Mineraller ve Görevleri

İnsan vücudunda organların işleyişini sağlayan bir çok madde vardır. Bu yazımızda sizlere mineraller ve faydaları konusunda bilgi vereceğiz.

Doğal şekilde meydana gelen, homojen ve belirli kimyasal bileşimler sonucu oluşan inorganik kristalleşmiş katı maddelere mineral adı verilir.

Mineraller insanların sağlığı için oldukça önemlidir. Bu maddeler olmadan vücutta bulunan organlar işleyişlerini tam anlamıyla ve sağlıklı olarak gerçekleştiremez. Sağlıklı yaşamamız için gerekli olan 15’ten fazla mineral adı verilen maddeleri vücut kendi kendine üretemez bu nedenle de dışarıdan alması gerekir. Genellikle vitaminlerle beraber çalışırlar ve böylece ihtiyaç duyulan alanlara ulaştırılır ve aynı şekilde çalışırlar.

 

İnsanların vücudunda kullanılan kalsiyum, bakır, iyot, demir, krom gibi bir çok mineral vardır. Bu minerallerin faydaları ise saymakla bitmez. Bu maddeler vücuttaki şeker seviyesini düzenler, tiroit bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Karaciğerin dokunun tekrar oluşmasını sağlar.

Ayrıca en önemli minerallerden birisi olan demir sayesinde kırmızı kan hücresi ve kas pigmenti gibi kan hücreleri üretilir ve vücutta kullanılır.

Mineraller Neden Önemlidir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.