Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tanıtımı:

Biyoloji yaşayan organizmanın yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Moleküllere indirgendiği zaman moleküler biyoloji ortaya çıkmaktadır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, labaratuvar, biyolojinin prensipleri, labaratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitim verirler.

Programın Amacı: Moleküler biyoloji ve genetik programının amacı, genetik ve biyoteknoloji alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Moleküler biyoloji ve genetik programında biyoloji, kimya, matematik, ve bilgisayardan başka elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen molekülerbiyolojisi gen mühendisliği uygulamaları gibi dersler okutulmakta, staj ve bitirme projesi yaptırılmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Moleküler biyoloji ve genetik programını bitirenlere “Biyolog” ünvanı verilmektedir. Moleküler biyologlar hastanelerde, sağlık koruma enstitülerinde, ıslah merkezlerinde, ilaç endüstrisinde görev alırlar ve laboratuvarlarda özellikle hücrelerin incelenmesi, genetik yapısının özümlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yaparlar.

Çalışma Alanları: Moleküler biyologlar üniversitelerin, fen, tıp, ziraat, eczacılık ve veterinerlik fakültelerinde akademisyen olabilirler, TÜBİTAK gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, çeşitli sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölümün esas amacı, uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmek olup öğrencilerini bu amacı gerçekleştirecek bireyler olarak yetiştirmeye çalışmaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir, Moleküler Biyoloji ve Genetik Ne İş Yapar, Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş Çalışma Alanları, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mesleği Hakkında Bilgiler, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün Geleceği, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tercih Edilir mi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Tanıtımı, Moleküler Biyoloji ve Genetik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezunları Ne İş Yaparlar , Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Moleküler Biyoloji ve Genetik İş Bulma Durumu

> Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

152 Yorum Yapılmış “Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. bu bölümü okumada üniversitenin ne kadar önemi var örneğin ben bu bölümü muğla gibi bi yerde okusam cok şey değişir mi?

 2. Bende bu bölümü okumayı çok istiyorum.Allah hepimize istediğimiz bölümleri hayırlısıyla bizlere nasip eder inşallah.

 3. Bende bu bölümü çok seviyorum ve gerçekten bu bölümü okumayı çok istiyorum.Allah istediğimiz bölümleri hayırlısıyla nasip eder inşallah.

 4. Merhaba ben radyoloji teknikeri olmak istiyorum ancak Anadolu lisesinde hangi bölümden okunuyor bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz ???

 5. Öncelikle Merhaba. Ben daha lisedeyim ama bir meslek seçmem lazım . Biyoloji ve kimya derslerim iyi olduğu için bu mesleği araştırdım ama iş olanağı ve ülkemiz açısından bu meslek pek parlak değil galiba .lütfen bilgisi olanlar yazabilir mi.

  1. Olanak diye birsey dusunme olanak herzaman vardir bende okumak istiyorum bu bolumu kendini gelistirebilirsen iş coktur) ve ingilizce şart ona gore

 6. O.D.T.Ü.’yü hedef olarak belirledim,kazandım diyelim.Didik didik meslek arama gibi bir uğraşa girer miyim? Ayrıca lisede biyoloji,ingilizce dışında hangi derslerin iyi olması gerekir?

  1. İngilizce’nin iyi olmasına gerek yok sonuçta üniversite sınavında çıkmıyor. İlk sene hazırlıkta 1 yıl ingilizce eğitimi alıyorsun zaten. Biyoloji ve kimyaya ilgin olmalı. İlk yıllarda calculus adıyla mat ve fizik alıyorsun. Asıl meseleye gelirsek evet Ezgicim ODTÜ de olsa didik didik iş araman gerekiyor. Bu bölüm Türkiye’de iş alanında büyük bir paya sahip değil; ama akademik istersen 3 üzeri bir ortalamayla ODTÜ’den sonra Türkiye’de istediğin okulda eğitimine devam edebilirsin.

 7. Arkadaşlar ben aklınıza gelecek ilk 3 üniversitenin birinden mezunum. İş kaygısı olan küçük kardeşlerim; eğer iyi bir üniversiteyi alabiliyorsanız ve (burası çok önemli) araştırma azminiz, akademisyen olma hevesiniz varsa seçin bu bölümü. Bunun dışında kalan arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem. Açın kpss’de açılan kontenjanları. Direk biyolog olarak geçiyorsunuz ve ancak 3-5 ilden 2şer 3er alım yapılıyor. Özel sektör derseniz açın kariyer net tarzı siteleri, moleküler biyolog yazın. Ancak bölümünüzde alakasız tıbbi mümessillik tarzı meslekleri görürsünüz. Dediğim gibi araştırmacı olma gayeniz varsa ilk 5 üniversite tutuyorsa yapın tercihinizi. 50binden sonraki arkadaşlara kesinlikle mühendislik tavsiye ederim. Mesela ilaç firmaları hep kimya ve kimya mühendisliği arayışında. Özetle boşta kalmamak için burayı seçmeyin. 4-5 yılınız çöp olmasın.

 8. Arkadaslar ben bu yil mezun oldum bu bolumede giden arkadaslarimin tavsiyesi uzerine bu bolume gitmek istiyorum sizce is garantisi olan bir meslek mi? Ayrica okudugun unv. Fark eder mi?

