tehlikelerle yüz yüze gelir. Ancak Dr. Losborn ve Brownlow ile tanışmasının sonucunda yeni sürprizlerle karşılaşır.

Bu olayın sonucundan Oliver’ın yaşamı değişir. Fark etmeden çetenin içine düşmüştür. Günün birinde Dawkins hırsızlık yaptığı sırada Oliver pakik yapar ve kaçar. Mendilinin çalındığını fark eden Brownlow Oliver’ın çaldığını sanıp onu yakalamaya karar verir. Oliver bütün yaşamını Brownlow’a özetler. Brownlow onun haline üzülüp aile bulmasına yardımcı olmak için yemin eder. Oliver’in dürüst bir insan olup olmadığını test etmek için onu kitapçıya çok miktarda parayla yllar ve kitap almasını ister. Yol üzerinde Fagin’in dostu olan William Sikes onu kaçırıp Fagin’e getirir. Fagin ise Oliver’ın tamamen onlarla olması için suç işlemesi gerektiğini düşünür. Bu sebeple William’ın düzenleyeceği bir hırsızlıkta yanında Oliver’ın da olmasını söyler. Soygun gecesi Oliver pencereden girdiği sırada hizmetçi tarafından vurulur. William ve arkadaşları oradak uzaklaşıp Oliver’ın evi etrafındaki bir hendeğe bırakırlar. Olaydan iki gün geçtikten sonra Oliver uyanıp yarı baygın bir halde eve doğru yol alır.

Polis ise Bill Sykes’ın peşine düşer. Oliver’ın suçu olmadığını anlayan Brownlow ise onun güvenliğinden kuşku etmektedir. Polisin Sykes ve Oliver’ı, Toby Crackid’in Londradaki çetelerin yaşadığı yere kadar takip ettiğini duyduğunda bu kuşkuları iyice fazlalaşır. Sykes Oliver’ı rehin alır ve polisten bu şekilde kurtulmayı planlar. Ancak Sykes kendi sonunu hazırladığının farkında değildir. Sevdiği bir köpeğin sesi onun sonunu hazırlar. Bir an köpeğin havlaması ile boynuna geçirilen ipten kurtulmaya çalışırken havada asılıp ölür.

Fagin ve Smies’i yakalayan kişi Monkstur ve Oliver’e kalan kalıta konmuştur. Dr. Losbom ve Brownlow olaylar sırasından Oliver ve annesine kalan bu kalıtta yaşayan Monks’a ulaşırlar. Ondan kalıtın bir kısmını alırlar.

Bu sayede Brownlow ve Oliver yeniden kavuşurlar. Bir süre sonra oliver ile Mr. Brownlow New Gate ceza evinde zamanla ruh sağlığını kaybeden Fagin’i görmeye giderler. Fagin ona sarılır ve gizli tutuğu mücevherleri Oliver’a teslim eder. Ona hep iyi davrandığını söyler. Oliver’ı oradan çıkartırlar ve Fagin arkasından geri gel diye seslenir. Dr. Brownlow ve Oliver Twist güneşe doğru ilerleyip hayatlarına yeni bir başlangıç yaparlar.

Oliver Twist Özeti Kısa Bilgisini aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nur dedi ki:

  Resmen kitabı yazmışsınız👎

 2. Nur dedi ki:

  Resmen kitabı yazmışsınız 👎

 3. Serya kartal dedi ki:

  Çok fazla yaa

 4. Anonim dedi ki:

  size çok teşekkür ediyorum!!!!

 5. merve dedi ki:

  Hiç böyle güzel okumadım her şeyi süper anlatmışlar.

 6. yusuf dedi ki:

  çok kısa dahasını istiyorum

  1. Defne dedi ki:

   Çok mu kısa bence tam hemen okumalık hemen yazmalık tam kıvamı harika bir yazı .. Tebrikler.

 7. gamze dedi ki:

  sağ olun oliver twist olayın geçtiği yer lazımdı özeti yazdım öğretmen kesin beğenecek. :)

 8. kübra dedi ki:

  Merhaba ben kübra Oliver Twist kitap Özeti sevdim. Kim yazmışsa yüreğine sağlık.

 9. Unicorn dedi ki:

  Sonu çok yalan. Kitap öyle değil.

 10. tunay dedi ki:

  odevde lazım oluyo hemde cokk

 11. Panda 🐼 dedi ki:

  İğrenç kitaptan hiçbir şey anlamıdım

 12. melike dedi ki:

  çok güzel ya sağolun var olun

 13. ali dedi ki:

  çok güzeldi

 14. ege dedi ki:

  sag olun var olun tesekkurler yardımcı oldu baya

 15. Mehmet dedi ki:

  aynn ödevime de yardımcı oldu saolun

  1. yaren dedi ki:

   (omg sg) inanılmaz bayıldım ama daha kısa olsa daha iyi olurdu neyse tüm kitabı okumaktan bin kat iyi

 16. misafir :D dedi ki:

  ÇOk acıklı ve çok güzelllll

 17. yasmina hacı dedi ki:

  çok beğendim…

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları