Muharrem Ayı Nedir

Muharrem Ayı Nedir Kısaca Anlamı

Muharrem ayı, bereketin arttığı, Allah’ın izzet ve ikramının çoğaldığı ay olarak bilinir. Muharrem ayındaki en mübarek gün onuncu gündür. 10. gün, Aşure Günü olarak da kutlanır. Bugün Allah, on peygambere on çeşit hediye sunmuştur. Muharrem ayının ilk on günü oruç tutmanın büyük sevabı vardır.

Muharrem, hicri takvimin ilk ayıdır. Hicri yılbaşı bu ayla birlikte başlar. Araplar, Yahudiler ve İranlılar tarafından bu gün ortak bir dini gündür. Bugün Hz. Adem Allah tarafından bağışlanmış, Nuh’un gemisi tufandan kurtulmuş, Musa ve kavmi firavununu zulmünden kurtulmuş, Eyüp peygamberin hastalığı sona ermiş, Yunus peygamber balığın karnından kurtulmuş, İbrahim peygamberse Nemrut’un ateşinden bugün kurtulmuştur.

Muharrem Ayı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

15 Yorum Yapılmış “Muharrem Ayı Nedir

  1. Hz.Peygamber’in torunlarindan biri olan Hz.Hüseyin ve Ailesinin Kerbelada yezid tarafindan açlığa susuzluğa mahrum birakilarak vahşice kafalarinin vücutlarından ayrilarak şehirde gezdirildigi , acı ve yasın en üst düzeyde yaşandığı bir İslam tarihinin kara günlerinin olusturdugu aydır.

  2. ALLAH razı olsun güzel yazmışsınız teşekkür ederim ödevimi sayenizde yaptım

    1. onlara dua etmen güzel ama okadardauzun olduğunu düşünmüyorum güzel kardeşim

  3. bi arapça hocası muharrem ayı nedir diye sorar mı bizim hoca soruyo arapçamı işliyoz fıkıhmı anlamaım

  4. çok güzel çok begendim llerine saglık çok işime yaradı :))))) çok teşşekürler :D

  5. Çok iyidar. Bende Şırnagda öğretmenlik yapiyorum, Din. Çocuklara böyle kısa anlatımlı paragraf vermek ıstemısem Bulmusam da, Çok sagolun.Yazanlara tesegkurler..

Bir Cevap Yazın

Top