6:17 pm - Pazartesi Mart 27, 2017

Müzik Ve Edebiyat ilişkisi

Pazartesi, 19 Eylül 2016, 19:40 | Eğitim Dünyası | 1 Yorum

Bu sayfamızda müzik ve edebiyat ilişkisi hakkında bilgi vererek müziğin edebiyat ile nasıl bir ilişkisi vardır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Edebiyat ile şiir birbiri ile bağlantılı olan bir sanattır. Özellikle de edebiyatın şiir kolu müzik ile oldukça yakından ilgilidir. Bununla birlikte düzyazıdaki sözcüklerin ritmik şekilde sıralanışının da müzik ile ilgisinin bulunduğunu söylemek de mümkündür.

Müziğin temel öğesi sestir. Müzisyenler sesler aracılığı ile duygu ve düşüncelerini dinleyenlere aktarmaya çalışmaktadırlar. Edebiyatın malzemesi ise dil yani kelimelerdir. Edebiyatçılar da kullandıkları kelimeler ise düşündüklerini ve hissettiklerini okuyuculara sezdirmektedir. Müzik ile aktarılan düşüncelerde kelimelere ihtiyaç yoktur. Müziğin ritmi, notaların farklı şekillerde tonlanması kişide belli başlı duyguları uyandırmaktadır. Zaman zaman da müziğin arkasına eklenen sözler müzik sanatını edebiyata biraz daha yaklaştırmaktadır.

Eski çağlarda ortaya konan müzik eserlerine sözlerin eklenmesi ile edebiyat sanatının temeli hazırlanmıştır. Bilhassa tek Tanrılı dinlerde müzik parçalarına sözler eklenmiş bu da dinsel müzik denilen türün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Edebiyatın Diğer Sanat Dalları İle İlişkisi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Müzik Ve Edebiyat ilişkisi"

  1. tarık dedi ki:

    biraz daha açıklayıcı olsa güzeldi

Yorum Yazın