Mustafa Kemal ATATÜRK Soyadını Ne Zaman Almıştır?

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk soyadını ne zaman almıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyetin ilanından sonra inkılaplar yoğun olarak uygulanmaya başlanmıştır. İnkılapların uygulandığı yıllar olarak 1923 – 1938 yılları ele alındığından sosyal, siyasal, ekonomik haklar da oluşturulmaya başlamıştır. En önemli inkılaplardan biri olarak da modern ve çağdaş bir yenilik olarak soyadı kanunun çıkarılmasıdır.

Soyadı Kanunu, 2587 sayılı kanundur. Bu kanun gereğince insanlar soyadı kullanmaya başlamıştır. Beş ay sonra 24 Kasım 1924 yılında Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verilmiştir. Bu soyad Mustafa Kemal’e özel bir soyaddır. Ondan başkası bu soyadını kullanamaz. Atatürk soyadını almak yasaklanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Kamal Atatürk olarak simini değiştirmiş ve imzasını da bu şekilde atmaya başlamıştır.

36 yorum

  1. Kanun, T. B. M. M. ‘nin 24 kasım 1934 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmiş ve 2587 numara ile tespit olunmuştur. Bu kanun , usulü gereğince 27 Kasım 1934 tarihli Resmi Gazete ile de “neşr ve ilan “edilmiştir.
    Buna göre 1934 yılında mecliste oylanarak 2587 numara ilr tespit olunan kanun 1924 yılında nasıl çıkıyor?

  2. Mustafa Kemal Atatürk soyadını 24 Kasım 1924 tarihinde almıştır. Soyadı verilmesi durumu tamamen Soyadı Kanunu ile ilişkilidir. Mustafa Kemal’e de Başöğretmen olması nedeni ile öğretmenler gününde Atatürk soy ismi verilmiştir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.