 9. Merhaba arkadaşlar ben üniversitede bu bölümü okumayı istiyorum ama çok kararsızım sizce yıldız Teknik mi yoksa üsküdar üniversitesi mi daha iyi olur benim için yani hedefimi net belirlemek istiyorum da ?

 10. Bence güzel ve vizyonu olan bir meslek.Tabi işsiz kalır mıyım gibi soru işaretlari mevcut ama eğer başarılıysan işsiz kalmazsın.

 11. muğla sıtkı koçman üniversitesinde bu bölümü seçmeyi düşünüyorum sizce nasıl bir üniversite

   1. Kafanda soru kalmasin kardesim. Gonul rahatligiyla bu bolumu secebilirsin.Bolum guzel ve prestijli bir bölüm. Seç derim.

 12. Merhaba bn molekuler biyo ve genetik bolumunu kars erzurum ve sivasta kazaniyorum. Genetik ve biyomuhendisligde gumushanede gitmeliyim sizce. ? Lutfen yaardm

 13. Meraba ben Mf3 ten 345 aldım sıralamam 89 bin uludağ üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümünü yazmalımıyım bölümü okumak istiyorum ama ilerde işsiz kalmaktan korkuyorum yardımcı olabilirmisiniz

   1. Sen öle san mezunlari direk işe basliyor. Saglik alaninda issiz kalmazsin. Is olanaklari gayet geniş. Molekuler Biyoloji ve Genetik bolumu okuyup cokda guzel yerlerde iyi maasla baslayan arkadaslarim var. Sen ne diyosun ordan burdan duyduklarinla insanlarin aklini karistirma.!!!

    1. Ayşe Hanım çok merak ediyorum nerde başlamış arkadaşlarınız işe. Aklınıza gelecek ilk 3 üniversitenin birinden mezun olan bendeniz henüz o şerefe nail olamadım.

     1. Yavrum arkadasim bogazicinden mezun.tubitak ta isine basladi. Siz o serefe nail olamadiysaniz sizin sansiniz. Yani Bogazici akliniza gelicek ilk 3 uni. Degil ilk universite. Bence bi kendinizi sorgulayin derim Su hanim?

    2. Üslubunuza bakıyorum,yazım şeklinize bakıyorum ve az çok belli ediyorsunuz kendinizi. Arkadaşlarınızın başarılarıyla burda gencecik insanları yanıltmak yerine kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim size. Tübitak her sene yapsa yapsa 5-10 kişilik alım yapıyor. Burda yazan arkadaşların hepsi Boğaziçi Üniversitesi’ni tutturamıyor ne yazık ki. Sırf sizin Boğaziçili arkadaşınız Tübitak’ta işe girebildi diye her yıl bu bölümü seçip mezun olacak 2000-3000 kişiyi yanlış yönlendirmeyin lütfen. Ayrıca üniversite ismi vermedim bile, çok ucuzsunuz. :)

 14. merhaba arkadaşlar ben akdeniz üniversitesinde turizm okuyorum ama moleküler biyoloji bölümünü daha çok istiyorum yatay geçiş yapmayı düşünüyorum sayısalcıydım lisede fakat puanı kafkas ve bingöl uşak gibi yerleri tutuyor .yabancı dilimde var sizce ne yapmalıyım çalışıp daha iyi bir üni kazanmak…kafamçokkarışık , yardımcı olursanız sevinirim sevinirim

 15. moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olduktan sonra biyolog ünvanı veriliyor. peki genetik mühendisi olmak için ne yapmalı?

 16. Mrb bn aksaray üniversitesi 1.sınıf biyoteknoloji ve moleküler biyoloji ogrencisiyim yil sonunda itü moleküler biyoloj ye geçiş yapmam mümkünmüdür??

 17. eğer yazdığınız üniversite kilis gibi dandik üniversiteler ise bi halt olamazsınız ama bu meslekte ciddi ilerleme kayd etmek istiyor ve acıkta kalmadan yüksek paralar kazanmak istiyorsanız başta İTÜ ,ODTÜ,BOĞAZİÇİ ve İYTE den başka yerler yazmayın ileride açıkta kalısınız ben İTÜ de okuyorum size söyleyeceğim bizim üniversiteden mezun olup ta iş arayan görmedim çünkü şirketler sizin ayağınıza geliyor ama gidip kilis yazarsan ileride hastanelerde dışkı karıştırırsın

  1. İyteden mezun olup sadece bursla calismalarina devam eden cok tanidigim var. Kimse duxgun maas alamiyor. Sizce acibadem universitesi nasil olur?

