Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Nisan 2017

Okuma Yeteneğini Geç Kazanan Çocuklar

Okuma Yeteneğini Geç Kazanan Çocuklar

İlkokul 1. sınıfa bu yıl başlayan ve hâlâ okuma yazmayı sökemeyen çocuğu olan anne-babalar bu önerilere dikkat ! Okulların 1. yarıyılı sona ermek üzere, çocuğunuz okuma yazmayı en azından orta derecede sökmüş olması gerekiyor. Aksi bir durum varsa çocuğunuz öğrenme güçlüğü çekiyor demektir. Bu durumu fark edip gerekli önlemleri almak en çok sizin sorumluluğunuzda.

Çocuğun yaşı, zihinsel kapasitesi ve eğitim şartları dikkate alındığında; okuma-yazma, yazılı olarak kendini ifade edebilme ve matematiksel tespitlerde akranlarına göre bir gerilik ve geç algılama varsa çocuğunuz öğrenme noktasında güçlük çekiyor demektir. Öğrenme güçlüğü çekmek ile zeka geriliği kavramları aynı anlama gelmez. Kişi zeka olarak normal hatta yaşıtlarından ileri seviyede olmasına rağmen; onlara göre daha geç öğrenebilir. Dolayısıyla kavramları birbirleriyle karıştırmamak gerekir. Genel olarak bakıldığında okul çağındaki çocukların yaklaşık %5’inde bu durum görülmektedir. Okul çağı dışındaki insanları da eklersek bu oran %10’un üzerine çıkmaktadır.

cocukkitap
Her çocukta bu sorun çeşitli şekillerde görülebilir. Kendini yazılı olarak ifade edememe ,matematiksel işlemler konusunda yetersiz kalma, okumayı geç sökme şeklinde belirtileri vardır. Bu belirtilerin tamamı bir çocukta görülebileceği gibi tek tek de yer alabilir. Öğrenme güçlüğünü çeken öğrenciler, okuma yazmayı aslında sökmüş olmalarına rağmen hızlı okuma konusunda sorun yaşarlar. Okurken duraksama, yanlış okuma belli başlı işaretleridir. Yavaş okunduğunda gayet doğru ve hecelerine uygun şekilde okuma yaparlar. Çocuğunuzda öğrenme güçlüğü olduğu konusunda bulgular elde etmek için, okulların ikinci dönemini bekleyin. Çünkü şu zamanda, çocuklar henüz okuma yazmaya geçmiş durumdalar. İkinci dönemden itibaren seri okumaya geçeceklerinden ilgili sorunu daha net bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Öğrenme güçlüğü olduğunu ya da farkettiğiniz çocuğunuzu uzman bir psikiyatriste göstermeniz gerekir. Psikiyatristler bu şekildeki çocuklara net bir tanı koymak adına; onlara çeşitli testler uygularlar. Yazımın başında da belirttiğim gibi bu test; yazma,okuma ve matematiksel işlemlere zamanında ve doğru tepki vermek olarak sıralanır. Çocuğun hangi alanda öğrenme güçlüğü çektiği tespit edilir ve bu alan ile mücadele etmek yerine ; nispeten başarılı olduğu alanlara yönlendirilir.

Çocuğunuz belirli alanlarda öğrenme güçlüğü çekebilir. Böyle durumlarda ailelerin çocuğu, zorlandığı alana ısrarla yönlendirme hatasına düşmemeleri ; onları kendilerini gerçekleştirebilecekleri alanlara yönlendirmeleri psikolojik olarak oldukça önem arz etmektedir. Bu durumdaki çocukları, normal olan arkadaşlarıyla kıyaslayıp üzerlerinde psikolojik baskı oluşturmak onları güven yetersizliğine, sosyal çekincelere ve kişisel güvensizliğe itebilir. Çocuğun zorluk çektiği alandaki eğitimi sistemli ve profesyonel bir şekilde yürütülmelidir.

Osymtr.Com yazarı ve Pedagoji Uzmanı Ayşegül YILMAZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gulsah dedi ki:

  Kızım 2 te geçti okuymiyo

  1. R. dedi ki:

   Annesi yazamıyorken kızın okumaması normal

 2. nagis dedi ki:

  oglum 1.sinifa basladi hala okumayi sokemedik matematik ve ezberi iyi ama okumayi sevmiyorum diyo

 3. nagis dedi ki:

  oglum 1.sınıfa basladi ama hala okumayi sokemedi matematikte cok iyi ezberide iyi ben okumayi sevmiyorum matematik seviyorum diyo birturlu okutamiyoruz

 4. sevcan dedi ki:

  benın oglum 2.sınıfa gıdıyor gec algılaması var ve okumayı daha yenı ogrenıyor derslerle hıc ılgılenmıyor ve bıraz sımarık oyuna cok duskun derslerını zorla yaptırıyoruz ve okul arkadaslarına zarar verıyor okulda huzursuzluk yaratıyor ogretmenlerı cok sıkayetcı zıhınsel testler yaptırdık pıskolaga goturduk bır sonuc alamadık bununla ılgılı bıze yardımcı olursanız sevınırım

 5. alev dedi ki:

  oglum 1.basladı daha yazamıyorbana yardımcı olursunus insalah

 6. yelız genc dedi ki:

  benım kızım 4 sınıfa gıdıyor yalnız okuması bırıncı sınıf cocugu gıbı berslerıde cok ıyı deyıl sureklı kıtap okutuyorum ama bırturlu duzelmedı ne yapacagımı bılemıyorum yardımcı olursanız cok sevınırım

 7. canan dedi ki:

  Umarım bana yardımcı olursunuz Teşekkürler

 8. canan dedi ki:

  Oğlum okumayı sökemedi evet birde şu var 6buçuk aylık doğdu bundan bir problem olabilirmi sizc

 9. memolı kılınc dedi ki:

  yahu ben hic birsey anlamiyom yani beynim kalin ne yapacam acaba psikolojik mi

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları miraç kandili mesajları