Mevlana Hayatı Kısaca Özet

Mevlana Hakkında Özet Kısa ve Öz Bilgi, Mevlana’nın Hayatı Kısaca

Mevlana Celaleddin-i Rumi, dönemin İslam kültür başkenti Bel şehrinde medrese hocalığı yapan ve halk arasında Sultan-ı Ulema(Hocaların Sultanı) ünvanıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur. Özellikle yazdığı Mesnevi eseriyle günümüzde bile Dünya’da en çok tanınan şairlerden biridir.

Barış, kardeşlik, sevgi, hoşgorü alanlarında yazdığı şiirler pek çok dile çevrilmiş, eserleri milyonlarca okuyucuya ulaşmış ve onların düşünce dünyalarını değiştirmiştir. Babası Bahaeddin Veled’in vefatının ardından 1232 yılında Konya’ya gelen Seyyid Burhaneddin tarafından eğitilmiş, ona dokuz yıl boyunca hizmet vermiştir. Mevlana 17 Aralık 1273’de ölmüştür. Mezarını ziyaret etmek ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Konya’daki Mevlana Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

mevlana

Mevlana Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

103 yorum

  1. Çok üzüldüm mekanı cennet olsun AMİN.Bu arada site çok güzel.Benim sitem artık eğitim hane.Geçen sene mucit yaptım,eğitim hane kısa ve öz yaptı.Helal olsun bu siteye.İyi ki bu site var.Olmasa diğer kötü sitelerde ne yapardım?ÇOK güzel bir site :D;)

  2. Sizin sayenizde ödev yapabildim.Bu site olmasa ödev yapamazdım.Öğretmenim 100 verdi.Bu site çokkkkk güzel. Bu arada Mevlana’nın ölmesine çok üzüldüm.Benim de dedem öldü.İkisinin de mekanı cennet olsun.Dedem de Mevlana da çok iyi kalpli insanlar.İnşallah cenettedirler,AMİN

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.