  2. Peki istanbul medeniyet unversitesini dusunuyorum devlet universiyesi orda okusam bosta kalirmiyim acaba :/

 18. Hocam ver dedi diye bu bôlumu verdim yorumlara Abi nca verdim icin çok uzuluyorum ya bosta kalirsam para onemli deil 2000 alsam bile yeter kilis 7 aralik universte kazandim ama os buounmaz bos meslek diye yorumlar okuyunca okuma hevesim kaçiyor bana yardim edin lutfen

  1. merhaba busracim bende bir molekuler biyoloji ve genetik ogrencisi olarak sana yaptigin tercih guzel ve bu bolum okuyan ve kendini gelistiren insanlar kesinlikle acikta kalmaz .ikinci olarak kazandigin universitede ilk sene baslayip ortalamani yuksek tutugun mudetce daha iyi universitelere gecis yapma hakin var o yuzden fazla endiselenmene korkmana gerek yok unutma ki her insan kendi sansini kendi
   yaratir . :)

   1. Tuğçe bana mail adresini verebilir misin? Genetik hakkında biriyle konuşmam gerekiyor bölümümü değiştirip genetiğe girmek istiyorum ama kimse bu konu hakkında bilgi sahibi değil.

   2. Herkes bölümü kötuluyor dersleri bir Anadolu Meslek liseli için zor mu ?
    Bitirdikten sonra niçin Biyolog olunuyor da mühendis olunmuyor ?
    Biri çıkmış odtü itü vs. okumazsan hastanede dışkı temizlersin diyor doğru mu
    ben bilim insanı olmayı hayal ederken karşıma neler çıkıyor
    tübitak ile çalışmalarda bulunmak zor mu ?
    yurt dışında devam etmek çok mu Ütopya kalıyor ülke şartlarında ?
    Ve bu bölüme özel burs var diyorlar doğru mu ?
    Hepsini cevaplarsan çok sevinirim

 19. biyoteknoloji ve moleküler biyoloji bölümü ile moleküler biyoloji ve genetik bölümü arasındaki fark ne ?

 20. merhaba arkadaşlar bende bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum tabi ki yurtdışı imkanlarınıda gözetiyorum ama herkes ülkemizden kaçarsa ülke bu alanda gelişemez ve haliyle iş olanakları azalır demek istediğim herkes aynı şeyi söylerse yani yurtdışında bilim adamı olmak ve hizmet etmek kafasıyla olursa bi şeyler eksik gider bende bilim adamı olmak istiyorum ama kendi ülkeme hizmet etmek tabiki yani bu konuda birilerinin artık öncülük etmesi gerekiyor diye düşünüyorum düşüncelerinizi ve sorularınızı almak istiyorum çünkü benimde size sorularım olucak yardımcı olucak varsa buyrun mail adresim :mahsun_ozdemir@outlook.com

 21. iyi günler. ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında araştırma yapmak istiyordum ve bir çok yorum gördüm.Fakat hala aklımda net bişeyler oluşmadı herkes farklı şekilde bahsetmiş bu bölüm hakkında.tercihlerim arasında bu bölümü yazmak istiyorum ama daha tam kafamda oturmadı.Bu konuda biLgili birinden yardım almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 22. Bu bölüm hakkında araştırma yapıyordum fakat kafamda tam oturmadı çünkü herkes bu bölüm hakkında farklı şekilde bahsediyo.tercihlerim arasında bu bölümde yazmak istiyorum ama tam bilmiyorum ne yapacagımı. bu bölüm hakkında bilgisi olan lütfen yazsın…

 23. ben de bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum.bu bölümü okumam gereken köklü bir üniversite var mı? iş olanakları nasıl türkiye için ?

 24. Peki türkiyedeki ve özellikle erzurumdaki iş imkanları nasıl iş bulma imkanları var mı varsa ne kadar olasılıkla var ? Geleceği olan meslek mi ?

 25. ben bu bölümü istiyorum ama iş olanakları kısıtlı ve atamasının olmadığı söyleniyor bu konda bana bilgi verebilirmisiniz ?

 26. Ben son sınıf öğrencisiyim üniversite tercihlerinde bu bölümü de düşünüyorum. Ilk hedefim beslenme ve diyetetik ancak kazanamazsam molekuler biyoloji de ilgimi çekiyor. Her meslek için iyi kötü birçok yorum var önemli olan bizim ne istediğimiz ama ben yine de bu işin içinde olanlardan bilgi almak istiyorum. O kadar yıl okuduktan sonra aç maaşa kit kanaat gecinmemiz gerekiyor gibi bi izlenim bırakmıslar önceki yorumlarda. Bu ne kadar doğru. Cidden is alanı çalışma şartları nasıl bi bayan için ne kadar uygun bilgi verir misiniz

