Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Mürekkep Olmasaydı Ne Olurdu

murekkep-lekesi-halidan-nasil-cikar_646x340Geçmişten günümüze kadar insanlığa faydalı olan bir çok buluş ve icat yapılmıştır. Bu icatlardan birisi de mürekkeptir. Peki mürekkep olmasaydı ne olurdu?

Mürekkeğ; bir çok farklı renklendiriciler veya boyalar yardımı ile üretilen akışkan yani sıvı bir maddedir. Mürekkep sayesinde fırça ve kalemler aracılığı ile bir yüzey boyanır ya da yazı yazılır. Genellikle demir, sülfat ve az oranda asit karışımı ile oluşturulan mürekkep açık mavi ve siyah renkli bir çözeltidir. Çözelti haliyle mürekkep soluk görünür bu nedenle de bu çözeltinin içine toz olan anilin esaslı boya takviye edilmektedir. Mürekkep ilk olarak günümüzden 4.500 sene önce Çin’de siyah renkte üretilmeye başlanmıştır.

İnsanlık için yapılan önemli buluşlardan birisi de yazının icadıdır. ‘Söz uçar yazı kalır’ sözünden de anlaşılacağı gibi yazı sayesinde bir çok şey unutulmaması için kayıt edilebilmektedir. Yazı olmasaydı insanlar hiç bir şeyi kayıt altına alamazlardı ve böylece geçmişte de yazı kullanılamayacağı için geçmişimizle ve geçmişte yaşayan insanların yaşam tarzları hakkında bilgi sahibi olamazdık çünkü günümüze kadar o dönemlerle ilgili bilgiler ulaşamazdı. Yazı yazmamızı sağlayan mürekkep de bu açıdan bakıldığında son derece büyük önem taşımaktadır. Mürekkep icat edilmeseydi kalemler ve fırçalar da üretilmezdi ve kalemlerin olmadığı bir yerde de yazı yazmak imkansız olacaktı. Eğer mürekkep icat edilmeseydi geçmiş dönemlerde kayalara ve bitkisel kağıtlar olan papirüslere nasıl yazı yazılıyor ise o yöntemler kullanılmaya çalışılacaktı ancak hiç bir yazı mürekkep ile yazılan yazılar kadar kalıcı ve uzum ömürlü olmayacaktı.

Mürekkep Olmasaydı Ne Olurdu Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz