Milli Eğitim Bakanlığının Görevleri Nelerdir

Milli Eğitim Bakanlığının Görevleri Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Milli Eğitim Bakanlığı milli eğitim hizmetleri ile ilgili işleri yürütür. Bunlar yürütme, denetleme, hizmet verme işlemleridir ve tek bir nokta olarak MEB’den yapılır. Atamalar ve eğitim ile ilgili kararlar buradan ayarlanır.

Her kurumun ortak görevi olduğu gibi MEB’in de ilk görevi Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkmaktır. Öğrencilere tarihi, kültürel, manevi, ahlaki ve milli değerleri aşılamak da bir diğer önemli görevidir.

Ücretsiz eğitimin okul çağına gelmiş öğrencilere verilmesi ve tahsillerinin yükseltilmesi MEB’in bir diğer sorumluluğudur.

Yurt dışında Türk vatandaşlarının eğitim alma haklarını ile ilgili işlemlerin yapılması ve düzenlenmesiyle ilgili görevleri mevcuttur.

Eğitim ve öğretim kurumlarının denetlenmesinden ve takibinden sorumludur.

Yükseköğrenim öğrencilerinin maddi olarak ihtiyaçlarının karşılanması ve beslenmelerinin karşılanması da MEB’in sağladığı faydalardan biridir.

Öğrenim denklik derecelerinin TSK’ya bağlı orta öğretim kurumlarında belirlenmesi ve bu kurumlardaki yönetmeliklerin düzenlenmesi ile ilgili görevleri de mevcuttur.

images (1)

Milli Eğitim Bakanlığının Görev ve Yetkileri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

17 Yorum Yapılmış “Milli Eğitim Bakanlığının Görevleri Nelerdir

  1. Harika olmuş bir kere tüm okullar MEB’e bağlı yani görevlerini bilmemizi zaten gerekiyor. ödev diye değil yani.

  2. Kötü diyenler neye göre diyor çünkü çok güzel MEB’in görevleri başka da yok zaten bizim öğretmen beğendi.

  3. MEB Görevleri madde madde ödevim için baktım siteyi hiç beğenmedim dedikleri gibi cevap var ama çok uzun.

  4. bu siteyi hiç beğenmedim aradığım sorunun cevabı var ama uzun kısa olsaymış ve maddeler halinde onun dışında güzel olurmuş

Bir Cevap Yazın

Top