 27. Ben bu bolumu tercih ettim ve kazandım üniversite hocamin bolum hakkında bazı itirafları ve bu bölümden mezun olmuş arkadaslarin yazdigi makalelerde gerçek ortaya çıkıyor.bu bolumu isimi yapayım paramı alayın mantığı ile okuyacaksaniz hic okumayin…sadece su düşüncede iseniz okuyabilirsiniz: benim hayatım önemli değil hayatımı yüzde yüz bilime adadim evlenmesem de olur diyorsanız buyrun bolum sizin..yok ben araştırmacı olmak istiyorum en geç 30-31 yaşıma kadar da evlenmek istiyorum para konusunda da tabiki de sıkıntı yasamak en azından belli bi yaştan sonra çekmek istemiyorum diyorsanız mil. Biyo. yu unutup kesinlikle tip okuyun tipi kazanamiyorsaniz adam akilli isi olan bi mesleğe yonelin bu söylediklerim hem Türkiye hem de yurt dışı kesinlikle geçerlidir ülkedeki en ufak kriz yada kemer sıkma politikaları bilim yapmaya uğraşan özellikle ilk önce moleküler biyoloji elemanlarını vuracak 2008 de de ABD de boyle oldu tip okumuş araştırma yapanlari daha sonra çıkarıyorlar tip okumuş adam zaten her turlu is bulur ancak mol.biy. öyle degil..yurt dışında tek kişiye yetecek para veriyorlar evlenip karınıza bakma şansınız yok siz terliklerinizi onlugunuzu giyip adamın şirket lab. ni kullanacaksiniz oda size para ödeyecek nereye kadar bu sizin sirketin sizden istediği kiti bulma yapma gelişme gostermenize gore değişir hic bir gelişme olmadığı taktirde sizinle ilişiği keser ve sizde farklı bi sirketin yolunu tutarsiniz hayatınız rezil olur kendinize 30 yaşından sonra bunları yasattiginizdan dolayı kendinize sayginiz kalmıyor kendinizi adamdan saymamaya başlıyorsunuz kendinize kufrediyorsunuz

 28. Arkadaslar bi genetikci olabilmenin en iyi yolu sıkı bir disiplin ve çalışmaktan geçer ama ben yeterince calismayıp ve buralara gelmek istiyorum derseniz bastan hata yaparsınız .
  ben molekuler biyoloji ve genetik okuyorum ve gercekten tam anlamıyla harika bir meslek .

  1. bende bu bölümü okumayı düşünüyorum ama iş olanakları çok kısıtlı gibi sözler duyuyorum gerçektende iş olanakları nasıl

   1. iyi günler. ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında araştırma yapmak istiyordum ve bir çok yorum gördüm.Fakat hala aklımda net bişeyler oluşmadı herkes farklı şekilde bahsetmiş bu bölüm hakkında.tercihlerim arasında bu bölümü yazmak istiyorum ama daha tam kafamda oturmadı.Bu konuda biLgili birinden yardım almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Bende bu sene kazandim okuduktan sonra nerelerde calisabilirim bilmiyorum ve pek bilgimde yok acikcasi sadece biyolojiyi sevdigim icin yazdim yardimci olursaniz cok sevinirim

 29. Merhabalar,ben bir fen lisesinde lise 2.sınıf öğrencisiyim. Biyoloji ve araştırma yapmayı çok seviyorum derslerimde de çok iyiyim ve bu bölümün bana uygun olduğunu düşünüyorum. Elbet düşüp kalkmalar olacaktır ama sevdikten sonra gerisi gelir diye düşünüyorum. Bu bölümü okuyan veya bu bölümden mezun olmuş veya bu konuda bir uzman bilgisine sahip kişilerin bizlere bu konularda yardımcı olmalarını talep ediyorum. Bu bölümün bize kazandırdığı yararlar,zararlar,neler yapmamamız gerekir,mezun olduktan sonra nelerle karşılaşırız bunun gibi soruları cevaplarsanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler

 30. Merhabalar ben lise 2ye gidiyorum moleküler biyoloji ve genetik bölümünü kazanmak istiyorum biliyorum yurt dışında daha çok imkan var ama yabancı dil temelim olmadığı gibi hiç ogrenemiyorum da ne kadar uğraşırsam ugrasiyim. Benim sorum şu ki kazaninca ve okuyunca tam olarak meslegimiz ne olur aslında be araştırma yapmak istiyorum ama hem araştırma yapıp hem de para kazanabilir miyim bilmiyorum biyoloji daha doğrusu genetik benim çok büyük bir tutkum, vazgeçemiyorum da lütfen yardım edin

 31. Merhaba arkadaşlar ben bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum afyonda ki moleküler biyoloji ve genetik mühendisliğine gitsem mezun olunca bi geleceğim olabilir mi?

 32. biyoteknolojik çalışmalar ile genetik mühendislerinin yaptığı çalışmalar arasındaki fark nedir?

 33. Bence yol yakınken dönün ben moleküler biyolojı ve genetik mezunuyum İstanbul üniversitesinden mezun oldum 2 yıl önce ve hiç bir yerde iş bulamadım bu yıl diyetisyenlik kazandım onu okumaya karar verdim.Türkiyede iş yok yurt dışına başvuru yaptım hiç bir yer almadı zaten yurt dışındada bir yığılma var bizi almıyorlar :(

 34. Merhaba ben bu yil uni. Sinavina hazirliyorun ve molekuler biyoloji ve genetik istiyorum bunun icinde bircok uni ogrencisi ve bilgi alabilecegim insanlarla konustum aldigim cevaplar Turkiye de sadece belirli bir yere kadar gelebilecegim ve sonrasinda egitimimi yurtdisinda surdurerek gelistirebilecegimi soylediler… bunun yaninda gelecegin parlak meslekleri arasinda oldugunu da duydum..sonuc olarak , sizce nasil bir yol izlemeliyim bu konudaki gorus ve tavsiyelerinizi ogrenebilir miyim ?

  1. merhaba ben istanbulda özel bir okulda tam burslu olarak okuyorum.inan bana bu bölüm tam anlamıyla geleceğin mesleği bana sağlanan çok imkan var.önemli olan doğru okulu seçebilmek.bu yolda devam etmeni tavsye ederim.genetik çok yönlü bir bölüm hani iş kaygın asla olmasın.bu bölümü okurken çok çalışman lazım tabi.atılgan olman lazım.projeler takip etmen lazım.ama bu bölüme istekliysen olur zaten.bence yolundan vazgeçme,türkiyede de buna imkan oluşturuluyo emin ol. yurt dışınada bir çık gör tabi. ya en kötüsü adli tıpta çalışıyosun yani sen istedikten sonra işsiz kalmazsın.bu mesleğe iş garantisi olarak bakma.seviyorsan oku. ben çok seviyorum ve memnunum.imkanlarını iyi değerlendir iyi günler :)

   1. merhaba birisi yol yakınken dönün diye yazmış iş bulamıyormuş iş imkanı üniversiteden üniversiteye değişiyor mu bide kapalı olmak bu bölüm için sorun oluyor mu

 35. Ben şu an bingöl üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik okuyorum 1.sınıf sizlere şunu söyleyeyim ki meslek sahibi olmak için çok iyi bir ingilizce iyi bir üniversite mezunu ve yüksek bir diploma notu gerekiyor.Artık her yerde bu bölüm var çünkü

  1. fazla şey beklemezsen pişman olmazsın ama zaten doğudan en kötüsünü bekledikleri için çok şaşırıyolar… doğununda gelişmiş illerini tercih etmeni tavsiye ederm

  2. benimde puanım düşük ben de Sivas’ı yazdım. Bence pişman olmazsın sadece diğer yüksek puanlı üni.lerde okuyanlara göre iş bulmak için kendini geliştirmen gerekecektir.Ki bu kadar zorluk her meslekte var.

 36. Mereba bn molekuler biyoloji ve genetik okumak istiyorum.ama cok.iyi universiteler gelmiyor canakkaleyi bursayi falan yazacagim ama arastirmalarim sonucu hep iyi bir universitelerde okumak gerektigini soylemisler bunuun icin ne yapabilirim ? Canakkalede okusamda ayni imkanlara sahip olabilir miyim?is imkanlari neler?

 37. Merhaba arkadaşlar ben bu sene mezun oldum ve bu bölüme gitmeyi çok istiyorum fakat aklıma takılan çok şey var. Yazarsam İTÜ moleküler biyoloji ve genetik bölümü gelir gibi fakat ( bu bölümü okuyan arkadaşlar varsa sorum onlara) sizce Yeditepe gibi özel bir üniversitede genetik ve biyomühendislik yazmak iş imkanı ve yabancı dil olarak daha mı mantıklı? Lütfen cevap yazın. Kafam çok karışık.

 38. bende nurhak a katılıyorum hep olumsuz yorumlar yapmışlar bu bölüm adına türkiyede iş imkanı pek yok diolar yurtdışı diolar bu bölümü okuyan yada bitirmiş birisi bize bilgi verebilirmi acaba :(

 39. mehaba moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunları formasyon alıp mühendis olabiliyorlar mı

 40. ben bu sene liseden mezun oldum sıralamam 64 bin mf3 puanım 354 , aklımda 18 mart üni molek. biyoloji ve genetik var ama çanakkalede imkanlar kısıtlı olabilir vs nedenlerle yazsam mı kararsızım sizce gitmeli miyim ? ayrıca ingilizce bölüm zorluğu nasıldır ? maaşı ne kadar olur ? yatay dikey vs geçişlerle tıp , diş hekimliği veya aynı bölümde istanbula geçiş yapabilir miyim ? yurtdışına çıkıp ne kadar zaman eğitim sürecinden geçerim ? yada bu sene tercih yapmamalı mıyım ?

 41. Merhaba. 10.sınıf öğrencisiyim ve moleküler biyoloji okumak istiyorum fakat ülkemizde ne derece çalışma koşulları var bilmiyorum ve maaş durumu nasıl? İstanbul Üniversitesi bildiğim kadarıyla 420 civarı bir puanla alıyor. o kadar puan alıp moleküler biyoloji okuduğuma değer mi? rahat bi hayat yaşayabilir miyim veya ne kadar kazanırım?

 42. ist.uni. molekuler biyoloji ve genetik
  okumak istiyorum bana bilgi verir
  misiniz ? is imkani,calisma alani,
  maas:) lutfen yardimci olun

  1. Ben istanbul’da okuyorum 3.sınıfım. Bu bölümü yazacaksanız paraya bakmayacaksınız gönül vermeniz gereken bir bölüm. Ne kadar maaş alırımı düşünüyorsanız bence hiç yazmamalısınız. Bilime bir katkınız olursa çok fazla para alabileceğiniz gibi aylarınızı verdiğiniz bir araştırma sonuç vermeyebilir de. Tübitak son başkanı hayvanat bahçesi müdürü oldu duymuşsunuzdur. Bu şekilde Türkiye’de bu bölüm ne kadar ilerler bilmiyorum. Ama ingilizce okumayacaksanız bile bir şekilde dilinizi geliştirmek zorundasınız ilerlemek için.

