Nevşehir Nüfusu

Nevşehir TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Nevşehir nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Nevşehir nüfusu kaç ve Nevşehir hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Nevşehir İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Nevşehir Nüfusu : 285.190

nevşehir

 Adını Farsçada “yeni” anlamına gelen “nev” kelimesinden alan Nevşehir, İç Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. İlin merkez ilçesi dahil toplamda sekiz ilçesi vardır.

20 Temmuz 1954 tarihinde il olan Nevşehir’in resmi alan kodu 384, il plaka kodu 50’dir.

Nevşehir’de verimli ovalara rastlamak çok zordur bu sebeple bölgede tarım da gelişmemiştir. Kızılırmak şehrin içinden geçer fakat çok derinden aktığından sulamada kullanılamamaktadır.

Bölgedeki tüf tabakalarının aşınması sonucu bugün peribacası adı verilen şekiller oluşmuştur. Peribacaları şehir turizmini önemli ölçüde etkilemektedir. Bölge halkının geçim kaynaklarının büyük çoğunluğunu peribacalarını görmeye gelen turistlerden elde edilen gelir oluşturmaktadır. Peribacalarının bulunduğu Göreme’de pek çok konaklama tesisi yer almaktadır.

İlin Bitki örtüsü incelendiğinde genellikle bozkırlara rastlanır. Nevşehir’de ormanlar yok denecek kadar azdır. il, yer altı kaynakları bakımından ise oldukça zengindir.

Nevşehir Toplam Nüfusu: 285.190

Nevşehir Nüfusu 2017 2018 ve Nevşehir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.