Öğrencilerin Öğretmenlerinden Beklentileri

Anne babanın öğrenciden beklentisi, öğretmenin öğrenciden beklentisi gibi ana konulardan önce öğrencinin öğretmenden beklentisini açıklamak istiyoruz çünkü eğitimin başlıca yapı taşı öğrencilerdir. Amerika ve uluslararası araştırmalar neticesinde ulaşılan bilgileri derleyip siz değerli öğretmenlerimize sunuyoruz, umarım dikkate alırsınız.

Bir öğretmen olarak öğrencinizle ikili diyalog içerisinde olmanız ve sürekli güler yüzlü olmanız öğrenciye verdiğiniz değerin ve saygının bir göstergesidir. Bu sayede sevgi karşılığında sevgi görme eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Göz iletişimini asla koparmamalı ve öğrencinizi dikkatle dinlemelisiniz. Gerektiğinde okuldan sonra 20 dakika herhangi bir öğrencinize ayırıp onun sorunlarını dinleyebilir ve arkadaşça öneriler sunabilirsiniz. Böylece öğrenciniz artık öğretmen karşısında sıkılma eylemini gerçekleştirmeyecek ve derste daha aktif rol oynayacaktır.

etutogretmen

Bir öğretmen olarak öğretimden önce eğitimin geldiğini çok iyi biliyorsunuz. Bunun için öğrenciyi yüreklendirmeli ve hayal gücünü geliştirebileceği ödevler vermelisiniz. 100 soru çöz getir ödevi pekte öğrencinin ilgisini çeken bir ödev şekli değildir. Ki bu soruları çözdü diye öğrencinize sen doktor olabilirsin diyemezsiniz.

Bir öğretmen olarak öğrencilerinizin özel zevklerini bilmeli ve ara ara etkinlikler düzenleyerek sınıfın motivasyonunu üst seviyede tutmalısınız böylece derse katılım oranı artacağı gibi en sevdiğim öğretmenim diye başlayan diyaloglarına şahit olabileceksiniz.

Uluslararası değerlendirmemizde en çok gözümüze çarpan ise öğrenciye motive edici post-itler verilmeli ve odasına, defterine asması için şevklendirilmelidir.

Bu ve bunun gibi belirli maddeler sayesinde öğrenci ve öğretmen ilişkisi çok daha ileriye taşınacaktır.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.