 43. merhaba ben Erzurum Atatürk üniversitesi’nde mol. biyo. ve gen. okuyorum. sizce malatya ve ya kayseri gibi üniversitelere geçiş yapmalı mıyım? Atatürk üniversitesinde uygulama olarak iyi diyebiliriz ha daha 1. sınıfım ne kadar anlayabilirim eğitimden bilmiyorum ama Atatürk üniversitesi iyidir diyorlar. İngilizce eğitim yok onu da belirteyim. bu konuda bilgisi olan lütfen cevap verebilir mi?

 44. Arkadaşlar çok güzel bir bölüm ben bu bölümü okuyorum birinci sınıf öğrencisiyim.yurt dışında çok çok para var evet doğru ama TÜBİTAK ın bölüm geliştirme sıralamasında ilk sırada yer alıyor

 45. merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü okumak istiyorum fakat sürekli çevremden bu bölümün Türkiye de iş imkanı sağlayamadığı daha çok yurt dışında imkan bulunacağı konusunda yorumlar duyuyorum.açıkçası üzülüyorum çünkü biyoloji ve kimyayı seviyorum bu alanda başarılı olacağımı düşünüyorum . bu konuda bana bilgi verir sesiz çok memnun olurum.teşekkürler

 46. Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim ve bu bölümü çok istiyorum ve araştırıyorum ama pek fazla bir bilgi bulamadım.Üniversiteyi bitirdikten sonra hangi sektörlerde çalışabilirim? yada tam olarak ne işi yapıcam? yurt dışında iş olanağımı nasıl sağlıycam gibi sorular var aklımda yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 47. ben şuan hazırlık okuyorum çok istiyrek geldm bu bölüme ama anlamadığım neden GENETİKÇİ ünvanı verilmiyor ..! yani biyoloji mezunu olanlarada biyolog deniyor o zaman farkımız ne

 48. bu bölümde atanma durumu nasıl daha bu sene kazandım ama okulumu bitirdiğimde pişman olmayacağım bir bölün mü lütfen hızlı bir cevap ve güzel şeyler olsun şimdiden teşekkürler

 49. arkadaşlar bn bu bölümü okuyup yurt dışında çalışmak istiyorum ama kimler yurt dışına gidebiliyor yardımcı olur musunuz

 50. Arkadaşlar Moleküler Biyoloji ve Genetik 3.sınıfta okuyorum. Bu bölümü isteyen arkadaşlar için söylüyorum.. biz çok yüksek puanlarla geldik bizden sonra gelenlerin seviyesi bayaa düşük ve bir çok yerde artık açıldığı için her yerde puanlar düşecek yakında biyolojiden farkı olmayacak. Yurtdışı düşünenler için çok çok iyi bir bölüm ama Türkiye şartlarında devlete atama nerdeyse yok. Önü açık ve istediğim bölüm diye yazmıştım oysaki ama 3 yıl içinde bırakın önünün açılmasını bulunduğu konumdan geri bile düştü. Şayet devletimiz beyin göçünü engelleyip bize iş verirse ve çektiğimiz sıkıntılara göre de maaş verirse işte o zaman önü açılır. Lakin sizde bilirsiniz ki malesef kendi vatanımızda bilimin değeri pek bilinmiyor. Yurtdışı düşünen arkadaşlarım için gerçekten iyi bir fırsat hatta bu bölümden parababası bile olunabilir. Ortalamanız biraz yüksekse mesela 4 üzerinden 3 ki bu bence iyi bir ortalamadır yurtdışı için de rahatlıkla burs bulabilirsiniz.

  1. Merhaba ben elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum.moleküler Biyoloji ve Genetik istiyorum sizce bolumumu değiştirmeme deger mi ?

 51. arkadaslar ben bu bolumde okuyorum uşak unıversıtesınde bolumun gelecek ıle garantısı yok derslerı goruygenel kımya ve bıyolojı orsunuz puanınız yuksekse bence bu bolumu yazmayın çunku normal bıyolojı bolumunden hıc bır fakı yok

 52. MF3 E GORE 465 ALDIM SON SINAVA GORE MF1 DUSUK OLUYOR AZ 440 LARA KADAR AMA FEN BOLUMLERIYLE KAPATTIGIMDAN BU MESLEGI SECMEK ISTEDIM ILGIMI CEKIYOR AMA SIRF INGILIZCE OLURSA :S

 53. Selam arkadaslar İTU Moleküler Biyoloji ve Genetik DUSUNUYORUM DERSHANE PUANLARIM 460 470 ALIYORUM INGILIZCEM PEK IYI DEGIL AMA ORADA SUREKLI INGILIZCEMI KONUSULACAK AKICI KONUSAMIYORUM ACIL YARDIMMM ONA GORE KURSA GIDECEM 12.SINIFIM

   1. 460 470 puan çıkarıyorsun da bir İngilizce’yi mi halledemiyon ayrıca kursa giderek ingilizce öğrenilmez yurt dışına çıkman lazım işine karışmak gibi olmasın

    1. O 30-35 puan da ingilizceden gitmiştir anlaşilan not 3veya4 .Ama benim ingilizcem 5 ama yabanci dizi seyretsem anlamiyorum.konuşsam ezberden ama öyle de olmaz ki.

 54. arkadaşlar mf3 puanım 260,.. inönü üniversitesi moleküler biyoloji ve genetiğe girebilir miyim ek yerleştirmede? umarım gierim istiyorum.. yurt dışına da gitme olasılığım var ama ingilizce lisede öğrendiklerimiz gibi arkadaş demiş grammer aynen bunu bi cevaplayın lütfen

 55. arkadaşlar şimdi sınıfta ingilizce mi konuşuyosun anadilin gibi ben anlamadım hani ingilizcemiz lisede görüldüğü kadar grammer falan yani

 56. bu sene yıldız teknik mbg kazandım ama forumlardan okuduğum kadarıyla mbg nin ülke içindeki durumu pek parlak deil sizce bu durum 4-5 yıl içinde düzelirmi bide yıldız tekniğin olankları nasıl

 57. kilis 7 aralık ünv. moleküler biyoloji ve genetik bölümünü kazandım. tercih kılavuzunda ingilizce olduğu hakkında bilgi yazmıyordu bu yüzden tercih ettim, bölüm ingilizcemi ve hazırlık varmı?

  1. ben gop ta kazandım bu bölümü ingilizce zorunlu değil diye bilgilendirilmiştim ama unı ye geldiğimde hazırlıgın zorunlu oldugunu söyediler bana her duruma hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim iyi bir ingilizcem olmasına ragmen 1 sene hazırlık eğitimine tabi oldum

 58. bu bölümde okuyorum cok da memnunum cevrenizde karsı grüşlü insan cok fazla bileolsa ısrarla bu bölüme gidin. En iyi (arastrınz) Gebze yüksek teknlji ensttsünde okunur. Yüksek lisans temellidr. Tübitaga ykndr ve nanoteknoloji lab.ları müthiş.

 59. Biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, tıbbi biyoloji gibi bölümleri bitirenler KPSS sınavı ile Adli Tıp Kurumu’nda çalışabilirler. Tıp bitirenler TUS sınavı ile Adli Tıp Kurumu’nda çalışabilirler. Kontenjan tıp dışındakiler için çok sık açılmayıp, oldukça yüksek KPSS puanı gerektirmektedir. Adli Tıp Kurumu’nda hangi uygulamaların yapıldığını Uz. Dr. İpek ESEN MELEZ’in Adli Genetiğe Giriş kitabında bulabilirsiniz.

 60. merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında cok araştırma yaptım iş imkanlarının az olması nedeniyle beni bu tercihten vazgeçirmek isteyenler oldu bende takıntı haline gelen bu bölüm hakkında bana yardımcı olur musunuz bu bölüm cok ağır olmakla beraber yurt dışı eğitimi şart gibi görünüyo bana yardımcı olun lütfen tercih edipte pişman olanlar varsa neden pişman ?

 61. ben şimdi boğaziçi genetikten mezun olduktan sonra nerelerde çalışacağım ;maaş nasıl olcak imkanlarım ve çalışma alnım nasıl olacak şimdiden tşk

 62. herkes farklı bişey söylemiş ama ben şu yoruma katılıyorum. hangi bölümde olursanız olun kendinizi geliştirmeniz gerekli. çünkü tıp okuyum 2bin maaşla pratiyen hekimlik yapanlarda var 10 bin alanlarda.. ingilizce ve uygulamalı bi üniversite tercih etmeye çalışın ve genetiğin önü açık. türkiyede yapamassanız erasmusa falan baş vurun.. isteyene çok imkan var :)

 63. moleküler biyolog oldum diyelim akademisyen olmak kolay mı?
  bi de tam olarak çalışma ortamı nasıl?
  seçsem iş konusunda pişman olur muyum?

 64. selam bu bölüm seçilirmi pişman olan varmı nasl bölüm ve mezun olunca nerde çalışagım burdan mezun olunca nerelrde çlışablirim sidik bok tahlili yammam dimi laboratuarlarda

  1. mikrobiyoloji kısmında tahlil vb olmuyor diye biliyorum ama ders verilirken mikrobiyoloji dersi görülüyor. zaten çalışmak istediğin bölümü kendin seçersin. ben de bu bölümü okumak istiyorum dört yıldır inşallah bu sene tercihime de yazacağım. çok araştırdım çevremdeki neredeyse herkes türkiyede iş imkanı yok diyor ama ben çok araştırdım özellikle gelecek on yılda ileri derecede gelişmeler olacağı yazıyor çoğu web sitelerinde. ve türkiyede genetik merkezi açılması için uğraşılıyor bu da açılınca türkiyede çok revaçta olacak bir bölüm. ben bu meslekte gerçekten çok mutlu olurum severek yaparım diyorsanız bence durmayın tercih edin. ben bu bölümü okuyup kök hücre kısmında çalışmak ve uzmanlaşmak istiyorum. çalışmak istediğiniz yeri kendiniz seçersiniz ( mikrobiyoloji laboratuvarlarında idrar dışkı tahlili yapmak istemiyorsan o bölümde uzmanlığı seçmezsin mesela). ama yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim hangi bölümü okursanız okuyun sizin kendinizi geliştirmeniz ve aktif olmanız sizi iş sahibi yapar…

   1. Ben de lise 2deyim ama ingilizce konusu bende sıkıntı ne kadar ugrassam da ogrenemiyorum acaba bu bölümü secersem türkiyede ilerleyebilir miyim

 65. arkadaşlar bende bu bölümü yazacağım acil lütfen kesin bilgi verebilir misiniz? adli tıp uzamanı konusunda

 66. arkadaşlar bende bu bölümü yazacağım acil lütfen kesin bilgi verebilirmisiniz? adli tıp uzamanı konusunda

 67. malatya İnönü üniversıtesinde okuduktan sonra tahminen maaş nasıl olurr. işimkanıve kazancı azdiyorlarda?

