Mısır Hangi Bölgelerde Yetişir

Türkiye’de mısır nerelerde yetişir, Mısır en çok hangi bölgelerde yetiştirilir konusunda bilgi vereceğiz.

 

misirhangibolgede

Mısır, tahıl grubu içinde yer alır. Diğer tahılların aksine yazları yağışlı geçen ya da bol nemli olan yerlerde yetişir. Tarımı en çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılır (Genelde ikinci ürün olarak yetiştirilir). Onu Karadeniz, Marmara ve Ege bölgeleri izler. Diğer bütün bölgelerimizde sulamayla sınırlı olarak yetiştirilir.

Doğu Karadeniz’de halkın temel besin maddesidir. Bu bölgede yetişen mısır, bölge halkı tarafından tüketildiğinden mısırın, bölgenin ticaretinde önemli yeri yoktur.

Mısır Karadeniz bölgesinde çok fazla uretilmemektedir nedeni ise ekonomik değeri daha yüksek olan fındık yetistirilmesidir.
Karadeniz bölgesinde mısır yetiştiriciliğinde bafra ovası ilk sıralardadır. Bafra ovası ise Samsun da yer alır. Mısır Karadeniz bölgesinde genel olarak kıyı kesimlerde yetişir.

40 yorum

  1. Mısır, tahıl grubu içinde yer alır. Diğer tahılların aksine yazları yağışlı geçen ya da bol nemli olan yerlerde yetişir. Tarımı en çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılır (Genelde ikinci ürün olarak yetiştirilir). Onu Karadeniz, Marmara ve Ege bölgeleri izler. Diğer bütün bölgelerimizde sulamayla sınırlı olarak yetiştirilir.
    Doğu Karadeniz’de halkın temel besin maddesidir. Bu bölgede yetişen mısır, bölge halkı tarafından tüketildiğinden mısırın, bölgenin ticaretinde önemli yeri yoktur.

  2. arkadaşlar o kadar bilgi açlığınız var ki… site net yazmış
    özetini söyle çıkarabilirsiniz..
    mısır; nemli bölgelerde yetişir… akdeniz, karadeniz, Marmara, ege bilgelerinde yetişir. ama artık projelerle Gap gibi sulama projeleriyle mısır her bölgemizde yetişir diyecez.ama en fazla AKDENİZ bölgemizde yetişir.. 100likleri artık bölgelere dağıtabilirsiniz. işte bu kadar basit..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.