Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2019

Naim Süleymanoğlu Kimdir Hayatı Ve Başarıları

Aşağıda Naim SÜLEYMANOĞLU kimdir hayatı ve başarıları kısaca olarak ele alacağız.

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasında dünyaya gelmiştir. Bulgaristan göçmeni Türk halter sporcusu olarak tanınmaktadır. 1990’lı yıllarda Bulgaristan’da meydana gelen bazı siyasi faaliyetler nedeniyle göçlerin hızlanması söz konusu olmuştur. O dönemde göç eden halk Türkiye’ye sığınmıştır.

Naim Süleymanoğlu, halter alanında çalışmalar yapan ve vücudunu buna göre geliştirerek sürekli rekorlar peşinde koşan biri olmuştur. Türkiye vatandaşlığının ardından Türk milli atleti olarak halter şampiyonalarına katılmaya başlamıştır. Birçok kiloda rekorlar kırarak adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.

Halter branşında olimpiyat ve dünya şampiyonu olarak tarihe geçmiştir. Uzmanlar Naim Süleymanoğlu’nu tüm zamanların en iyi halter sporcusu olarak tanımlamışlardır. Naim Süleymanoğlu kırdığı rekorlarla dünya tarihine geçerek rekorlar kırmıştır.

1988 yılında Güney Kore’nin başkenti olan Seul’de Yaz Olimpiyatları’nda 190 koparmada 152.5 kilogram kaldırarak toplamda 342.5 kilogram kaldırarak Olimpiyat rekoru kırmıştır. Halterde bir başka rekor da silkmede ağırlığının üç katından 10 kilogram daha fazla kaldırarak rekor kırmış ve bunu yapan dünyada tek insan olma özelliğini de kazanmıştır.

Profesyonel sporu bıraktıktan sonra sağlık sorunlarıyla mücadele eden Naim Süleymanoğlu, karaciğer sorunlarıyla uğraşarak siroz hastalığına yakalanmıştır. Karaciğer yetmezliği sorunları nedeniyle 6 Ekim 2017 tarihinde karaciğer nakli yapılmıştır. Bütün bunlara rağmen 18 Kasım 2017 tarihinde de hayatını kaybetmiştir.

Naim SÜLEYMANOĞLU Kimdir Hayatı Ve Başarıları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    merhaba arkadaşlar bu site gerçekten hayran bıraktı, ödevim hemen bitti, benim adım özlem, ben Naim Süleymanoğlu Kimdir Hayatı Ve Başarıları ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz