7:32 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Nene Hatunun Hayatı Kısa

Cuma, 16 Eylül 2016, 21:57 | Eğitim Dünyası | 7 Yorum

Nene hatunun hayatı kısaca hakkında bilgi kısaca, Nene hatunun hayatı kısa

1857 yılında dünyaya gelen Nene Hatun kahraman Türk kadınlarından biridir. Dini çalışmaları olmuştur ve Türk tarihinde önemli bir yer almıştır.

Tarihe adını Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulması sırasında gösterdiği çabalar ile yazdırmıştır. Türk tarihinde unutulmayan kahraman Türk kadınlarından biridir. 1877 yılında aslında Osmanlı Devleti altında yaşayan Ermeni çeteleri Erzurum’daki Aziziye Tabyası’na saldırmışlardır. Tabyayı korumakla yükümlü askerler uyuyorken askerlerin hepsini kılıçtan geçirerek katletmişlerdir. Bu düşmanca hareketin ardından da Rus askerleri tabyaya girerek burada üstünlük sağlamışlardır.

Olaya şahit olan Erzurum halkı ayaklanarak Tabya’ya yürümeye başladıklarında Nene Hatun da kalabalığın arasında yer almaktadır. Olaydan bir gün önce de Nene Hatun’un abisi Hasan da cephede yaralandıktan sonra evine dönmüştür; ancak hayata tutunamayarak Nene Hatun’un kolları arasında hayatını kaybetmiştir. Bu acı olayın üzerine tabyadaki olayı duyan Nene Hatun’un 3 aylık bebeği vardır. O yine de direnmekten vazgeçmemiş ve bebeğini emzirdikten sonra Allah’a emanet ederek kalabalığa katılır. Evinden çıkmadan önce abisinin tüfeğini de yanına almayı unutmamıştır.

Kahramanca hareketleri nedeniyle ölmeden birkaç ay önce Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçilen Nene Hatun, zatürre hastalığına tutulur. Hastalığı sonucu 22 Mayıs 1955’te 98 yaşındayken Erzurum’da hayatını kaybetmiştir.

nenehatun

Nene Hatunun Hayatı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Nene Hatunun Hayatı Kısa"

 1. Anonim dedi ki:

  Güzel proje ödevinden 100 aldim

 2. Adınız ... dedi ki:

  Öğretmenim bayıldı performas ödevime yüz verdi çok teşekkürler 😉😯😐😄😃😂😠😇adım Nehir

 3. Adınız ... dedi ki:

  güzel ya iste daha ne istiyorsunuz?

 4. Anonim dedi ki:

  ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜR EDERİM ÖĞRETMENİM ÇOK BEYENDİ

 5. olgun dedi ki:

  çok uzun olamazzz

 6. Doctor kaan dedi ki:

  hayat ola hayır ola

 7. Gizem kocamaz dedi ki:

  Harika olmus kisa ve oz teşekkürler

Yorum Yazın