Milli Ve Dini Bayramlarımız Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda milli ve dini bayramlarımız nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bayramlar milli kültür unsuru olarak gelenek ve göreneklerin, örf ve adetlerin, dini inanışların ve milli duygu ve düşüncelerin nesilden nesle devam edebilmesi için sosyal hayatta bir gerekliliktir. Bizim toplumumuzda dini ve milli bayramlar bulunmaktadır.

Müslüman toplumlarda dini bayramlar vardır. Millet olarak destansı bir tarihimiz olduğu için milli bayramlarımız da vardır. Milli bayramlar da toplum içinde bağlayıcılığı bakımından çok önemlidir. Bu nedenle her yıl milli ve dini bayramlara özel hazırlıklar yapılır.

Dini bayramlarımız şu şekildedir:

Ramazan Bayramı: Ramazan ayında bir ay boyunca tutulan oruçların ardından diğer ay olan Şevval ayının ilk üç günü Ramazan Bayramı olarak idrak edilir. Ramazan Bayramı’nda akraba ve komşu ziyaretlerinde insanlar bayramlaşır ve birbirlerine ikramlarda bulunurlar.

Kurban Bayramı: Allah’a kulluk görevinin yerine getirilmesi için ve Allah’a olan yakınlığı göstermek anlamına gelen kurbanın, Allah için kurban edilmesiyle dört gün süren bayramdır. Kesilen kurban etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Milli bayramlarımızı şu şekildedir:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 1920’de açılan meclisin kutlamaları şeklinde geçirilir. Ulusal egemenliğin önem kazandığı bir gündür.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla devam eden Milli Mücadele yıllarının kurtuluş olarak sonuçlanması nedeniyle kutlanır.

30 Ağustos Zafer Bayramı: Büyük Taarruz’un kazanılması nedeniyle kutlanan bir zafer bayramıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesi vesilesiyle kutlanmaktadır.

Milli Ve Dini Bayramlarımız Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

13 yorum

  1. çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, bayramlarımız ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. hazırlayana teşekkürler çok iyi olmuş milli bayramlarımız nelerdir kısa ve öz birçok siteden iyi ödevim bitti ama bence dini bayramlarımız daha güzel hepsi güzel.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.