Nevruz Bayramı Nedir Neden Kutlanır

Nevruz Bayramı Neden Kutlanır, Nevruz Bayramı Nedir

Nevruz bayramı Türkler’in Ergenekon’dan çıkışından sonra kutlanmaya başlamıştır. 5000 yıllık eskimeyen bir gelenektir. Farsça’da yeni gün anlamına gelir. Bağ bozumu, Ergenekon, Bozkurt adlarıyla da anılan bir şölendir.

Orta Asya Türki Cumhuriyetleri’nin tümünde Nevruz bayramı resmi bayram ve tatil günü olarak ilan edilmiştir. Bu gün eğlence ve şenlik günüdür. Bu günde kederli olmak büyük ayıp olarak nitelendirilir. Kutlamalar bölgelere ve ülkelere göre farklılık gösterir. Yemekler yapılır, müzikler çalınır, şarkılar söylenir. Topluca yenilen nevruz yemeğinin ardından nevruz ateşi yakılır ve geleneksel olan bu törende herkes bu ateşin üstünden atlar.

nevruz bayramı

Ebul Gazi Bahadır Han’ın Şecere-i Türki adlı kitabında 400 yıl boyunca etrafı yüksek kayalıklarla çevrili vadiden kurtulan Türkler’in baharın başladığı gün buradan kurtulduğu ve özgürlüklerine kavuştuğu belirtilmektedir. Baharın başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart Türkler için bir kurtuluş günüdür aslında. Orta Asya’da yaşayan Türkler bugün Ergenekon destanını okuyarak eğlenceler düzenler. 12 hayvanlı Türk takviminde Nevruz günü baharın gelişinin ve doğanın yeniden doğuşunun yıldönümü olarak belirtilmiştir. Bugünlerde ortaya çıkan kardelen çiçeği bu nedenle Nevruz çiçeği olarak da adlandırılmıştır.

Nevruz Bayramı Kutlaması ve Nevruz Bayramı Nedir Kısaca Düşüncelerinizi Aşağıya Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.