Mikroskop Nedir Ne Amaçla Kullanılır

Mikroskop nedir ne işe yarar hakkında bilgi kısaca, mikroskop nedir ne amaçla kullanılır?

Gözle göremediğimiz fakat incelememiz gereken bazı cisimlerin veya canlıların görüntüsünü almak için mercekler yardımıyla büyütme işlemi yapan alet mikroskoptur.

Zacharias Janssen tarafından 1590 senesinde bunu yapma fikri bulunmuştur. Kendisi bir teleskobu incelerken bu fikre sahip olmuştur.

Mikroskop icat edilince küçük mikroorganizmalar tanınmaya başlanmıştır. Bu gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların defalarca büyütülmüş hallerini görmemiz sağlanmıştır.

Sanayi, genetik, tıp, jeoloji, kriminoloji ve arkeolojide sıkça kullanılmaktadır.

Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılara mikroskobik canlılar veya mikroorganizmalar da denmektedir. İlk mikroskoplar ışığın kırılması esasıyla çalışırlarken günümüzdeki son teknoloji mikroskoplar elektroniktir. Burada ışığın yerini elektron dalgaları almıştır.

Işığın dalga boyuna göre elektron dalgalarının dalga boyu çok daha kısadır. Dalga boyu kısaldıkça daha küçük cisimler görülebildiğinden elektron mikroskopları daha gelişmiştir.

Gövde, ayak ve hareketli kısımlardan oluşan sıradan bir mikroskopta ayna ve diyafragma gövdede bulunur. Oküler ve objektif sırasıyla hareketli tüpün üst ve alt kısımlarındadır.

Sıradan bir mikroskop kullanılırken ilk önce diyafragma açılmalıdır. Daha sonra ayna yönetilerek ışık ayarı gerçekleştirilir. Tabla deliği üzerine preparatın hazırlanmış kısmı denk getirilir ve ilk olarak küçük numaraya sahip objektif ile göz atılır. Bununla genel bir görünüş elde edilir. Büyük numaralı objektiflere doğru gidildikçe daha spesifik ve ayrıntılı görüntüler elde edilir.

Mikroskop Nedir Ne Amaçla Kullanılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

19 yorum

  1. Gözle göremediğimiz fakat incelememiz gereken bazı cisimlerin veya canlıların görüntüsünü almak için mercekler yardımıyla büyütme işlemi yapan alet mikroskoptur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.