Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölümde, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması ile ilgili lisans ve lisansüstü eğitim yapılır. Bölüm, bilimsel katkılarda bulunabilecek ve ülkemizde nükleer teknolojinin kurulması ve geliştirilmesinde çalışacak mühendisler yetiştirmeyi amaçlar. Ülkemizde nükleer mühendislerinin çalışma alanları: oldukça kısıtlı olmasına rağmen Türkiye Atom Enerji Kurumu, Tübitak gibi kurumlarda ve üniversitelerde çalışabilirler.

Programın Amacı: Nükleer enerji mühendisliği bölümünün amacı nükleer enerjinin üretilmesi, geliştirilmesi ve barışçı amaçlarla kullanılması ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Nükleer enerji mühendisliği, teknolojiye ve bilgisayarlardaki gelişmeye paralel olarak gelişmiştir. Nükleer enerji mühendisliğinde karışık gerçek sistemler için analitik hesap yapma olanağı olmadığından hesaplamaların çoğu sayısal olarak bilgisayarlarda yapılır. Bu nedenle, bu alanda bilgisayar programlama ve sayısal matematik en çok kullanılan araç durumuna gelmiştir. Nükleer enerji mühendisliği araştırıcı, geliştirici, kurucu, üretici ve yönetici bir mühendisliktir. Lisans eğitiminin ilk üç yılı nükleer enerji mühendisliğine hazırlık yıllarıdır. Bu yıllarda nükleer enerji mühendis adayı beş yarıyıl matematik, altı yarıyıl fizik, bilgisayar programlama, termodinamik, akışkanlar mekaniği, mukavemet, malzeme bilgisi, ısı iletimi, ısı makineleri, elektronik ve çeşitli ölçme teknikleri laboratuarları, teknik çizim gibi temel mühendislik dersleri alır. Lisans eğitiminin son yılında nükleer enerji mühendisliğinin temelini oluşturan nükleer reaktör fiziği, mühendisliği, kontrolü gibi dersler ve bu derslerin yanı sıra uygulamalara da önem verilir. Ayrıca yaz aylarında iki ay nükleer bir kuruluşta staj zorunluluğu vardır. Gereken Nitelikler: Nükleer enerji mühendisliği alanında eğitim görmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe ve analitik düşünme gücüne, fizik bilimine karşı derin bir ilgiye ve bilimsel meraka sahip, yaratıcı kimseler olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Nükleer enerji bölümünü bitirenler “Nükleer Enerji Mühendisi” ünvanını alırlar. Nükleer enerji mühendisi nükleer enerji ile çalışan elektrik santrallarının tasarımı, yapımı, işletmesi ve geliştirilmesi gibi işlerde çalışır.

Çalışma Alanları: Nükleer enerji mühendisleri Türkiye Atom Enerjisi ve Endüstri Kurumu ve TÜBİTAK gibi araştırma kurumlarında ve üniversitelerde çalışabilmektedir. Halen ülkemizde nükleer enerji mühendislerinin iş alanları oldukça sınırlı olmakla birlikte teknoloji ilerledikçe bu mühendislik alanının hizmetlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir, Nükleer Enerji Mühendisliği Ne İş Yapar, Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları, Nükleer Enerji Mühendisliği İş İmkanları, Nükleer Enerji Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Nükleer Enerji Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Nükleer Enerji Mühendisliği Tanıtımı, Nükleer Enerji Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Nükleer Enerji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Nükleer Enerji Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Nükleer Enerji Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

9 yorum

  1. Bu Mühendisligi cok ama cooooook istiyorum. Ama bu Mühendisligi olursam eger bazı turk bilim adamları gibi ülkesini satıpta yabancılara calısmayı deil ülkeme hizmet icin istiyorum

  2. Her okuldan çıkan bu mesleği olabilir mi? Ben İmam Hatip lisesindeyim. Bu mesleği çok olmak istiyorum.Fen ve matematik alanında iyiyim.Sayısalım fakat okul el vermiyor.Ben dışardan elim geldiğince çalışıyorum.Bana ne tercih edersiniz?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.