Metehan Dönemi Hakkında Bilgi

Büyük Hun Devleti günümüz devletin temelini oluşturan ve kültürüne zemin hazırlayan bir devlettir. Bu devlet döneminde bir çok padişah tahta geçmiş ve bir çok yenilik yaparak kendisinden sonraki devletlere de örnek teşkil etmiştir. O dönemlerde bir çok önemli çalışmalara imza atan ve örnek bir padişah olan Metehan dönemi kısa bilgi vermek amacıyla yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

indirTeoman’ın büyük oğlu olan Metehan, tah için veliahttı. Ancak üvey annesinden olan küçük kardeşi annesinin de desteği ile tahta göz dikti ve üvey annesinin Teoman’ı etkilemesiyle Metehan Yüeçilere rehin olarak gönderilmiştir. Kendisi için hazırlanan kötülüğü önceden fark eden Metehan, Yüeçilerin ellerinden kurtuldu ve babasını ölüdrerek M.Ö 209 senesinde tahtın başına geçti. Sonrasında “sonsuz, genişlik, yücelik, ululuk” anlamlarına gelen Tan-hu (Şan-yü) unvanına sahip oldu.

Metehan tahtta olduğu süre boyunca Çin’i hakimiyeti altına almak için üç sene boyunca bu devletle savaşmıştır ve sonunda da Çin’in hakimiyeti altına almıştır ancak devlet sınırlarına katmayarak sadece vergiye bağlamıştır. Bunun nedeni ise Çin’lilerin Türkleri asimile etmesini önlemek istemiştir.

Metehan ilk defa tüm Türk boylarını bir toprak altında toplamıştır. Sayısız devletin örnek alarak kendi ordu sistemlerinde de kullandıkları “onlu sistemi” oluşturmuştur.

Bu Yazımızda Metehan Dönemi Vikipedi Hakkında Sizlere Bilgi Verdik. Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.