  1. Ben İnönü üniversitesi’nde okuyorum bu bölümü. Öncelikle bu bölümde İngilizce’nin çok önemli olduğunu söylemeliyim. Bizim üniversitede her ne kadar kılavuzda yazmıyor olsa bile %100 ingilizce işleniyor bu bölümün dersleri. İngilizceyle alakası olmayan bir insansan hiç yazma derim. Ha bu bölümde maaşı düşünmeyeceksin. İşini seveceksin, seversen başarılı olursun zaten, başarı da parayı getirir. Kendini geliştirir de yurtdışına gidersen işte o zaman hayal bile edemeyeceğin çok güzel bir yaşam sürebilirsin. Unutma bu bölümü okuyup Türkiye’de kalırsan Biyolog derler sana, yurtdışında ise Bilim Adamı derler, Genetik Mühendisi derler. Doktorlardan bile üstün durumda olursun.

   1. klavuzda ıng yazmadıgı ıcın arastırmak ıstedım tamamen ıngılızce oldugunu gorunce sevındım tercıh etmek ıstıyorum bılgılendırırsenız sevınırım

 68. meraba ben bu bölümü seçmek istiyorum ama daha lise 1’e gidiyorum. bu bölümü okuyanlar acaba ne önerirler

 69. en iyi hangi ünivetsitede okunur ve iş imkanları varmı en son olarak maaş olarak ne kadar alırlar cevaplarsanız sevinirim

 70. lise 4. sınıfım biyolojidersini çok seviyorum. bu bölüm hakkında ayrıtı bilgi[mesleğin geleceği…] verirmisiniz////////

 71. moleküler biyoloji ve genetik bölümü 1.sınıf öğrencisiyim 4 yıl sonra bu bölümün iş olanakları artar mı ilk senede iş bulabilirmiyiz çalışma şartları nasıl olacak..

    1. peki bu mesleği seçtiğiniz için memnun musunuz ve kaç yıllık okuyorsunuz çalışma şartları nasıl,zormu

  1. kafama göre yorum yapmıyorum araştırdım da söylüyorum artar. özellikle gelecek on yılda türkiyede daha da tanınacak. hatta araştırırsanız bulursunuz İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirip Moleküler genetik, beyin kanamaları ve damar tıkanıkları konusunda yüksek ihtisas yapan Amerikan Sağlık Bakanlığı’ndan (NIH) büyük araştırma ödülünü kazanan zamanla Beyin kanamalarına neden olan genleri bulmak için modern bir araştırma merkezi kuran, Yale Üniversitesi’nde “Nörovasküler Cerrahi ve Yoğun Bakım” Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Günel’in bir röportajında okuduğum kadarı ile Murat GüneL’in amacı Türkiye’de GENETİK MERKEZİ açmak ve Türkiye’de bu bölümü daha revaçta bir hale getirmek bu bölümün iş imkanlarını Türkiye’de artırmak. yani okuduğun bölümden korkmana gerek yok çok güzel bir bölümde okuyorsun.

   1. Sonuna kadar haklisin onumuzdeki 4-5 sene icinde bile meslekte is bulma oranlari articak Türkiye gelismekte olan bir ulke ve bu tip dallara verilen onem artıyor secmek isteyenler cekinmeden secsinler

 72. moleküler biyoloji ve genetik bölümü için en az kaç puan gerekiyo
  Yanıtlarsanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim .

 73. Merhabalar lise 4.sınıfım ve tek hedefim adli tıp uzmanı olabilmek. Bu konuda aşırı derecede takıntım var. Merak ettiğim nokta Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden çıkınca adli tıp uzmanlığı yapabiliyor muyuz ? Eğer yapamıyorsak adli tıp uzmanı olmak için hangi bölümden mezun olmamız gerekiyor? Yanıtlarsanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhaba:)Moleküler Biyoloji ve Genetik 1. sınıfım bende senin gibi adli tıpçı olmak istiyorum.Bu bölümü bitirince adli tıp uzmanı olunabiliyor ve bölümde çok başarılı olmalısın ama:)

   1. bu konuyu çok araştırdım adli tıp için sadece tıp okumak gerekmez bu bölümden de o işi yapabilirsiniz hatta bir hocamın dediğini şöyle dile getireyim: adli tıp için dört yıllık bir bölüm okuyup (bu bölüm biyoloji bile olabilir) bu bölümden sonra adli tıpa girebilmek için uğraşman gerekir illa tıp okumak gerekmez ama tıp okur da geçersen bir başka tabi dedi

Bir Cevap Yazın

Top