Mürekkebin İcadının Günümüzdeki Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelere Katkıları Nelerdir

İnsanoğlunun yeryüzünde var olduğu andan itibaren sürekli bilme ve öğrenme isteği aynı zamanda insanları bir çok icat yapmaya itmiş ve teknolojik gelişmelerin meydana gelmesine ortam hazırlamıştır. İnsanoğlunun insanlığa kazandırdığı ve bir çok bilimsel çalışmanın temelini oluşturan mürekkebin icadı da bu icatların başında yer almaktadır. Bu yazımızda mürekkebin icadının günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları nelerdir kısaca sizlere derlediğimiz bilgileri sunacağız.

murekkep-lekesi-kumastan-nasil-cikarYukarıda da belirttiğimiz gibi insanoğlu bir çok icat yapmıştır ve bu icatlardan birisi de mürekkeptir. Mürekkebin icat edilmesi ile birlikte aslında bir çok bilimsel çalışmanın da temeli atılmıştır.

Mürekkep ilk olarak milattan önce 2500’lü yıllarda Çin medeniyeti tarafından kullanılmıştır ancak tarihi kaynaklara bakıldığında aynı dönemlerde Mısır medeniyetinin de mürekkebi kullanıldığına dair belgeler görülmektedir.

Mısır medeniyeti, kandilleri yakmak için kullandıkları yağdan çıkan isi yani dumanı, suyu ve bitki zamklarını bir araya getirerek mürekkebi meydana getirmişlerdir. Zaman geçtikçe Mısırlılar aşı boyasına benzeyen ve toprakta yer alan boya maddelerinden faydalanarak mürekkebe renk vermişlerdir ve farklı renklerde mürekkepler üretmeye başlamışlardır.

Günümüzde kullandığımız mürekkeplere en fazla benzeyen mürekkep ise Anadolu bölgesinde Bergamalılar toplumu tarafından üretilmiştir. Aynı zamanda parşömen kağıdını da icat eden Bergamlılar toplumu, meşe mazısını, demir sülfatı ve reçineyi bir araya getirerek dayanıklılık oranı yüksek olan mürekkepler meydana getirmişlerdir. Türk toplumu ise bezir yağını yakıp ortaya çıkan isi kullanarak mürekkep yapmışlardır.

İnsanlığın mürekkebi icat etmesi ile birlikte teknolojik ve bilimsel gelişmeler daha hızlı bir şeklide unutulmaması açısından kayda alınmıştır ve bu gelişmeler çoğaltılmıştır. Aynı zamanda yazılı olan kaynaklar taşınabilir hae getirilmiştir. Bu nedenlerden dolayı da mürekkep sayesinde bilimsel ve teknolojik gelişmeler daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerlemeye başlamıştır.

Mürekkebin İcadının Günümüzdeki Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelere Katkıları Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.